Zeeland is door corona zeer in trek; aantal inwoners stijgt naar385.459 De Slag om de Schelde Film in lespakket voor voortgezet onderwijs Uit de voorlopige cijfers van de der tien Zeeuwse gemeenten blijkt dat het inwonertal met 1789 is toegeno men, naar 385.459. Die toename is uitzonderlijk. Sinds 2002 is de jaar lijkse groei nooit boven de 1000 uit gekomen. Van 2011 tot en met 2013 kromp de bevolking zelfs. Vorig jaar was er nog sprake van een groei van 456 inwoners. De forse stijging van dit jaar is voor het grootste deel te danken aan de 'import'. In de meeste gemeenten overlijden meer inwoners dan dat er kinderen wor den geboren, maar overal zijn er meer mensen die zich er vestigen dan dat er wegtrekken. ZB Planbureau en makelaars sig naleerden al eerder dat mensen de Randstad 'ontvluchten', omdat de huizenprijzen er de pan uit rijzen. Door de coronacrisis is de noodzaak om dicht bij het werk te wonen ook minder geworden. Omdat mensen vaker thuis zijn, hebben ze ook meer behoefte aan rust en ruimte. Goes kon dit jaar opnieuw veruit de meeste nieuwe inwoners ver welkomen: 498. Afgezet tegen het aantal inwoners groeiden Kapelle (plus 172), Tholen (304) en vooral Noord-Beveland (197) opmerkelijk hard. Ook Schouwen-Duiveland (222), Reimerswaal (177), Middelburg (174), Veere (73), Borsele (71), Ter- neuzen (70) en Hulst (13) zitten - ruim - in de plus. Sluis (-48) en Vlissingen (-134) zijn dit jaar de enige Zeeuwse gemeenten die zijn gekrompen. Vorig jaar gold dat nog voor zes gemeenten. Terneuzen blijft veruit de groot ste Zeeuwse gemeente, met ruim 54.000 inwoners. Reimerswaal streefde dit jaar Borsele in omvang voorbij en is nu de negende ge meente van Zeeland. De verwach ting is dat zij binnen een of twee jaar ook Sluis zal passeren. Noord-Beveland blijft met ruim 7500 inwoners veruit de kleinste gemeente, maar groeide dit jaar re latief het snelst van allemaal. Wet houder Adrie van der Maas is niet Er is duidelijk meer vraag naar wonen in gebieden waar ruimte en natuur is echt verbaasd. ,,Er is duidelijk meer vraag naar wonen in gebieden waar ruimte en natuur is", zegt hij. ,,Ik denk dat we de vruchten plukken van onze jarenlange inspanning om te blijven bouwen. Daardoor kun nen we de mensen ook bieden waar ze nu om vragen: een betaalbare woning in een mooie omgeving. We kunnen ze gelijk een plek ge ven." In alle kernen zijn projecten van de grond gekomen, zegt wethouder Van der Maas. ,,Toen we eraan begonnen, werd er door sommige partijen nog aan getwijfeld of we wel goed bezig waren. Maar ik ben blij dat we zijn blijven investeren in nieuwbouw. J e ziet dat dat wordt beloond door een groei van je bevolking. Neem het plan Stads- polder in Kortgene. Het was de be doeling dat we daar twintig, dertig jaar over zouden doen, maar dat stroomt nu in vier jaar tijd helemaal vol." It I donderdag 31 december 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 MIDDELBURG Oudjaar? Bakken maar! Oliebollen moeten er komen, en veel ook. Bliek Meesterbakkers in Middelburg heeft weer een megabestelling voor oudjaars dag, zegt Zico Tomasoa: ,,190.000. Op alleen die ene dag ja. Dat zijn alle bollen, dus met en zonder rozijnen. En de glutenvrije bollen. Daar is ook heel veel vraag naar." Daar komen ook nog eens de appelbeignets, Berliner bollen en worstenbroodjes bij. En denk maar niet dat ze daar rustig een paar dagen aan hebben kunnen wer ken. Op de dag voor oudjaar gingen er ook al 100.000 doorheen. De oliebollen wor den op allerlei plekken geleverd, waaronder in de drive through van de bakkerij op Arnestein in Middelburg waar deze foto is gemaakt: Patrizio Bliek helpt Ada Gabri- ëlse coronaproof aan oliebollen. foto dirkjan gjeltema Bevolking explosief gegroeid De Zeeuwse bevolking is in 2020 ongekend gegroeid. In een jaar tijd kreeg de provincie er bijna 1800 mensen bij. Dat is vooral te danken aan mensen die hierheen zijn verhuisd. Door de coronacrisis is het wonen in Zeeland extra in trek. Rolf Bosboom Vlissingen - Adrie van der Maas, wethouder Noord-Beveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29