20 Van der Poel leeft op grote uitdagingen, zoals Tour rijden, olympisch kampioen Ook in wielerjaar 2020 was Mathieu van der Poel een van de hoofdrolspelers. Een gesprek over die solo in de BinckBank Tour, die sprint in de Ronde van Vlaanderen én over 2021. ,,Ik word niet warm of koud van de Tour de France.'' voorjaar wordt Van der Poel met overmacht Nederlands kampioen. Het is een keerpunt in zijn sei zoen. Nog indrukwekkender is de solo van vijftig kilometer waar mee hij in de slotetappe de Binck Bank Tour naar zijn hand zet. ,,Niks. Dat is juist het probleem. Ik had beter wel nagedacht toen ik vertrok. Ik had gehoopt met een select groepje weg te rijden, met een paar grote namen erbij. Dat was mijn ideale scenario, maar dat draaide iets anders uit. Mijn ploeg leider Christoph Roodhoofd kwam naast me rijden en ik vroeg: 'Wat moet ik nou doen?' Hij zei: 'Je hebt geen keuze meer. Nou moet je rijden ook'.'' ,,Dat heeft met die nieuwe genera tie renners te maken, die allemaal heel graag koersen. Liever met open vizier dan zich achter hun ploegmaats te verschuilen. Ik vind het minder saai geworden. Ik heb ook veel meer naar Tour-etappes gekeken dan voorheen. Het is suc cesvol, een belangrijk detail. Als je elke keer met je kop tegen de muur rijdt, stop je er mee. Dat is een deel van de verklaring: aanvallen loont iets meer. Hopelijk blijft dat zo.'' ,,Ik ging mee op intuïtie. Hij ging op een heel vreemd moment. Als je nou heel dat parkoers bekijkt, dan denk je toch niet dat daar de beslissing van de Ronde gaat val len. Toen Wout kwam aansluiten wist ik dat wij het met z'n drieën zouden uitmaken. Helaas viel Ala- philippe weg met die motor. Wout en ik hadden elkaar nodig om tot de meet te geraken. We waren zo aan elkaar gewaagd dat het geen zin had om te proberen elkaar eraf te rijden.'' „Eigenlijk is die vrij simpel samen te vatten. Ik probeer zo lang moge lijk te wachten. Ik heb heel veel achterom gekeken, want ik wilde me niet laten verrassen. Ik weet: als hij de eerste pedaalslag doet, is het heel moeilijk om die goed te maken. Bij het bordje van 200 me ter heb ik nog één keer achterom gekeken en wist ik: als ik nu naar voren kijk, begin ik gewoon met sprinten. Ik wist ook dat hij zou gaan. We beginnen zowat op het zelfde moment.'' ,,Ik had mezelf wel moed inge praat. Op basis van de voorbije wedstrijden had Wout de meeste indruk gemaakt in alle sprints. Ik had eigenlijk nog geen goede sprint gereden en nog niet in die positie gezeten. Op het moment dat hij er naast komt en ik voel dat ik hem op kan vangen, dat is het moment dat ik voel dat ik er heel dichtbij ga zijn. Ik heb met mijn ogen dicht gejumpt. Normaal weet ik het altijd, maar nu wist ik niet of ik gewonnen had. Dit was een van de lastigste sprints die ik heb gedaan. Verzuring tot en met, alles deed pijn, maar je sprint wel voor de Ronde. Dan kun je misschien net iets meer. Om heel eerlijk te zijn dacht ik dat hij had gewon nen, want op het moment dat ik mijn ogen open deed, was zijn wiel voor dat van mij. Ik dacht dat hij zijn jump beter had getimed.'' ,,Het was een uniek moment. Je rijdt met twee naar de finish van de Ronde. Je weet dat je iets aan el kaar gehad hebt en je feliciteert el kaar met een goede wedstrijd. Eeuwige rivalen is wel een goede omschrijving. We zullen nooit de beste vrienden zijn, dat zie je ook na Gent-Wevelgem. Dat we toch wel een beetje pissig waren op el kaar. Ik vind dat er ook gezonde haat moet zijn om iemand anders te kloppen. Die sprint wilde geen van ons verliezen. Voor geen geld van de wereld. Dat is de rivaliteit tussen ons.'' ,,Honderd procent. Daar ben ik van overtuigd. Je wordt beter ge maakt door iemand die je tot het diepste laat gaan. Die sprint tegen Van Aert op het einde van zo'n ,,Het WK veldrijden. Al lijkt dat al een paar jaar terug met die corona. Je zou bijna vergeten dat het begin dit jaar was.'' ,,Dan kom ik weer uit bij De Kegel die daar een grote rol in speelt. Die opwarming komt uit het moun- tainbiken waar het nog iets crucia- ler is. Zo minutieus naar die cross toeleven, dat zou ik niet elke vel- drit kunnen. Maar ik weet: als ik het die dag allemaal goed doe, dan kan ik iets extra. Ik voel aan de op warming op de rollen al genoeg. Ik wist voor de start dat ik een heel goede dag had.'' ,,Dat is mijn eigen fout geweest. Ik had strenger aangepakt moeten worden. Ik heb in die coronabreak mijn eigen ding gedaan. Op hoog testage heb ik na elke training er nog een uur aan geplakt. Nog eens de berg op en terug. Ik wilde er ge lijk staan. In dat enthousiasme heb ik misschien iets te veel gedaan. Eigenlijk had ik ook in die eerste maand van de corona mijn fiets aan de kant moeten zetten, maar er was niet echt iets anders te doen. Ik ben elke dag met Zdenek Stybar gaan trainen en dat ging er vrij stevig aan toe. Ik heb ook echt genoten van die periode. We heb ben heel vaak vijf, zes uur gereden. Niet onder de 35 kilometer per uur gemiddeld met twee naast elkaar. We knepen elkaar langzaamaan dood naar het einde toe. We stop ten twee, drie keer rap bij een bak ker om een koffiekoek naar binnen te spelen en weer door. Toen reed ik super, de koers kon wat mij be treft elke week beginnen. Ik zat te gen mijn beste vorm aan.'' Na het tegenvallende Italiaanse Geloof het of niet, ook Mathieu van der Poel (25) heeft wel eens slechte benen. Deze mor gen nog. „Ik heb een uurtje op Zwift gereden, maar ik had niet de beste be nen.'' Niet zo gek, want we videobellen met Van der Poel een dag na de gewonnen wereldbekerwedstrijd veldrij den in Namen. Het modderge- vecht met Wout van Aert en Tom Pidcock liet zijn sporen na. ,,Ik was stijf op plekken waar ik normaal niet stijf ben na een cross.'' Het wielerjaar 2020 is ten einde en - net als in 2019 - was Van der Poel een van de hoofdrolspelers. Dat vraagt om een terugblik. Tege lijkertijd is terugkijken met Van der Poel ook wat surreëel, want hij zit al weer midden in zijn cross seizoen. Voor Van der Poel is een kalenderjaar niet meer dan een pa pieren werkelijkheid. In zijn leven zijn feestdagen slechts voetnoten. Met kerst en oud en nieuw rijdt hij al jaren door de modder. ,,En met mijn verjaardag, op 19 januari, zit ik vaak voor een trainingskamp in Spanje. Ik denk niet in kalenderja ren, maar in periodes en seizoe nen. Eigenlijk heb ik drie seizoe nen: mountainbike, veldrit en weg. ,,Het is een van de grootste ver anderingen sinds ik train met Kri- stof De Kegel (de performance manager van zijn ploeg Alpecin- Fenix, red.). Ik ben veel beter geworden in het toeleven naar een bepaald doel. In vorige jaren wilde ik heel het crossseizoen top zijn. Elke cross winnen en alle klassementen ver dedigen. Het WK moest dan de kers op de taart zijn. Dat is heel erg veranderd. Het WK is het enige dat telt, de rest van de vel- dritten zijn voorbereiding. Ik moet leren ook competitie te rijden, zonder dat ik honderd procent te vreden ben over mijn vorm. Win nen is vaak meer op karakter dan op vorm.'' donderdag 31 december 2020 MATHIEU VAN DER POEL 'Wout maakt van mij een Wat denk jij op zo'n moment? Het was een wielerjaar waar aanvallen veel vaker voorkwam. In de Ronde van Vlaanderen viel Julian Alaphilippe aan in de af daling van de Steenbeekdries. Dacht jij toen gelijk: 'Dit is het moment'? Die krankzinnige sprint, kun je die navertellen? Net over de streep in de Ronde van Vlaanderen: Mathieu van der Poel (l) en Wout van Aert. foto belga Jij weet nog niet of je gewonnen hebt en dan volgt een omhelzing met Van Aert. Jullie rijden al ja ren tegen elkaar. Hoe zou je die rivaliteit omschrijven? Maken jullie elkaar ook beter door de jaren heen? Tekst: Daan Hakkenberg en Hidde van Warmerdam Wat was je eerste grote prijs van 2020? De voorbereiding die dag was minutieus. De wattages die je trapte per minuut in de war ming-up, waren aangepast op de ZIJN EERSTE MONUMENT Mathieu van der Poel won weer veel dit jaar, waaronder zijn eerste mo nument. Voor volgend jaar heeft hij alweer nieuwe doelen: de Tour de France rijden, maar dan vooral als voorbereiding op het veroveren van de olympi sche titel op de mountainbike. zwaarte van het parkoers. Je leek een machine. In de Italiaanse klassiekers na de corona-break was je niet zo goed. Mathieu van der Poel bleek niet corona-proof. Ver baasde je dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20