19 van Feyenoord en het clubvoetbal, over Happel en Michels en de lach van Pot ,,Met dat gegeven was ik helemaal niet mee bezig. Maar de naam Happel maakt iets bij mij los. Hij was mijn eerste trainer toen ik bij ADO doorbrak als voetballer. Wat een uitstraling had die man. Als hij met die platte Citroën aan kwam rijden, kwam ik soms net op mijn Puch aan. Dan durfde ik dat ding niet in de buurt van Happel te par keren en zette ik hem ergens om de hoek. Happel had niets met spelers, sprak nauwelijks met ze. Onbewust heb ik als trainer veel van hem opgepikt. Ik kan met ie dereen opschieten, maar ik ben nooit de beste vriend van de spe lers. Dat was vroeger misschien nog wel erger. Ik maak wel contact, maar ik houd altijd een bepaalde afstand, want ik moet de beslissin gen nemen. Als jongens niet pres teren of zich niet gedragen, komen ze aan de beurt. Dat kan ik prima scheiden. Dat heb ik van Happel, maar zeker ook van Rinus Mi- chels.'' ,,Die man was alles voor mij toen ik als trainer begon. Wat een uit straling. Hij hield ook altijd af stand tot zijn spelers. Als hij begon te vertellen, hing ik aan zijn lip pen. Bij FC Köln verloor hij eens een wedstrijd en de volgende dag reed hij naar het trainingsveld. Daar liet hij twee pionnen neer zetten en de spelers moesten er tussen hard heen en weer lopen. Een soort moderne piepjestest, ha- haha. Zelf ging hij in zijn auto zit ten en kijken. De spelers moesten letterlijk kotsen van de inspan ning. Nee, dat kan tegenwoordig niet meer. Ik heb dat soort dingen ook nooit gedaan. Ik kan wel enorm boos worden, maar probeer vooral een groepsgevoel te kwe ken. Daar heb je de kleedkamer bij nodig, denk ik.'' „Altijd. Er was een periode waarin ik dacht dat ik zelfs een mank paard aan het lopen zou krijgen. Het moet altijd op mijn manier ge beuren. Cor Pot deed ooit een uit wedstrijd van Zenit in Wladiwo- stok of zo, ik was in elk geval ach tergebleven in Sint-Petersburg. Ik zat voor de televisie. In de rust belde ik hem, want ik wilde een speler wisselen. Nam hij niet op! Ik bleef maar bellen en werd steeds kwaaier. Dan ben ik echt woest. Maar op Cor ben ik nooit lang boos. Hij is een echte vriend en daar heb ik er niet zo veel van. Als ik het even niet naar mijn zin heb bij een club, kan ik echt met een enorme sik rondlopen. Dan is Cor goud waard. Dan zie ik zijn vro lijke hoofd en ik heb het weer naar mijn zin. Cor brengt wat lucht in het leven van een trainer. Dat had ik vaak nodig. Ik ben erg op me zelf, een beetje gereserveerd. Maar wat ik als trainer nooit nodig heb gehad, was voortdurend bevesti ging zoeken of ik het goed deed. Dat verbaasde mij weleens aan mijn assistenten. Die gaven dan een training en wilden na afloop weten of ze het goed hadden ge daan. Dan zei ik expres niets. Dan gingen ze ernaar vragen. 'Ging goed toch, Dick?' Dat heb ik nooit gehad. Echt nooit.'' „Voetbal heeft mijn leven bepaald. Niet zeven dagen in de week, maar acht of zelfs negen. Ik ben altijd zo geweest. Ik ben serieus, misschien zelfs een beetje saai ook. Maar dat spelletje laat me nooit los. Als we CSKA Moskou loten, ga ik meteen wedstrijden kijken. Dan zit ik op zaterdagavond naar de Russische competitie te kijken.'' ,,Hahaha. Aleksander Djoekov, de voorzitter van Zenit. Ik liep hem af en toe tegen het lijf en om niet on vriendelijk over te komen bij de man die dure spelers voor ons moest kopen, zei ik een keer dat hij zo'n mooi horloge droeg. Deed hij meteen dat horloge af en gaf het aan mij! Ik had toevallig net van Vladimir Poetin ook al een horloge gekregen. Dat wilde ik uitleggen, maar Djoekov wilde er niets van weten, dat horloge was voor mij. Dus ik naar Cor Pot en ik zeg 'wil jij dit soms hebben?' Cor keek er naar en zei: 'Dick, ik draag geen Swatch-horloges'. Ik dacht zelf óók dat het er eentje van Swatch was. Maar het bleek een horloge van het merk Zenit te zijn. Weet je wat het waard was? 17.500 euro! Cor hoefde het niet, hahaha. Daar schateren we nu nog om.'' ,,Zal ik dat ook nog een keer vertel len dan? Ik was al jaren fan van de Bee Gees en op een avond trad Ro bin Gibb op bij museum de Her mitage, vlak bij mijn hotel. Daar wilde ik heel graag bij zijn. Ik zat op de eerste rij en er waren Russen die mij vroegen om een handteke ning. Gibb zag dat, maar had geen idee wie ik was. We besloten een praatje met hem te maken. Maar ik kon totaal niet tot Gibb doordrin gen. Zijn manager vertelde, om het gesprek een beetje op gang te brengen, dat ik trainer was van Ze nit en vroeger bij Glasgow Rangers had gewerkt. Zegt die Gibb: 'Is dat cricket?' Dus ik dacht: ik begin ge woon over zijn vakgebied, dat gaat vast beter. Ik vroeg: 'Ga je van avond nog Waiting For You zingen? Toen keek hij alsof ik niet in orde was. Hij vroeg zijn manager of hij soms die plaat kende. Maar ze ken den hem allebei niet. Ik begon het zelfs te neuriën. Maar die Gibb deed alsof hij helemaal niet wist over welk nummer het ging. Dat gesprek werd steeds ongemakke lijker. En ik maar neuriën. Cor Pot zei: 'Nou Dick, vind je het erg als ik een metertje of dertig verderop ga staan? Ik was er zelf ook echt klaar mee. Kwam dirigent Valeri Ger- giev ook nog op ons af gerend. Die man is geboren in Sint-Petersburg en echt wereldberoemd. Maar ik wilde echt weg. Op mijn hotelka mer pakte ik mijn cd'tjes. Bleek dat nummer I Still Love You te heten.'' ,,Het heeft mij over de hele wereld gebracht. Als het er straks in mei op zit, zal ik vast wel een keertje moeten slikken. Maar ergens stopt het.'' ,,Precies, hahaha.'' donderdag 31 december 2020 GO toch op? Het is echt oké zo' meningen ventileren, maar eigen lijk niet weten hoe het zit. Of het eigenlijk gewoon niet willen we ten.'' U komt wekelijks in deze Guus Brox Zaal. Er hangen twee enorme portretten van Ernst Happel. Die naam viel nogal eens, omdat u met Feyenoord een ongeslagen reeks neerzette die zijn prestatie steeds meer naderde. Happel verloor pas voor het eerst na 31 wedstrijden, u bleef 26 duels zonder neder laag. U wordt nog altijd emotioneel als het over Michels gaat. U heeft altijd vertrouwen gehad in uw eigen aanpak. Als ik u zo bevlogen hoor praten, hoe kunt u dan zeggen dat het goed is dat u stopt? Het respect voor u droop ervan af toen u met Feyenoord in Rus land speelde. Keeper Akinfejev, vedette Dzagoev, trainer Gonts- jarenko. Ze waren lovend over u, nederig bijna. Dat u daar prijzen won, is bekend. Maar vertel eens wat u als eerste te binnen schiet uit uw Russische tijd, buiten de wedstrijden om. Ik dacht dat u over de ontmoe ting met Robin Gibb van de Bee Gees zou vertellen. 'I still love you', dat zou u na al die jaren over voetbal kunnen zeggen. Tenzij er een land belt en vraagt 'Dick, kun jij ons op het EK of WK coachen?' A Dick Advocaat bij het logo van Feyenoord, zijn laatste club als trainer. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19