O O UI ECONOMIE 15 ECONOMIE CORONA GROOT-BRITTANNIE Pharming Group Basic-Fit Adyen PostNL L 'Sr Als de kaart van Engeland een bord van het gezelschapsspel Risk was, dan kon de donkerrode poppetjes de zege niet meer ontgaan. De kleur van 'Tier 4', jargon voor een bijna volle dige lockdown, verspreidt zich tij dens de feestdagen als een inktvlek door almaar toenemende besmet- tingscijfers. In afwachting van vacci natie zit het merendeel van de bevol king straks verplicht thuis. Deze strikte maatregelen, in Schot land, Wales en Noord-Ierland vrijwel overal al ingevoerd, zijn voorzien van een 'maar'. Mensen met 'essentiële' beroepen mogen naar hun werk blij ven gaan om de economie draaiende te houden. Niet alleen dokters, verplegers en leraren vallen in deze categorie. Ook vakkenvullers, schoonmakers, fa brieksarbeiders en medewerkers in de magazijnen van de internetwin kels kunnen het devies 'Stay at home' negeren. De Britse overheid zorgt goed voor de thuisblijvers. Minister Rishi Sunak van Financiën gaf miljoenen mensen lucht door een ruimhartige regeling in het leven te roepen. Getroffen be drijven kunnen tot eind maart werk nemers met verlof versturen met de Britse versie van de NOW-regeling. Met behoud van 80 procent van het salaris, begrensd op 2500 pond, wor den de tijdelijk overbodige banen kunstmatig gestut. Vangnet Voor eenmansbedrijven bestaan ook fondsen, al krijgen talloze freelancers niets. Wie minder dan twee jaar voor zichzelf werkt, maakt geen aanspraak op financiële steun. Werknemers met nulurencontracten, eerder regel dan uitzondering in de horeca, worden zonder adequaat vangnet op straat gezet. Voor hen bestaat geen andere keuze dan zoeken naar een baan waarop de Covid-regels geen invloed hebben. De Britten klapten tijdens de eerste lockdown voor de 'frontliners', die de ziekenhuizen bemanden, de schap pen vulden en de worsten draaiden. Dat één specifieke groep van deze 'helden' een zware tol betaalde, bleef lang verborgen. Berichten over de kaalslag van de Britse economie en de massale sterfte in verpleeghuizen domineerden het nieuws. Totdat alar merende cijfers van de gezondheids- diensten voor een verschuiving zorgden. Britten met een Afrikaanse of Caraïbische achtergrond maken tweemaal zoveel kans om het virus op te lopen. Aziatische Britten en et nische minderheden zitten daar kort achter. Hoewel Black, Asian and Minority Ethnics' (Bame) slechts 13 procent van de bevolking in Wales en Engeland uitmaken, bezetten ze een derde van de bedden op de corona-af delingen. Zwarte mannen en vrou wen lopen vier keer zoveel risico om te sterven aan Covid-19. Racistisch De regering liet een onderzoek uit voeren naar de oorzaken van deze hoge cijfers, maar de conclusies ble ven vaag. Ronx Ikharia, die voor Channel 4 een documentaire maakte over dit onderwerp, legde de vinger wél op de zere plek. ,,Het virus is niet racistisch'', gaf een arts op de spoed eisende hulp aan. ,,Het benadrukt slechts de ongelijkheden in onze maatschappij, die zwarte en bruine mensen kwetsbaarder en ontvanke lijker maken voor corona.'' Maris Paneek van de University of Leicester gaf een meer specifieke ver klaring, waarvan een uitgebreide ver sie in het wetenschappelijke tijd schrift The Lancet wordt gepubliceerd. Minderheden wonen vaker met grote Het virus benadrukt de ongelijkheden in onze maatschappij gezinnen van meerdere generaties in kleine huizen. Hun sociaal-economi sche status ligt lager, waardoor ze va ker werken in sectoren waar fysiek contact niet te vermijden is en wer ken vanuit huis geen optie is. De geur van verborgen racisme en ongelijkheid maakte de overheid hui verig om zulke harde conclusies te aanvaarden. Beleidsbepalers bleven de optie openhouden dat de kwets baarheid van de Bame-groep mogelijk een genetische component had. Dat etnische minderheden onder artsen eveneens zijn oververtegenwoordigd onder de coronadoden, kon erop dui den dat afkomst wellicht ook een rol speelde. Gericht onderzoek veegde deze suggestie echter van tafel. Veel chauffeurs van taxidiensten als Uber - alleen in Londen rijden er al ongeveer 40.000 rond - is hun ach- terstand geen wetenschappelijke be vinding, maar realiteit. De meerder heid heeft een Bame-achtergrond, zo als Muktar in Manchester. ,,Ik woon bij mijn schoonouders" vertelt hij. ,,Allebei dik in de 80. Mijn schoonva der is na een hersenbloeding gehan dicapt. Ik probeer zo min mogelijk te werken om hen te beschermen, maar heb wel geld nodig.'' De werkvloer van een reusachtig magazijn van een onlinewinkel nabij het vliegveld van Manchester geeft een aardige dwarsdoorsnede van de kwetsbaarste schakels in de Britse maatschappij. Als menselijke machi nes vouwen en vullen Soedanezen, Somaliërs, Eritreeërs, Egyptenaren, Oegandezen, Polen, Roemenen en Pakistanen in vliegende vaart dozen om ze vervolgens op een lopende band te duwen. Blanke Britten vor men een kleine minderheid. Minimumloon Een boomlange zwarte tiener draait nachtdiensten van tien uur om zijn werkloze moeder te ondersteunen. Een immigrant uit Pakistan zag een baan als ontwerper van spijkerbroe ken op de lange baan geschoven wor den door de pandemie. Nu pakt hij tegen minimumloon kerstcadeaus en elektronische speeltjes in om de huur te betalen. Ziek worden is geen optie. Wie zich afmeldt door fysiek onge mak, krijgt niet uitbetaald. In Leicester, dat in de zomer als eer ste West-Europese stad voor de tweede maal in lockdown ging, lijken de conclusies van Paneek de kern te raken. De tweede coronagolf in de meest multiculturele stad van Enge land laaide vrijwel zeker op in de ruim 1500 naaiateliers, waar onder vaak erbarmelijke omstandigheden jurken en truien voor online kleding winkels als Boohoo werden gemaakt door (illegale) immigranten en min derheden. Het Office for National Statistics (ONS), het Britse CBS, becijferde dat bijna een kwart van de minderheden zijn baan had verloren, toen de eerste NOW-regeling haar einde naderde. De groep die een tijdelijk dienstver band verloor, of moest bijbeunen om het verlies aan inkomen in gezinnen te compenseren, is niet eens meege nomen in de statistieken. Maar de verborgen schade in het economisch zwaar getroffen land, is, voor wie goed kijkt, scherp te zien. Crisis Baanverlies leidt onder minderheden ook veel sneller tot een crisis. Britten van Afrikaanse en Bengaalse origine hebben bijvoorbeeld gemiddeld min der dan 30.000 pond aan reserves om op terug te vallen, tegenover 282.000 pond voor witte gezinnen. Pakista- nen leven het vaakst onder de armoe degrens (46 procent van hen) door een combinatie van hoge werkloos heid, lage lonen en grotere gezinnen. De profvoetballer Marcus Rashford liet een ander gevolg van stijgende ar moede onder minderheden zien met zijn inzamelingsactie om school maaltijden tijdens de vakanties uit te blijven delen. Liefst 1,4 miljoen scho lieren, 17,3 procent van het totaal, maakt aanspraak op deze service voor gezinnen die jaarlijks minder dan 8000 euro te besteden hebben. Kinderen van zwarte en Aziatische Britten leunen hier niet toevallig het meest op. De Britse economie loopt averij op, maar de minderheden in het Verenigd Koninkrijk betalen de hoogste prijs. Hoe diep de coronapandemie erin hakt, verschilt sterk per stad, provincie of land. In de gehavende economie van het Verenigd Koninkrijk treft het virus vooral de minderheden ongenadig hard. Britten met Afrikaanse, Aziatische en Caraïbische wortels leven dicht op elkaar en kunnen hun werk vaak niet thuis doen. donderdag 31 december 2020 GO O De biotechno- loog stak met kop en schou ders boven de rest van de Mid- Kap uit. De sportschool keten veerde weer iets op. W Het betaalplat- form was de grootste daler in de AEX. 4$ Het postbedrijf was niet in de gunst bij de be leggers gisteren. 'Minderheden betalen tol voor de coronapandemie' Geert Langen- dorff Manchester - - Britse arts Inwoners van Leicester in de rij bij een bank vlak voordat er een plaat selijke lockdown wordt ingesteld. foto getty images o c o Mensen die op straat sla pen in Londen slepen met een matras. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15