Marjan Berk Grieken woedend over voorpiepen bij vaccineren ss- os 1 - NIEUWS 13 TEGHGADEAUS SPECIAAL VOOR JEZELF UITGEZOCHT DOOR DE TWEAKERS COMMUNITY Hij reed ook een eindje met losse handen en barstte van geluk tweakers TDCATVBliPCn r TWEAKERS.NET/TREATYOURSELF Wanneer ik naar het Waterloo- plein loop, kom ik langs een stenen tegel met wijze woorden. Ze zijn van Baruch Spinoza, de filosoof die jarenlang in deze Amsterdamse buurt woonde en werkte. Zoals in deze straten en langs de grach ten kleine koperen naamplaatjes liggen met daarop de namen van vrouwen, mannen en kinderen, die hier ooit woonden en die in de oorlog zijn weggevoerd. 'Struikelstenen' worden ze ge noemd. Op het Waterlooplein ligt op de stoep een stenen plaquette met daarop een paar gedachten van Spinoza geschreven. Ik kan ze niet letterlijk citeren, maar het komt erop neer 'dat je aan klets praat geen gehoor moet geven, maar ook de mensen die het ver tellen niet moet geloven'. Ik loop door naar de hoek ach ter het Muziektheater, waar zijn standbeeld staat, in 2008 door burgemeester Cohen onthuld. Het leuke van de tijd, die steeds maar verder verglijdt, is dat Spi noza weer helemaal in de filoso fische belangstelling staat. Ik denk ook aan de stralende dag in mei, toen mijn jongste zoon, amper 5 jaar, met zijn nieuwe fietsje voor mij uitreed. Het was zo'n gouden dag vol zon. Mijn jongetje, met zijn borst overlopend van voorjaarsgeluk, riep: ,,Mam! God is overal!" Hij was 5 jaar, reed op een nieuwe fiets. En boven zijn hoofd een blauwe lucht met zon en witte wolken. ,,God is overal!" riep hij uitbundig. En nu reed hij ook nog een eindje met losse handen! Hij barstte van geluk! Toen dacht ik weer aan Spi noza en de stenen plaquette op het Waterlooplein. Door Baruchs uitspraken daarop bleek toch dat er in zijn tijd ook heel wat gekib bel en geruzie, kwaadsprekerij en geroddel onder de mensen was. En hoe modern was Spinoza's uitspraak over zeventiende- eeuwse bemoeizucht en achter klap van mensen? Ik wens alle lezers, makers en bezorgers van onze krant een hoopvol, opwindend, geïnspi reerd Nieuwjaar, waarin we de corona wegjagen en we de moed vinden onze bagage weer op te tillen en verder te lopen. Ik wens u allen een gelukkig Nieuwjaar! Veel Grieken reageren woedend nu niet alleen ministers, maar ook hoge ambtenaren en militairen een plekje vooraan in de rij opeisen. Niet omdat ze extra vatbaar zijn, maar vanwege hun functie. Dat president Katerina Sakellaro- poulou en premier Kyriakos Mitso- takis zondag, live op tv, vlak na el kaar een spuit in hun arm kregen, kunnen de meeste mensen goed begrijpen. Een derde van de Grie ken, vooral de armere mensen, ver trouwt het vaccin niet en zegt zich niet te willen laten inenten. Het staatshoofd en de regeringsleider gaven met hun openbare vaccinatie het startschot voor een massacam pagne die de weigeraars en twijfe laars ervan moet overtuigen dat het vaccin veilig is. Net als overal krij gen zorgmedewerkers, ouderen en kwetsbaren voorrang. Maar er was ook een lijst van overheidsfunctionarissen die zo belangrijk worden geacht voor het functioneren van het land, dat zij als eersten aan de beurt zouden ko men. Daarop stonden aanvankelijk 45 mensen, maar al snel waren dat er 126. De vereniging van zieken huisartsen constateert geschokt dat tientallen vaccinaties van zorgme- dewerkers daarom moesten wor den uitgesteld. 'Een even groot aan tal ministers werd in hun plaats in geënt. SCHANDE', twitterde de se cretaris. Triomfantelijk Wat extra steekt, is dat veel van de functionarissen triomfantelijke fo to's van het prikmoment op sociale media deelden. Griekenland heeft inmiddels meer dan 90.000 doses binnen van het Pfizervaccin, dus de onvrede betreft een relatief klein aantal ge vallen. Maar de voorkeursbehande ling is koren op de molen van te genstanders van de regering. ,,Ministers en topambtenaren in de rij voor een selfie met het vaccin, op een moment dat er zelfs niet ge noeg is voor artsen en verplegers die in de frontlinie staan. Terwijl burgers misschien moeten wach ten tot het eind van de zomer voor ze worden ingeënt'', fulmineerde oppositieleider en voormalig pre mier Alexis Tsipras. ,,Dat is geen symbolisch gebaar, maar een ca deau voor hooggeplaatste politici.'' Overigens werd Tsipras zelf maan dag ook gevaccineerd. Mitsotakis koos gisteren eieren voor zijn geld en zette de vaccinatie voor 'functionarissen met voorrang omwille van het functioneren van de regering' per direct stop. Tot dan toe waren er 66 van de 126 ingeënt. De rest mag pas als de gewone Griek aan de beurt komt, verklaarde een regeringswoordvoerder. Ook zei ze de prikselfies te betreuren. I donderdag 31 december 2020 Nieuw aa De vaccinatiecampagne werd afgetrapt met een inenting voor premier Kyriakos Mitsotakis. foto afp Nederland moet nog beginnen met prikken, maar Griekenland zit nu al met een heus vaccina tieschandaal. Net als in de meeste EU-landen begon daar de inentingscampagne tegen het coronavirus afgelopen zon dag. Thijs Kettenis Athene GIFT GUIDE T ■y 1 h

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13