Bartje de Revolusi EUWS 11 gewoon SS. Oudejaarsavond is dé gelegenheid om samen te komen om het nieuwe jaar in te luiden, maar de harde lockdownregels zijn duidelijk: maximaal twee (volwassen) gasten over de vloer en geen grote dansfeesten. Enkele lezers van de krant vertellen over hun plannen. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 98 Ik moet dezer dagen veel denken aan mijn ouders. Dat wil je soms hebben, tegen de jaarwisseling. Ze zijn al zo lang dood, maar vanwaar ik zit te tikken kijk ik op een foto van ze. Ik wil gewoon even over ze vertel len, zo aan het eind van een heftig jaar. Twee kleine mensen zie ik, lopend ergens in Enschede, waar wij woonden. Hun handen dicht bij elkaar. Een kinderrijk huwelijk. Ups en downs, heftige ruzies, mooie ver zoeningen. Hard werken, toch geld zorgen. Trots op elk kind. Hun hele leven bijna de stad niet uit geweest. Alhoewel, voor mijn vader met mijn moeder trouwde, zat hij drie jaar in Indië, als soldaat. Een van de redenen dat ik de afgelopen dagen David van Reybroucks Revolusi heb gelezen, een goed boek over de Indonesische vrijheidsstrijd. Je realiseert je vanaf de eerste pagina's dat wij met z'n allen zo verschrikkelijk lang vanuit Nederlands perspectief naar die hele materie hebben gekeken. Zwarte bladzijden in onze geschiedenis. Ik heb er wel eens met mijn vader over willen praten. Veel liet hij niet los. Mijn vader vertelde op oudjaarsdag altijd dezelfde mop. Die begon zo: 'Er loopt in de stad een man rond met evenveel neuzen als het jaar dagen heeft'. En dat was dan ook meteen het eind. Hij was geen grote grap penmaker. Dat heb ik dan van hem. Hij was Ik wil wel een even over Op bruiloften mijn ouders ,.d droeg hij altijd vertellen eigen werk voor. Er kwam geen buurt krant uit of er stond wel een gedicht van zijn hand in. In de laden van zijn donkere eiken bureau, dat ik erfde en waar ik nu deze stukjes aan zit te tik ken, lagen schriften vol met zijn poë zie. Al noemde hij ze gewoon 'ge dichten van Toon'. Mijn moeder was behalve beroeps moeder (met oudjaar honderd olie bollen en de vijftig beste appelflap pen van het land) ook een lezer. Van streekromans en andere boeken die net buiten de officiële literatuur val len. In mijn kast staan er een paar, mooie titels: Mijn kinderen eten turf, Bartje, Boerin in Frankrijk. In haar lie velingsboeken hadden de gezinnen steevast veel kinderen, hardwer kende ouders. Ik denk dat ze vereen zelviging en reflectie zocht op haar eigen leven. Hoe ouder je wordt, hoe beter je dat begrijpt. Zoals je ook zoekt waarin je op je ouders lijkt. Een simpel recept: dat je probeert je kin deren gezond te houden en vooruit te helpen. Reageren: Een oudejaarsavond met maxi maal twee gasten op anderhalve meter afstand van elkaar vraagt om creatieve oplossingen. Vuur werkshows kijken om midder nacht zit er niet in, maar een jaarwisseling met champagne, oliebollen in een klein comité is nog steeds mogelijk. Uit lezers reacties blijkt dat een ruime meerderheid van plan is om zich netjes aan de coronaregels te hou den. ,,Zolang mijn dierbaren deze periode doorkomen, vind ik het prima om een stapje terug te doen'', reageert een van hen. Digitaal Uit een rondgang onder ruim elf duizend lezers blijkt dat circa 70 procent zich tijdens de jaar wisseling aan alle maatregelen gaat houden. ,,Normaal vier ik oud en nieuw met de hele fami lie, maar dit jaar gaan we allemaal de deur niet uit. We houden ons aan de regels'', vertelt Mieke van den Berg uit Hellevoetsluis. Ze brengt oudejaarsavond in haar eentje thuis door, maar wel met zelfgebakken appelflappen én met haar familie in de buurt via een digitale verbinding. ,,We luiden het nieuwe jaar al om elf uur 's avonds in, omdat we bang zijn dat alle verbindingen er om middernacht uitvliegen als iedereen elkaar via Zoom of Face- time probeert te bellen. En om op dat tijdstip het nieuwe jaar in te luiden is helemaal niet erg, want zo maken we dit vervelende jaar meteen een uurtje korter.'' Stapje terug Ook voor Caroline Woninck is het geen optie om dierbaren bij haar thuis uit te nodigen. ,,Het kan zo zijn dat mijn partner moet werken. Dan zit ik tot half twaalf alleen'', zegt Woninck. ,,Maar ik haal gewoon wat hapjes en drankjes in huis en zie wel hoe het loopt. Zolang mijn dierbaren deze periode doorkomen, vind ik het prima om een stapje terug te doen.'' Net als de afgelopen kerstdagen brengen Michiel en Kitty Werk man uit Delden ook de jaarwisse ling met zijn tweeën door. ,,He- laas zonder zoals gewoonlijk het glas te heffen met buren of vrien den. We halen voor nieuwjaars dag hapjes af bij een van onze favoriete restaurants en op oude jaarsdag bakken we zelf wat kra kend verse oliebollen'', vertelt Michiel. ,,Zo blijven we zo veel mogelijk in onze eigen bubbel en weg uit de drukte. We doen sa men een spelletje scrabble, kijken We spelen scrabble en om twaalf uur heffen we het glas op een beter jaar naar Youp en om 00.00 uur hef fen we een glas bubbels op hope lijk een beter jaar.'' En een flink feestje bouwen? Dat kan alleen met het eigen ge zin, zoals bij Marijke en haar vijf kinderen. ,,Ik ga oliebollen bak ken in de schuur van onze boer derij, zet een gezellig muziekje op en heb kinderchampagne ge kocht. In de coronatijd hebben we een kroeg getimmerd in onze schuur mét muziekinstallatie en feestverlichting. We zien wel hoe laat het wordt, maar dat het een gezellige mini-disco wordt is ze- ker'', vertelt ze. Tijdens de jaar wisseling moet de man van Marijke werken, door uitval van collega's wegens coronabesmet tingen. ,,Mijn man werkt als brandweerman en moet 24 uur lang werken. Hij gaat 's ochtends vroeg weg en komt op 1 januari 's ochtends weer thuis. Dus ik zit tijdens de jaarwisseling alleen met de kinderen, maar we maken er wel wat van. Het belangrijkste is dat we allemaal gezond zijn.'' Overwinteren Het merendeel van de lezers viert de jaarwisseling thuis, maar Johan Roos is met zijn vrouw in Spanje. ,,We hebben oliebollen mix meegenomen dus we gaan oliebollen bakken en naar de Top2000 luisteren. We hebben een paar lokale restaurants be loofd om een paar bollen langs te brengen, want ze zijn erg be nieuwd naar onze traditie. Na middernacht bellen we onze kin deren in Nederland om hen een coronavrij nieuwjaar te wensen'', aldus Roos vanuit Spanje. Ook Frans Veldman en zijn vrouw luiden het nieuwe jaar niet in op eigen bodem, maar op hun zeilboot naast een onbe woond eiland in de Grote Oce aan. ,,Er zijn hier weinig corona- regels, maar om geen risico te lopen vieren we de jaarwisseling gewoon met zijn tweeën'', zegt Veldman. ,,Het is alleen jammer dat het aftellen in Nederland ein digt als het hier pas 13.00 uur is. Maar dan kunnen we wel meteen de nieuwjaarsduik doen.'' donderdag 31 december 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over zijn gezinsleven tijdens corona. frankpoorthuis@dpgmedia.nl Lenka Venis en haar oma Mieke van den Berg. Tijdens oud en nieuw hebben ze contact via Zoom. foto arie kievit Mini-disco in de schuur en bubbels op de bank Florine Nesselaar Rotterdam - Michiel Werkman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11