II 10 NIEUWS INTERVIEW HENK OTTEN Eerste Kamerlid Henk Otten stapt niet over naar de Tweede Kamer. Hij kan de vrijgekomen zetel van Theo Hiddema (Forum voor Democratie) innemen, maar ziet daar 'uit strategische overwegingen' van af. Schonere lucht jaarwisseling Op de valreep van 2020 hakt Henk Otten (ex- Forum voor Demo cratie, nu senator voor zijn eigen partij GO) de knoop door. Hij gaat met de Tweede Kamer in, hoewel hij daar wel recht op heeft. Door het vertrek van Theo Hiddema uit de Kamerbankjes van Forum voor De mocratie heeft Otten, als vierde op de FvD-kandidatenlijst uit 2017, recht op de zetel naast partijleider Thierry Baudet. Maar Otten - die vorig jaar met knallende ruzie bij Forum voor Democratie vertrok - weigert de zetel. De Kiesraad gaf hem begin deze maand 28 dagen de tijd om een besluit te nemen. Die deadline loopt morgen af. ,,Ik heb opzettelijk zo lang mogelijk gewacht'', vertelt Otten. ,,Want de volgende persoon op de lijst die nu de zetel krijgt, heeft dankzij mij straks géén recht meer op wachtgeld. Zo bespaar ik de belastingbetaler een slordige 180.000 euro.'' Otten doelt op de regeling die voorschrijft dat Tweede Kamerle den twee jaar wachtgeld ontvan gen als zij minstens drie maanden in het parlement hebben gezeten. Doordat er op 17 maart Tweede Ka merverkiezingen zijn, haalt de opvolger van Hiddema - waar schijnlijk Baudet-getrouwe Paul Frentrop - die drie maanden niet. ,,Ik heb ook helemaal geen zin om naast Thierry Baudet te gaan zitten in de Kamerbankjes. Het is vrij nutteloos, want het zou maar voor vier weken zijn. Ik zou pas over anderhalve week, als het kerstreces voorbij is, worden be noemd. En half februari gaat de Tweede Kamer alweer met verkie zingsreces. Dan blijf ik liever in de Eerste Kamer zitten, waar wij in ie der geval tot en met 2023 nog in vloed kunnen uitoefenen.'' Samen met andere ex-FvD'ers Jeroen de Vries en Robert Baljeu vormt Otten nu de fractie GO in de Eerste Kamer. ,,Met die zetels krij gen wij ontzettend veel voor el kaar. Niet zozeer voor de scher men, maar wel erachter. Ik heb een soort hotline met Wopke Hoekstra. Die spreek ik heel veel. Ook heb ik zo'n vijftig plenaire speeches ge houden, er is geen senator die daar aan kan tippen. Het zou zonde zijn om dat allemaal op te geven, voor vier weekjes in de Tweede Kamer.'' Otten zegt nog te twijfelen of hij Baudet heeft het helemaal verkloot. Van grootste partij van Nederland naar twee zetels met GO gaat meedoen aan de Tweede Kamerverkiezingen. ,,Daar gaan we ons de komende weken over beraden. Maar ik sluit niet uit dat we wachten tot de volgende verkiezingen. Dan is het een kwes tie van: we live to fight another day. Want het politieke gesternte is nu héél slecht.'' Door het uiteenspatten van FvD ziet Otten 'allemaal nieuwe partij tjes' op rechts opduiken. ,,De kie zer zit daar niet op te wachten. Joost Eerdmans is een baantjesja ger, die wil met JA21 alleen maar zijn inkomen veiligstellen. Henk Krol ook, die krijgt geen wachtgeld doordat hij al 70 jaar is. En Code Oranje is een bijeengeraapt gebeu ren.'' Ook voor FvD en Baudet heeft Otten geen goed woord over. ,,Bau- det heeft het helemaal verkloot. Van de grootste partij van Neder land naar twee zetels in de peilin gen. En dat allemaal door Freek Jansen, een geradicaliseerd 27-jarig ventje uit Wezep. What the fuck, hoe heeft dit kunnen gebeuren?'' Otten en Baudet zijn nog altijd verwikkeld in een juridische strijd. ,,Thierry heeft mij zwartgemaakt, en hij probeert mij nog altijd te in timideren'', zegt Otten. ,,Maar dan heeft hij aan mij de verkeerde. Ik pik dit niet.'' Zo is Otten bezig om Baudet voor de rechter te slepen wegens smaad en laster. Door de politieke versplintering acht Otten zijn kansen niet groot bij de komende Kamerverkiezin gen. ,,Het kan verstandiger zijn om eerst in rustiger vaarwater te ko men. Als wij doorgaan met ons goede werk in de senaat, maken wij bij de volgende verkiezingen meer kans om de de politiek en de overheid in Nederland écht te mo derniseren. Want ik zit in de poli tiek uit idealisme, niet uit opportunisme.'' Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) ver wacht tijdens de jaarwisseling minder hinder en klachten voor mensen met longaandoeningen en hart- en vaatziekten dan in eerdere jaren, omdat er vanwege de coronacrisis een vuurwerk verbod geldt. De luchtkwaliteit zal naar verwachting over het al gemeen goed tot matig zijn. Een hoge concentratie fijnstof in de lucht door vuurwerk kan, sa men met andere luchtverontrei niging, leiden tot een vermin derde longfunctie en verergering van astma. Ook luchtwegklach ten als piepen, hoesten en kort ademigheid kunnen toenemen. Vooral mensen met longaandoe ningen, zoals astma en COPD en mensen met hart- en vaatziekten kunnen last hebben van een slechte luchtkwaliteit. Brievenbussen afgesloten LOUISVILLE Ontslag agenten na dood vrouw Smartengeld na vliegtuigramp 89 partijen bij verkiezingen donderdag 31 december 2020 'Ik ga niet naast Thierry zitten' Peter Winterman Den Haag Henk Otten: ,,Ik zit in de politiek uit idealisme, niet uit opportunisme." foto anp BILTHOVEN Geen vuurpijlen: geen smog dit jaar. foto anp DEN HAAG Om vuurwerkschade aan brieven en andere post te voorkomen, is PostNL begonnen alle ruim 11.000 brieven bussen af te sluiten. Maandag 4 januari gaan ze weer open. Dit ondanks het vuur werkverbod. Postbo des brengen vandaag, op de slotdag van het jaar, de laatste nieuw jaarswensen rond. PostNL bezorgde deze decembermaand aanzienlijk meer kaartjes dan in 2019. "K. Twee Amerikaanse agenten die betrok ken waren bij de dood van Breonna Taylor zijn ontslagen. De 26-jarige vrouw werd bij een inval in haar huis door zes politie kogels geraakt. TEHERAN De Iraanse regering keert 150.000 dollar (122.000 euro) uit aan de families van men sen die zijn omgeko men toen de luchtaf weer bij vergissing een Oekraïens ver keersvliegtuig neer haalde. Aan boord waren 176 mensen, op weg naar Kiev. In het vliegtuig zaten veel Iraniërs en Canade zen. Dertien slachtof fers kwamen uit de Europese Unie, voor namelijk uit Zweden. DEN HAAG De Kiesraad heeft een recordaantal van 89 partijnamen gere gistreerd voor de Tweede Kamerverkie zingen van 17 maart. Deze week zijn nog 26 nieuwe namen in geschreven. Onder de deze week bijge schreven partijen zijn Lijst Henk Krol, Het nieuwe geluid, Nidal, de Partij voor Ontwik keling en Splinter. Bij de verkiezing in 2017 waren 81 partijnamen geregistreerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10