II Al jaren geen huismus in de tuin gezien 9 VEELGEHOORDE WOORDEN: voorbeeld ook een grote meerder heid werkeloos, want de samenle ving kan er niet mee om gaan", al dus Fleur. Mathilde: ,,Ik kan me ook best ergeren aan van die pro gramma's op televisie dat mensen zoiets hebben van: joepie, ik kom uit de kast. Dan wordt er feest ge vierd met z'n allen. Iedereen blij. Nou, ik zal je zeggen: bij mij was het een nucleaire oorlog en die heeft jaren geduurd." Contact met ex-vrouw en kin deren raakte ze kwijt. ,,Het heeft ook een enorme impact op de buitenwereld. Mijn kinderen ver loren hun stoere vader en mijn vrouw was met een vent ge trouwd hè. Zij had ook verwach tingen. Het is écht enorm com plex." Hormonen En dan hebben we het fysieke hoofdstuk nog niet eens gehad. De operatie en het levenslang slikken of smeren van hormonen zijn niet niks. Bij Fleur nam de transitie drie jaar in beslag, vanaf 2010. Mathilde was zeven jaar lang met haar omvorming zoet. En toen ging het begin 2018 nog mis bij de operatie ook, waardoor ze dik twee jaar lang - afgelopen mei heeft ze een hersteloperatie gehad - onwijze pijn leed en nau welijks kon plassen. Maar oh, wat was het het waard. ,,Voor mij stond als een paal boven water: ik moet van dat geslachts- Mijn kinderen verloren hun stoere vader en mijn vrouw was met een vent getrouwd hè. Het is écht enorm complex deel af. Dat zat zo lelijk in de weg. Je innerlijke ik is een vrouw en die komt enorm in verweer tegen dat geslachtsdeel." Mathilde ziet het nog haar scherp voor zich. Het moment dat ze bijkwam in het ziekenhuis en dacht dat de operatie nog moest plaatsvinden. ,,Er was een zuster die stond te juichen: 'You are a girl now!'. Ik heb gejankt als een kind. Dat was voor mij zo'n mooi mo ment." Er zijn meer mooie momenten, maar er is ook gigantisch veel leed. Voor Fleur is dat de voornaamste reden om haar schouders te zetten onder Het Roze Huis in haar woonplaats Den Bosch. De twee vrouwen zijn bezig een depen dance daarvan op poten te zetten in Zeeland. Het Roze Huis is een organisatie die de belangen behar tigt van holebi's, transgenders en mensen met een beperking. Bui ten coronatijd in de vorm van meetings en voorlichtingsbijeen komsten, nu vooral in de vorm van persoonlijke steun en begeleiding. Dat is hartstikke belangrijk, licht Fleur toe. ,,Omdat het belangrijk is om met andere mensen te kunnen praten die hetzelfde hebben mee gemaakt. Hoe heb jij dit gedaan? Of hoe los jij dat op? Je kunt elkaar vooruit helpen." Fleur is niet zo van de poespas. Als transgenders en travestieten al leen maar rondhuppelen in ultra korte rokjes en hooggehakte schoe nen dan staat dat de algemene ac ceptatie voor haar gevoel uiteinde lijk in de weg. ,,Je moet geen attrac tie worden, vind ik. Al moet uitein delijk iedereen dat voor zichzelf weten. Maar het is niet mijn ding." De Ouwerkerkse Mathilde is uit bundiger in haar kledingstijl. ,,Ik heb totaal geen plankenkoorts. Ik ben een kleurrijk type. Ik hou van rokken, jurken en kettinkjes en heb altijd strikken in mijn haar. Niet om te shockeren, maar gewoon omdat dat bij mij past." Toen ze twee jaar geleden naar Schouwen-Duiveland verhuisde, liet ze binnen no time haar gezicht op openbare bijeenkomsten als de gemeentelijke inwonersbijeen komst en op dorpsraadvergaderin gen zien. ,,Ik ben echt op een heel leuke en beschaafde manier, ook door de gemeente, ontvangen. Ik ben met een positieve, frisse neus in de wind hier naar toe gekomen en ik ben blij dat ik hier ben. Ik vind Zeeland heerlijk en de men sen aardig en lief. Iemand hier in Ouwerkerk zei een keer tegen me: je bent een paradijsvogel. En dat vond ik best lief gezegd. Het klopt ook gewoon. Ik ben een opvallend iemand." NATUURJOURNAAL B1: ww ijna negen jaar geleden zijn we verhuisd naar het huis waar we nu wonen. Een prachtig plekje, waar we in de loop der jaren vogels als koekoek, zo- mertortel en cetti's zanger in onze eigen tuin konden bekijken. In het voorjaar zien we de bruine kiekendieven hoog boven het huis hun spectaculaire balts- vluchten uitvoeren. En nog maar een week geleden zat er een prach tig vuurgoudhaantje bij de vetbol in het pruikenboompje pal voor het raam van de woonkamer. Dat laatste is niet helemaal volgens het boekje, maar daar had dit vogeltje blijkbaar lak aan. Je zou denken: beter kun je het als vogelaar niet wensen. Maar toch knaagt er iets: Wij missen de mussen. In al die jaren hebben we in onze tuin nog nooit een huismus gezien of binnen ge hoorafstand gehad. En dat is best verwonderlijk. Want naast ons erf staat een grote boerenschuur, waarvan het dak helemaal belegd is met oud-Hollandse dakpannen. Volop nestgelegenheid van prima kwaliteit dus. Verder scharrelt er een flinke toom kippen die dage lijks buiten gevoerd worden, dus aan de kost kan het ook niet lig gen. Waar het dan wel aan ligt is voor ons een compleet raadsel. Met een beetje jaloezie kijk ik naar familie en vrienden die wel mussen in de tuin hebben, soms zelfs een flinke groep. En dat varieert dan van kleine woonboerderijtjes waar je de mussen zou verwachten tot saaie nieuwbouwwijken, waar je zou denken dat er voor een mus niets te vinden is. Soms denk ik dat het aan de in secten kan liggen. Want mussen mogen dan notoire zaadeters zijn; in de broedtijd zijn ze voor het voeren van de jongen, compleet aangewezen op insecten. Maar toch kan ook gebrek aan insecten nauwelijks de oorzaak zijn. Onze vlinderval is op goede nachten rijk gevuld en de rij aan bij zondere insecten die we op eigen erf hebben aan getroffen omvat inmiddels tien tallen namen. Om nog maar te zwijgen van de honderden klustervlie- gen die altijd weer een gaatje weten te vinden om lekker warm op zolder te over winteren. Het raadsel van de ontbre kende mussen gaat zonder oplos sing mee naar 2021. Maar we gaan er nu echt eens werk van maken om te ontdekken waar het aan ligt. woensdag 30 december 2020 GO willen 'lotgenoten' helpen Holebi een samentrekking van de termen homoseksueel, les bisch en biseksueel Transgender Als je je niet (of niet helemaal) thuis voelt bij het geslacht waarvan je bij geboorte de uiterlijke kenmerken hebt mee gekregen Transitie het proces van om vorming ofwel van geslachtsver andering. Daar kan van alles onder vallen. Van een geslachts- of borstoperatie tot een hor moonbehandeling. Maar ook het veranderen van je naam en het veranderen van het vinkje in je paspoort kunnen onderdeel uit maken van je transitie Lhbtiq De eerste letters van lesbisch, homoseksueel, bisek sueel, transgender, intersekse en queer. Soms wordt de reeks nog aangevuld met de letters ap (aseksueel en panseksueel) of met een die uitdrukking geeft aan de vele vormen en tussen vormen die er zijn Non-binair Als de strikte twee deling tussen de man en de vrouw niet bij je past en het hokje vrouw of hokje man voor jou tekort schiet -Mathilde van Heck Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse w De mus. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41