Vee heil en zegen in 't nieuwe jaer 8 ZEELAND De Zeeuwse dependance Het Roze Huis ROZE HUIS LHBTIQ Streektaal n hartsvriendinnen, sinds een jaar of vijf. Ze ontmoetten elkaar op een T&T-meeting, een bijeenkomst voor transgenders, in Eindhoven. Twee tegenpolen in hun doen en laten. De één is van de jurken en rokjes, de ander draagt een spijkerbroek en stevige schoenen. De één praat honderduit en is heel open. De an der kijkt liever de kat uit de boom. Maar één ding hebben Mathilde en Fleur gemeen. Ze zijn allebei in het verkeerde lijf geboren. Mathilde wist dat, achteraf ge zien, al heel jong. Maar op de ba sisschool waar zij zat, werd dat er 'uitgemarteld'. Als kleuter al werd ze tot op het bot vernederd. ,,Dat achtervolgt me nog steeds. Daar was echt sprake van psychisch ter rorisme. Daarna heb ik alles ge- blockt. Ik heb mijn puberteit, die tijd van experimenteren en jezelf ontdekken, volledig overgeslagen." Ellende Sterker nog: toen de Ouwerkerkse al ver in de 30 was trouwde ze met haar (inmiddels ex-) vrouw, waar mee ze samen vier kinderen kreeg. ,,Als ik voor mijn huwelijk ook maar een beetje had geweten wat ik écht was, was ik nooit ge trouwd. Ik had dat dat meisje nooit aangedaan. Dan had ze misschien een andere man ontmoet en dan had ze al die ellende die hier uit voortgevloeid is nooit hoeven mee maken." Ook bij Fleur ging er geen mak kelijk proces aan haar transitie vooraf. Ze lag overhoop met zich zelf, deed aan zelfbeschadiging (automutilatie) en piekerde over alle 1000-en dingen waar je, als je je niet thuis voelt in je eigen lijf, mee te maken krijgt. Van regelge ving tot keuzes maken over even tueel toekomstig ouderschap en Je moet geen attractie worden, vind ik. Al moet uiteindelijk iedereen dat voor zichzelf weten van discriminatie tot ouders die moeite hebben met het uit de kast komen van hun kroost. Tot op de dag van vandaag kampt ze met de pressieve klachten. ,,Dit moet niet romantisch wor den weggezet. Het gros van de transgenders heeft met die nega tieve dingen te maken. Zo is bij- December is een maend van tra dities. Eên van die biezondere gebruken vind ik wè de kaart jes, die a je kriegt en verstiert mie de beste wensen voe 't jaer dat a kom- mende is. De kaartjes van mien ou- wers en van vee mènsen uut 't begun van de vorigen eêuw were eêl eênvou- dig. Kleine witte kaartjes, versite- kaartjes wiere die 'enoemd, mie alleên de naem en de weunplekke d'r op. Voe de nieuwejaer kwam d'r 'g n' op te staen, gelukkig nieuwjaar. Ze wiere soms ok gebruukt voe verjaerdaegen. Dan wier d'r enkel 'p f op'ezet, per fe licitatie. Ok 'p c' was gebrukelijk om te condoleren. Kort en krachtig. Moeder schreef wè aoltied een brief ni d'r broer en zusters over het wel en wee van het ofgelópe jaer. Steevast eindigden ze dan mie: 'Je liefheb bende zuster Janna.' Wat laeter kwaeme d'r moaie kaar ten mie jongsjes in matroazepakjes en misjes in een oepelrok en een oed mie linten. Ok rozen of een bosje vergeet- me-nietjes zag je vee. Vee kaarten wiere d'r toen nog nie verstierd. Mis schien wè bie de rieke lui, mè in ieder geval nie bie oans. Mè dat wiere d'r in de loóp van den tied aolmè meêr. Het bleef nie bie fermielje, mè vrienden en kennissen kwaeme ok op 't liesje te staen, dat a elk jaer wee op de proppen kwam. En toen kwam t'r een tied mie vee zelfgemikte kaarten. Beplakte, ge borduurde, zelf-getêkende en gi zo mè deur. Ok foto's zag je stik vee. Di wier vee moeite en tied an besteed. De wensen voe 't kommende jaer goenge in de loóp van de tied ok ver- andere. 'Vee heil en zegen in het kom- mende jaer' wier 'Blijf gezond'. Ik vin dat nog a wat. A je tegen een ond zeit 'blijf, dan gi t'n zitte. Mè 'blijf ge zond!' Ja dat ope 'k wè, mè dat e 'k nie in d'and ee. Ok worre de kaarten de leste jaeren a verstierd varre voe a de kerstdaegen begunne. 'Prettige Kerst' sti t'r dan ok nog bie. Zelf doe'k dat noait. Ik vinde dat twi verschillende diengen. Ik ouwe vast an de ouwe traditie. Iedereên mó mè doe zo a t'n 't goed dienkt, ee. Schoenedoazen De leste jaeren kriege me ok de beste wensen via de computer. Leuk en bovendien goe'koóp, mè bie mien gi t'r niks boven een geschreve kaarte in de brievebuzze. 't Za wè ouwerwes weze. De kaarten ange bie oans toet d'n twidden elt van januari an de muur. Dinae bewaere ik ze in schoe- nedoazen. De kasdeure kan nog net dicht. Bovenop in de leste doaze lig de kaarte van Engel Reinhoudt mie z'n wens voe 2020. Ie vaol d'rect op. Een eigengemikt gedicht in 't Zuud-Beve- lands, 'edrukt op moai papier, mie wat toerlantijntjes d'r om'ene. Ik za een stikje d'r uut citere: J'ei goeie en j'ei slechte tieden En tied heelt aolle wonden Mae op dn duur gae j'uut den tied Van aolles wor j'ontbonde. Mae zovarre is 't nog nie Laèt dat de pret nie drukke Me wense je dat in 't nieuwe jaer Aolles wee mag lukke. Ik toen nie kunne bedienke da dat z'n leste kaarte zou weze. Aolles ei z'n tied. Ik wense julder vee heil en zegen in 2021. woensdag 30 december 2020 GO Transgender vriendinnen Transgenders, Ihbtiq, holebi en non-binair. Je zou van minder de weg kwijt raken. Mathilde van Heck (59) uit Ouwerkerk en Fleur Schatsbergen (44) uit Den Bosch zijn er simpel in. Ze val len, na hun geslachtsverande- rende operatie, nog maar in één hokje te plaatsen. ,,We zijn alle bei vrouw." Esme Soesman Ouwerkerk De Zeeuwse dependance van Het Roze Huis staat nog in de kinderschoenen. In verband met corona worden nu ook geen meetings georgani seerd. Maar mensen die een hulpvraag hebben, informatie zoeken of willen praten, kun nen wel per direct bij Het Roze Huis terecht. Medewerkers van deze orga nisatie zijn te bereiken via: 06 2722483 of provinciezee- land@hetrozehuisshertogen- bosch.nl. Zie: hetrozehuis- shertogenbosch.nl -Fleur Schatsbergen Jopie Minnaard In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Zuid-Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Mathilde van Heck (links) en Fleur Schats bergen bij de muziektent in Ouwerkerk. Mathilde: ,,Ik vind Zeeland heerlijk. De mensen zijn aardig en lief." FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40