'Ik wilde de beademingsbuis eruit trekken, klopt dat?' t NIEUWS -v*p: r 'Ik wilde eerlijk vertellen dat uw situatie kon verergeren, maar u anderzijds steunen' Dr. Meinders: ,,Ook niet om aan de beademings machine te moeten?'' Kleberg: ,,Nee, omdat het op dat moment goed ging.'' Dr. Meinders: „Patiënten kun nen dat vaak moeilijk inschat ten. Ik maakte me echt zorgen. Elke nacht dat u niet aan de beademing hoefde, dacht ik: gelukkig, hij is een dag verder. Dat vergroot de kans dat je het zonder beademing redt.'' Kleberg is in meerdere opzich ten uniek, legt de intensivist uit, negen dagen ic zonder de beademingsmachine. Hij was altijd aanspreekbaar. Ook be zat hij geen onderliggende chronische aandoeningen. ,,Meneer Kleberg laat zien dat een gezonde, sportieve levens stijl iemand niet immuun maakt voor ernstige Covid-19. Toch denken veel Nederlan ders: dat loopt wel los, ik hoef niet gevaccineerd.'' Dr. Meinders: ,,Uw positieve instelling was ontzettend in spirerend voor mij en onze verpleegkundigen. Tegelijk maakt dat het lastig: ik wilde De ontmoeting is warm en hartelijk. ,,Ontzettend bij zonder om hier na negen maanden weer te zijn en met jullie te praten'', vertelt Irene Bollee (50) bij aankomst aan intensivist Hans Sonneveld en ic-verpleegkun- dige Yvonne Boonen. Ruim drie weken lag de El- burgse afgelopen april met co rona in het Zwolse Isala zie kenhuis, waarvan elf dagen op de afdeling voor intensieve zorg. Irene Bollee: „Hoewel ik tal loze verpleegkundigen aan mijn bed heb gezien, her kende ik jullie direct.'' Dr. Sonneveld: ,,Ik herinner me jou ook goed. Tijdens mijn rondes houd ik alle dossiers nauwkeurig bij en dat wordt een plaatje in je hoofd.'' Irene: ,,Ik was natuurlijk een van de jongeren, ik lag met al lemaal oudere mensen op een kamertje.'' Yvonne: ,,Jouw situatie greep ons extra aan omdat jij corona opliep in de ouderenzorg, waarbij je niet goed be schermd was. Dat vonden we heel erg.'' Terug naar dit voorjaar. Irene Bollee werkt bij een verzor gingshuis in Deventer als de coronapandemie toeslaat. Me dio maart raken er al snel tien bewoners besmet. ,,Ik ben astmatisch en heb gevraagd om een mondkapje. Er was echter een groot tekort aan beschermingsmiddelen.'' Op 27 maart kreeg ze tijdens een avonddienst klachten en koorts. ,,Toen ben ik naar huis gegaan." eerlijk ver tellen dat uw situatie flink kon verergeren, maar u anderzijds steunen in uw strijd en hoop geven.'' Dr. Meinders (tegen de verslag gever): ,,U moet dit eigenlijk niet opschrijven, maar de ver pleegkundigen zeiden alle maal: wat een leuke meneer. Ze geloofden niet dat u zo oud bent. u bent 71 of 72 toch?'' Kleberg: ,,72! Ik vond het zo fijn dat u iedere dag langs kwam en vroeg hoe het ging.'' Dr. Meinders: ,,Voor mij is het fijn dat je even over iets anders kunt praten. Dat geeft aflei ding, mij van het werk en u van het ziek zijn. Kijk, de ic is zó technisch, er zijn zoveel machines. Juist de persoon lijke ontmoeting maakt het menselijk. Ik heb dat nodig.'' Kleberg: ,,U en het andere personeel hebben me gewel dig geholpen. Ontzettend at tent. Ik hoefde maar te bellen en ze stonden naast m'n bed.'' Dr. Meinders: ,,We kunnen als artsen misschien nog niet zo veel tegen Covid-19 beginnen, maar zorgverlener zijn is meer dan pillen voorschrijven. Het is niet altijd wSt je doet, maar ook voor wie je het doet.'' ziekenhuis gebeld.'' Irene: ,,Pas in het Isala ben ik getest, ook werden er foto's gemaakt. Covid-19. Het was zo duidelijk als wat.'' Eelco: ,,Onze dochter en ik mochten niet op bezoek, maar we konden videobellen. Tel kens ging het slechter: eerst kreeg ze beademing via de neusbril, toen een kapje, daarna kapje met zakje.'' Irene: ,,Ik geloof dat ik drie da- kening mee dat ik het niet zou redden.'' Geholpen door de inten sieve zorg dringt haar lichaam het virus terug. Tien dagen la ter besluit dokter Hans Sonne- veld dat Bollee van de beade ming af mag. ,,Haar reserves en percentage zuurstof in het bloed namen toe. Dan tel je di verse indicatoren bij elkaar op en zegt: nu kan de buis er uit.'' Irene: ,,Mijn ic-tijd is een Echtgenoot Eelco, eveneens aanwezig: ,,Ze stapte ziek in bed en is daar niet meer uitge komen." Irene: ,,De dagen erna werd ik steeds benauwder. Ik bezocht twee huisartsen en hoewel die aan corona dachten, zeiden ze: ga maar thuis uitzieken.'' Echtgenoot Eelco: ,,Donder- dag 2 april at en dronk ze niet meer, had hoge koorts en was benauwd. Ik heb toen het Isala gen later zelf om ic-opname verzocht.'' Dr. Sonneveld: ,,Als iemand iedere minuut 15 liter honderd procent zuurstof krijgt en als nog benauwd raakt, is dat doorgaans het moment dat je besluit: naar de ic.'' Eelco: ,,De ic-opname vergeet ik nooit meer. Er was nauwe lijks nog een gesprek met haar te voeren. Ze hapte constant naar adem.'' Irene: ,,Ik hield er serieus re- zwart gat. Wel had ik een soort droom, of hallucinatie. Ik wilde de beademingsbuis er uit trekken, kan dat?'' Dr. Sonneveld: „Voordat de buis eruit gaat, moet de pa tiënt bij kennis zijn en bou wen we de slaapmedicatie af. Dat is een schemerzone, waar aan veel ic-patiënten herinne ringen hebben, vaak geen fijne.'' Dr. Sonneveld: ,,Je was ont zettend blij toen de beade- mingsbuis eruit was. Je be sefte meteen: ik heb het ge red.'' Irene: ,,Ik weet daar dus weinig meer van. Ik herin neren me wél het applaus toen ik weer naar de ge wone afdeling mocht. Echt geweldig! Terwijl iedereen eigenlijk voor zichzelf ap plaudisseerde.'' Eelco: ,,Een week later mocht ze naar huis en kon den we elkaar eindelijk weer fysiek zien. Een ongelooflijk emotioneel moment bij de sluis. Knuffelen. Even schijt aan Covid-19!'' Irene: ,,Ik ben Hans en Yvonne en het hele ic-team ontzettend dankbaar. Jullie hebben mijn leven gered. Vol gens mij heb ik dat vaak ge zegdtenminste dat hoop ik." Dr. Sonneveld: ,,Dat kon je al heel snel zeggen nadat de be ademingsbuis er uit was. Maar ik geef het nogmaals door aan de collega's." Ruim acht maanden later, is Bol lee nog steeds herstellende van Covid-19. Pas sinds recent werkt ze enkele uren per week. ,,Ik zit nu op 70 procent. Ik ga vooruit, maar heb ook mindere dagen." dinsdag 29 december 2020 GO - Dr. Meinders Kleberg: ,,Nee, nooit ei genlijk.'' met he T Zijn voormalige patiënt Imro Kleberg is in meedere opzichten uniek volgens Internist-intensivist Arend-Jan Meinders. FOTO PIM RAS ennaen aan ic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9