Trump tekent uiteindelijk toch voor coronasteun O O Cf) H Q 'De ic is technisch, de persoonlijke ontmoeting maakt het menselijk' 8 NIEUWS Dan lig je opeens met een nieuw, onbekend virus doodziek op de ic. Hoe is dat voor patiënten, artsen en verpleegkundigen? De krant bracht ex-coronapatiënten weer in contact met de zorgverleners. President Donald Trump was zon dagnacht onverwacht teruggeko men op zijn weigering het door het Congres al goedgekeurde steunpak- ket te ondertekenen. Maandenlang was door Republikeinen en Demo craten onderhandeld over de hoogte en de invulling van het steunpakket. Het zwijgen van Do nald Trump in die periode werd door partijgenoten opgevat als in stemming. Maar een paar dagen ge leden verraste Trump vriend en vij and door het steunpakket ter waarde van bijna 750 miljard euro plots af te wijzen als 'een schande'. De bijna 6000 pagina's bevat tende wetgeving voor het steun- pakket was speciaal naar Florida ge vlogen waar Trump de feestdagen voornamelijk doorbrengt. De presi dent wilde echter niet tekenen. Hem ergerde 'verspilling en onno dige elementen', omdat ook een aantal prestigieuze culturele instel lingen, zoals het Smithsonian Insti tuut in Washington, geld zouden krijgen. Ook wat in het pakket in gebakken ontwikkelingshulp aan arme landen vond hij plots onaan vaardbaar. Waarnemers zagen in die specifieke klachten vooral een gebaar naar Trumps achterban. Bovenal eiste Trump dat de waarde van een steuncheque voor de meeste Amerikanen zou worden verhoogd van 600 naar 2000 dollar. Zijn eigen Republikeinse partij schrok daarvan, want die had na handjeklap met de Democraten de hoogte van de steuncheque juist omlaag gekregen naar 600 dollar (490 euro). Dat Trump daar 2000 dollar (1630 euro) van wilde maken, was een cadeau voor de Democra ten aangezien die hadden ingezet op hetzelfde bedrag. Zondag volgde een nieuwe om mezwaai. De president twitterde zelf zondagavond al dat er goed nieuws zat aan te komen over ver warring en onrust die hij zelf de wereld in had geholpen. De Demo craten beschuldigden Trump er aanvankelijk van dat hij met het ge doe alleen maar voor vertraging had gezorgd in het overmaken van geld naar mensen die het hard no dig hebben. Ze willen proberen de waarde van de steuncheque alsnog te verhogen naar 2000 dollar nu ze t Trump is volgens waarnemers bezig alvast campagne te voeren voor 2024 Donald Trump aan hun zijde we ten. Het steunpakket is deels ook bestemd voor de distributie van co- ronavaccins en het openhouden van scholen. 'Ik zal mijn strijd voor het Ame rikaanse volk nooit opgeven', twit- terde de president die op 20 januari afzwaait. Trump belooft nu dat er nog meer geld voor werklozen gaat komen, al kan dat nooit meer wor den geregeld in zijn laatste weken. Volgens waarnemers is Trump be zig alvast campagne te voeren voor de verkiezingen van 2024. Trump gaf ook groen licht voor de federale begroting van 1,4 bil joen dollar en voorkwam een shut down van de federale overheid. Met dat geld kunnen de salarissen van honderdduizenden overheidsme- dewerkers en defensiepersoneel worden doorbetaald. nietalleen.nl #eenkleingebaar Internist-intensivist Arend-Jan Meinders heeft bonbons meege nomen voor zijn voor malige patiënt Imro Kle berg. Begin oktober belandde de 72-jarige Woerdenaar ern stig ziek door corona in het St Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein. „Meneer is van Surinaamse komaf, terwijl ik vlak daarvoor enkele weken bijsprong in het Wanica zie kenhuis in Paramaribo. Dat schiep meteen een band.'' Het gesprek aan de koffie tafel kan niet sterker verschil len dan de ic van het St Anto- nius, nog geen twee maanden daarvoor. ,,Ik had een duikbril op, een mondmasker en zo'n raar geel pak aan'', beschrijft Meinders zijn outfit geamu seerd. ,,Om patiënten te laten zien hoe ik eruitzie, had ik een foto op mijn buik geplakt.'' Dr. Meinders: ,,Wat leuk u weer te zien. Hoe gaat het?'' Imro Kleberg: ,,Ik voel me goed, maar ben pas twee we ken van de zuurstof af.'' Dr. Meinders: ,,Ik ademde net ongemerkt even met u mee en ik merk dat u nog sneller ademt dan normaal.'' gen, ik heb een hometrainer en mijn kleinzoon - hij is fysi otherapeut - laat me oefenen met elastiek. Hierboven doe ik gewichten.'' Dr. Meinders: ,,Heel goed! Het duurt zeker zes tot twaalf maanden voordat iemand met longschade zich echt de oude voelt. U bent vast afgevallen.'' Kleberg: ,,Vier kilogram.'' Dr. Meinders: ,,U heeft een slank postuur. Dat is geen vet, maar pure spiermassa. Covid- patiënten verliezen vaak vele kilo's op de ic.'' Kleberg beschrijft hoe hij be smet raakte. ,,Ik werd op een maandag wakker met flinke spierpijn, maar geen corona symptomen. Geen koorts, goede reuk.'' Enkele dagen la ter had hij verhoging. ,,Doe een coronatest, zei de huis arts.'' Nog voor die test raakte hij flink benauwd en belde de huisartsenpost. ,,De mevrouw hoorde dat ik bijna niet kon praten. Ze hebben meteen een ambulance gestuurd.'' Waar hij corona opliep, weet hij niet. Kleberg: ,,Na een dag op de Eerste Hulp verhuisde ik al naar de ic.'' Dr. Meinders: ,,Was u bang?'' David Bremmer dinsdag 29 december 2020 GO Miljoenen Amerikanen die als gevolg van de coronapandemie hun baan verloren, halen opge lucht adem. Vandaag wordt het overmaken van uitkeringen dan toch voortgezet met het jongste coronasteunpakket. Bob van Huët Rotterdam/Washington 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len overgrote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna ach ter ons ligt. Kleberg: ,,Ik doe veel oefenin- Weerzie Intensivist Hans Sonneveld, Irene Bollee en ic-verpleeg- kundige Yvonne Boonen. foto vincent jannink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8