Stoelendans Sas: meer huizen in centrum, minder in de Witte Wijk 't Duumpje vreest sterfte vogels door windturbines 7 KLANKBORDGROEP GEMÊLEERD GEZELSCHAP in Terneuzen woont en eerder in Axel, „Sluiskil en Schapenbout hebben het meest met Yara te ma ken. Onze leden die daar vandaan komen, zijn ook bij velen bekend. Ze worden geregeld aangespro ken." Yara hecht aan het contact met omwonenden, benadrukt woord voerster Michèle Koch. „We zitten zo in de materie dat het goed is dat anderen meekijken en meeden ken. De klankbordgroep houdt ons scherp, houdt ons een spiegel voor. En dan hoeft het niet alleen te gaan over overlast, maar ook over veiligheid. Zo hebben we uit- voerig met de klankbordgroep ge praat over hoe wij onlangs bij een grote onderhoudsstop met het co ronavirus en het voorkomen van besmettingen omgaan." De klankbordgroep voelt zich serieus genomen, wat volgens voorzitter Van der Geld blijkt uit hoe Yara is omgesprongen met klachten over geluidhinder. ,,We kregen daar meldingen over bin nen en zijn ermee aan de slag ge gaan met Yara. Flinke projecten zijn uitgevoerd om de overlast te beperken. Zo is dit jaar een grote geluiddemper in één van de fa brieken geplaatst. Uit onderzoek was gebleken dat daar de oorzaak waarschijnlijk lag. En het ziet er positief uit, de hinder is een stuk minder." 'Samen komen we verder', is de insteek van Van der Geld. Zo kijkt Yara-woordvoerster Koch er ook tegenaan. ,,We zijn het als bedrijf niet wettelijk verplicht, maar vin den het belangrijk goed contact te houden met de directe omgeving en informatie over en weer uit te wisselen. Twintig jaar geleden was Hydro Agri één van de eerste in dustrieën in Nederland die met een klankbordgroep begon. Het werpt nog altijd vruchten af." Hoe hou je zo goed mogelijk contact met je omgeving als groot bedrijf? Kunstmestfabriek Hydro Agri in Sluiskil-Oost, sinds 2004 Yara, richtte twintig jaar geleden een klankbordgroep met omwonenden op. ,,Ze houden ons scherp." Negen leden telt de klankbordgroep. Het is een veelzijdig ge zelschap. Een onder wijzeres van de basis school in Sluiskil, een vrachtwa genchauffeur, een lid met een ad ministratieve functie, verschil lende mensen met technische be roepen. Ze komen uit Sluiskil, de vlakbij gelegen buurtschap Schapenbout, Axel en Terneuzen. ,,Dat is de kracht van de klankbordgroep'', stelt voorzitter Jan van der Geld, ,,dat er mensen in zitten met di verse achtergronden, met ieder een eigen inbreng." Van der Geld zelf kwam in 1970 naar Zeeuws-Vlaanderen. Als scheikundige stond hij mede aan de wieg van de opleiding proces techniek aan toen nog de middel- bare technische school (mts) in Terneuzen. ,,Ik heb daar negen jaar gewerkt en vervolgens dertig jaar in de automatisering bij Dow." Bij 'toeval' is hij in 2012 in de klank bordgroep van Yara gekomen. ,,Ik ben gevraagd door iemand die ging verhuizen en het leek mij wel interessant." Geregeld aangesproken Zo zijn de meeste leden bij de klankbordgroep gekomen, via via, maar wel allemaal uit de omge ving. Vooral Sluiskil is goed verte genwoordigd en ook Schapenbout. „Logisch", vindt Van der Geld die Dit blijkt uit het voorontwerp-be stemmingsplan Sasse Poort dat de gemeente Terneuzen onlangs heeft gepubliceerd. De naam Sasse Poort verwijst naar het bedrijventerrein ten zuiden van Sas van Gent, de lo catie van de in 1986 gesloten, later afgebroken CSM-suikerfabriek. Al bert Heijn en Lidl openen daar, vol gens planning, in 2022 grotere win kels met meer parkeerruimte en een aansluiting op de naastgelegen Westkade. De verhuizing van de winkels zorgt voor de stoelendans. Terneu- zen heeft altijd als eis gesteld dat de winkellocaties direct een nieuwe invulling moeten krijgen. Op de plek van de AH, aan de Wilhelmi- nalaan, komen achttien sociale huurwoningen én twaalf koopap partementen; plus vier huizen aan de achtergelegen Zuidstraat. De Lidl maakt plaats voor tien so ciale huurwoningen, plus vier hui zen vlakbij aan de Tramstraat waar eerder negen huurhuizen zijn ge sloopt. De nieuwe huurwoningen in het centrum vervangen de te slopen huizen in de Witte Wijk, waar er slechts tien terugkeren. Het huur- aanbod wordt volgens Woongoed anders te groot. In de wijk worden mogelijk later vrije kavels uitgege ven. Een discussiepunt rond Sasse Poort is de nabijheid van kunst- mestfabriek Rosier. Volgens het voorontwerp-bestemmingsplan vormt dit geen belemmering. Het groepsrisico blijft binnen de wette lijke norm. Tot en met 3 februari kan op het plan worden gereageerd. BIERVLIET Onomkeerbare schade aan de vogelstand dreigt bij de plaatsing van windturbines in de Paulina- polder aan de Westerschelde bij Biervliet. Dit stelt natuurbeschermings vereniging 't Duumpje in een brief aan het Terneuzense col lege van B en W. Veel vogels trekken naar de polder bij vloed op de Westerschelde. De polder is ook een vliegroute tussen de Westerschelde en natuurgebied Braakman Noord. Windturbines zullen daarom, aldus 't Duumpje, tot grote vogelsterfte leiden. 't Duumpje stelt vóór duur zame vormen van energieop wekking te zijn en realiseert zich dat Terneuzen daaraan moet bijdragen, maar 'de Pau- linapolder is ongeschikt voor windturbines'. Een lokale landbouwer tekende al eerder verzet aan, uit vrees voor ge luidhinder. De Paulinapolder is nou net de enige locatie in Terneuzen die op enige steun in de Terneuzense gemeente raad kan rekenen. Bedrijven terrein Axelse Vlakte is ook in beeld, maar glastuinbouwers in de buurt vrezen productie verlies door schaduwwerking. dinsdag 29 december 2020 Al 20 jaar de oren en ogen van Yara Yara-vestiging in Sluiskil-Oost. Harmen van der Werf Sluiskil Jan van der Geld, voorzit ter klankbord groep kunst- mestfabriek Yara in Sluis kil-Oost. FOTO'S YARA Met de verhuizing van de twee supermarkten uit het centrum van Sas van Gent komt een stoelendans op gang. In het cen trum komen meer woningen en in de Witte Wijk, waar 57 huur huizen worden gesloopt, keren er slechts tien terug. Harmen van der Werf Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51