Kapelle komt cultuur snel tegemoet BEVELANDEN EN THOLEN 7 VISIE VEERSE MEER Appartementen bij de Zuidschor en buitendijks gelegen vakantiehuisjes in de Zuidvlietpolder bij Wolphaartsdijk. Ze kunnen er misschien komen. Een door Goes opgestelde visie lijkt mogelijkheden te bieden voor de twee plannen. De vier gemeenten rondom het Veerse Meer werken op dit mo ment samen met de provincie en het waterschap aan een zogeheten Veerse Meer-visie. Daarin komt te staan wat in de toekomst wel en niet kan in en rondom het water. Elke gemeente maakt een deelvi- sie over haar eigen stukje aan het Veerse Meer. Voor de gemeente Goes is dat de recreatiezone bij Wolphaartsdijk, bestaande uit on der meer de jachthavens, recrea tiegebied De Schelphoek en de campings en vakantieparken. In de visie valt te lezen dat grootschalige uitbreiding niet wenselijk is, maar dat kleinscha lige nieuwbouw mogelijk is. Het moet passen bij het gebied. Bij de jachthavens mag bebouwing voor verblijfsrecreatie komen van maximaal twee bouwlagen met een kap, wat neerkomt op een hoogte van pakweg tien meter. Op geschikte plekken, wat dat ook mag betekenen, mogen er uit schieters tot een hoogte van 15 me ter zijn. Dit alles lijkt mogelijkhe den te bieden voor de plannen van de eigenaren van watersportwin kel De Zuidschor, gelegen tussen de jachthavens. Zij willen op hun terrein vakantieappartementen bouwen. Ze presenteerden hun plan een kleine twee jaar geleden aan de inwoners. Het kon op zowel bijval als tegenstand rekenen. Dat geldt ook voor het plan van akkerbouwer Bastiaan van 't Westeinde, die in de Zuidvlietpol- der, aan de oostkant van de recrea tiezone, 28 buitendijks gelegen ecolodges wil bouwen. Dat zijn va kantiehuisjes met een groen gras dak, die volgens hem goeddeels wegvallen in de omgeving. Ook voor zijn plan lijkt de visie ruimte te bieden. In het document staat dat in de Zuidvlietpolder uitbrei ding van de verblijfsrecreatie is toegestaan als er een nieuw, on derscheidend en uniek toeristisch product komt. Er moet geïnves teerd worden in het landschap. Wandelboulevard De Goese wethouder Cees Pille doet overigens nog geen uitspra ken over het wel of niet kunnen doorgaan van de twee plannen. ,,Eerst moet de visie worden vast gesteld", zegt hij. „Daarna kan worden bekeken of de plannen daarin passen en misschien wat moeten worden bijgesteld." In de deelvisie over Wolphaarts- dijk valt verder te lezen dat de Veerweg wordt verbeterd, de wan delboulevard moet worden door getrokken en de Schelphoek een gebied voor dagrecreatie blijft. Daar is nieuwe bebouwing niet toegestaan, hooguit tijdelijke pop- up-horeca in de zomer. Mensen kunnen nog reageren op de deelvi- sie over Wolphaartsdijk. Daarna wordt hij definitief vastgesteld en gaat hij onderdeel uitmaken van de totale Veerse Meer-visie. De genoemde plannen voor de Zuidschor en de Zuidvlietpolder werden eerder door de gemeente raad in de ijskast gezet, in afwach ting van de brede Veerse Meer-vi- sie. Dit tot ongenoegen van Bas- tiaan van 't Westeinde. Hij zegt al jaren in de wachtkamer te zit ten. ,,Wij zijn er erg blij mee", zegt Suus Hartman van showkorps Jonge Kracht. ,,Wij halen al heel erg lang het oud papier op. Toen dat veran derde omdat Kapelle overstapte op de blauwe kliko's, stuurden wij we kelijks begeleiding mee." En daar- mee verdient Jonge Kracht op jaar basis 7000 euro. Maar tijdens de eerste coronagolf stopte dit. De ZRD wilde niet meer met vrijwilli gers werken en de vereniging zat in één klap zonder inkomsten, want ook de optredens vielen weg. ,,En we hebben wel onze kosten", ver volgt Hartman. ,,We hebben een ei gen gebouw en dat moet ook on derhouden worden en we hadden net een nieuwe grote trom in be stelling. Dat we geen geld krijgen als compensatie voor het wegvallen van optredens, begrijp ik wel. Op de Kapelse manier Wethouder Jon Herselman besloot in oktober al dat Kapelle het steun geld voor lokale, culturele instellin gen op de eigen manier zou verde- We hebben een eigen gebouw en dat moet wel onderhouden worden len. Hij zag tijdens overleggen met alle Zeeuwse gemeenten dat een gezamenlijke aanpak nog wel even op zich zou laten wachten. „Tijdens die overleggen bleek dat iedereen er nogal mee liep te worstelen. Daarom hebben we het op onze ei gen Kapelse manier gedaan. Ik ben nogal pragmatisch ingesteld." Even een mailtje sturen Alle betrokken culturele verenigin gen, instellingen en dorpshuizen is gevraagd op te geven hoeveel kos ten ze gemaakt hebben zonder dat daar door de coronamaatregelen in komsten tegenover stonden. ,,Ge- woon even een mailtje sturen met een kleine onderbouwing", zegt Herselman. Verreweg de meeste aanvragen zijn gehonoreerd. ,,Een paar niet, zoals aanvragen voor het wegvallen van inkomsten uit een loterij omdat die nu niet gehouden kon worden op de Kapelse dag. Maar daarvan zeiden de verenigin gen zelf ook al dat het waarschijn lijk niet onder de regeling zou val len." Uiteindelijk werd voor ruim 76.000 euro aan aanvragen goedge keurd. Dat is 2000 euro meer dan de gemeente van het Rijk heeft gekre gen om de nood bij de culturele in stellingen te verzachten. ,,Dat be drag uit te kunnen keren voelt erg goed", zegt Herselman. ,,Ik denk dat wij de eerste Zeeuwse gemeente of één van de eerste gemeenten zijn die het geld hebben uitgekeerd. En het was nog maar de eerste tranche. Er komt in 2021 nog een tweede." dinsdag 29 december 2020 BE Ruimte voor appartementen en huisjes bij Wolphaartsdijk Rob Paardekam Wolphaartsdijk Waar de meeste Zeeuwse ge meenten nog niet niet zover zijn, is in Kapelle het geld van het noodfonds voor culturele instel lingen al uitgekeerd. ,,Die vereni gingen zitten op het geld te wachten. Waarom zouden wij moeilijk doen?", zegt wethouder Jon Herselman. Kapelle keerde ruim 76.000 euro uit. Melita Lanting Kapelle - Suus Hartman, showkorps Jonge Kracht .1. !Ü_J" De jachthavens bij Wolphaartsdijk, met middenin het terrein van De Zuidschor. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50