ZEELAND GEBOEKT De opa van Daan is spoorloos verdwenen Mary Copeland trekt opnieuw ten strijde Jonge loods op een oude tanker 8 ZEELAND In Een fietser op een plein verzamelt Thom Schrijer uit Zierikzee zijn gedichten. Richt de blik op een dichter met oog voor nuances, bijvoorbeeld voor de halve dingen tussen fuik en nevel'. Voor elk seizoen, voor elke maand, voor heel wat dagen tussen i ja nuari en 31 december heeft Thom Schrijer een toepasselijk gedicht. Voor oudejaarsdag kun je zelfs kiezen. 'Tot/ morgen hebben wij die handvol kleine/ uren nog tegoed, momenten samen,/ en later, veel later pas wordt het lente', besluit hij zijn Silvesteravond. Het wiel van de jaarge tijden draait onstuitbaar door, aan 'de hel ling van seizoenen', om zijn woorden te lenen, komt nooit een einde. Ordenen Thom Schrijer is op de leeftijd van het orde nen gekomen en bundelt in Een fietser op een plein al zijn poëzie. Hij werd in 1937 in Den Haag geboren, en in een van zijn gedichten keert hij terug naar zijn vroegere land: 'De laatste landmijn uit ons duindal weggehaald,/ de laatste bunker weggemoffeld in het zand./ De duinen duin gelaten en het strand, mijzelf/ daar voor een middag teruggevonden'. Bijna een voorspel op Zeeland, waar hij in 1998 kwam wonen. Een late Zeeuw dus, zoals hij ook een late dichter is. In 1994 werd voor het eerst een gedicht van hem, Wintermorgen, geplaatst in een tijdschrift met de onbedoeld op zijn geval toepasselijke naam De Tweede Ronde. Door een verkeersongeluk ging zijn be staan een tweede ronde in, hij verruilde het bedrijfsleven voor het gedichten schrijven. Prepensioen Poëzie met onvermijdelijk de toon van pre pensioen in plaats van jeugdige avontuurlijk heid. De kalme kunst van het kijken, dat is zijn specialisme. Oog voor nuances, bijvoor beeld voor 'de halve dingen tussen/ fuik en nevel', zoals het heet in het stemmige gedicht Om oktober. Af en toe gaat de dichter op reis, maar het is vooral zomer in Zeeland. Waarbij hij vaak het water opzoekt van Schelde en Grevelingen, zijn natuurlijke omgeving zou je bijna zeggen. Thom Schrijer publiceerde vanaf het begin van deze eeuw zes bundels. In Een fietser op een Een fietser op een plein plein, een kloek ge bonden boek, zijn die bijeengebracht en aangevuld met een af deling 'Overig' die meer van hetzelfde biedt. Gezien is het openingswoord van alle gedichten uit een reeks. Het zou het eerste woord op hon derden Schrijer-blad zijden kunnen zijn. Gezien hoe het voorjaar komt, hoe het tij afloopt. Maar bijvoorbeeld ook gezien hoe de glazenwasser werkt 'met wisser en routine aan het helder/ houden van zijn zelfbeeld.' Of gezien hoe zijn kleinzoon slaapt en zijn kleindochter na één Thom Schrijei week 'jouw eigen antwoord op/ jouw onge zegd ontbreken' is. En de man zelf, waar vinden we die in deze poëzie? We stuiten in een aantal gevallen wel op de poëet in actie. Nou ja, actie: 'hij weet zich, pen in de/ hand, tussen stilval nu en die volgende/ zin.' Maar de persoon blijft angst vallig buiten beeld, kijker die ongezien wil blijven. Heel soms is er een glimp, een heime lijk zelfportret: 'Ik ben de ventweg', dat wil zeggen 'dicht langs/ huizen en ondertonen' en vooral ver verwijderd van het 'parallel verlo ren snelverkeer'. Kijk daar, Thom Schrijer, dichter aan de veilige zijkant van de razende poëziebrand. De Zeeuwse schrijfster Fiona Hack (1972) publi ceert haar vierde jeugd boek: De Wonderparaplu (Uitge verij Ambilicious, 15,95 euro). Opa Marinus van het meisje Daan is tijdens een bezoek aan Ja pan spoorloos verdwenen. Veertig jaar heeft niemand iets van hem gehoord. Oma bewaart op zolder nog wel een Japanse paraplu, ze noemt het een wonderparaplu. Die en een brief zijn de enige aan wijzingen die opa Marinus heeft achtergelaten. Kan Daan daarmee haar opa terugvinden? Samen met haar vriendin Kiko ontrafelt ze het geheim van de wonderparaplu. Het verhaal speelt in een Japanse tuin, de mooiste die iemand ooit heeft ge zien. Lukt het Daan om haar opa te vinden? En kan zij de vloek op heffen? De Wonderparaplu verschijnt als e-book ook in een Engelse verta ling. Het verhaal is geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar. Fiona Hack had tien jaar lang een eigen uitgeverij (De klimmende ster) en gaf di verse boeken en verhalen bundels uit. De Victoriaanse detective Mary Copeland is al toe aan haar derde deel. Mid delburger Robbert Jan Swiers (1959) liet haar begin 2019 voor het eerst vier bloedstollende avonturen beleven in Londen, eind 19de eeuw. De tweede ver halenbundel verscheen dit jaar voor de zomervakantie. Nu zijn er weer vier verhalen gebundeld over de vrouwelijke Sherlock Holmes. Mary Copeland werkt onder meer in opdracht van Scotland Yard en beschikt over een eigen team. In dit derde deel krijgt ze te maken met het verleden van haar familie en een zaak waarin een vrouw tegen haar wil in een gesticht is opge nomen. Verder onderzoekt ze grafroven en ontmaskert ze de moordenaar van prostitués. Ook nu zijn de titels van de vier verhalen ont leend aan schilderijen uit die tijd, vervaardigd door kunste naars die behoorden tot de Prera- faëlitische Broederschap of de navolgers daarvan. U.nnj (<yr Zeeuwse schrijvers Zo onmiskenbaar Zeeland en toch zo onbekend. We vol gen vanaf de Vlissingse boulevard op veilige afstand hun activiteiten, maar wat doen die loodsen eigenlijk? Libera Carlier (Nijlen, 1926 - Ekeren, 2007) was bijna veertig jaar loods op de Schelde. Bijzonder genoeg, maar nog veel bijzonderder was dat hij prachtig over zijn beroep kon schrijven. Zijn meesterwerk is misschien Duel met de tanker uit 1957 over een reisje van een jonge loods met een oude tanker, van Vlissingen naar Antwerpen. On gehoord stoer en spannend, maar vooral ongelooflijk goede litera tuur. Het is of je meevaart over de ver raderlijke Westerschelde, met on voorspelbare stromen, grillige ge tijden, ge vaarlijke zandplaten en nergens rechte stuk ken waar je als loods even zou kunnen ont spannen. 'Ondiep en schraal water', dat is de toon, want de schrijver heeft niet alleen zijn vakkundigheid maar ook zijn vak taal meegenomen. Loods Lievens, de hoofdper soon, voert een zenuwslopend ge vecht met de Marie Antoinette, het schip in kwestie. Hij herinnert zich de waarschuwing van colle ga's: 'Ge weet niet waar ze naartoe loopt en ze heeft evenveel kracht achteruit als een frituur'. Ik zou niet weten wat dat betekent, maar het klinkt mooi en geestig. Zoals het cryptische kaartje van de Wes- terschelde voorin het boek mooi en geestig overkomt. En de passage over Foca Vitulina, beschreven als een schip, maar het is de weten schappelijke naam van de gewone zeehond, in dit geval een exem plaar waarop vergeefs is gejaagd. De loods ontdekt bij 'zijn' schip al voor hij de touwladder bestijgt 'een onheilspellende slagzij over stuurboord'. De stuurman van de Marie Antoinette onthult: 'She is a real shithouse'. Loods Lievens over weegt: 'Bij Borssele zal ik meer zien.' Ergens bij Bath roept hij de hulp van twee sleepboten in. Op het laatste moment, in het zicht van de havenNee, ik verklap het toch niet. Dit is zo'n boek dat je zelf wilt, moet lezen. Je ruikt dan geen oud papier, maar het zout van de golven en een indringende olielucht. Libera Carliers fantasti sche proza geeft ons, de stuurlui aan wal, de indruk alsof we op de brug staan en zogenaamd zelfver zekerd roepen: 'Stuurboord tien, volle kracht.' dinsdag 29 december 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Kalme kunst van het kijken Mario Molegraaf Thom Schrijer zoekt vaak het water op van Schelde en Grevelingen. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Verzamelde Thom Schrijer: Een fietser op een plein. Ver zamelde gedichten - Uitgeverij Liverse, 360 pagina's, 29,95 euro. P£ WONP£RmRAP(U Robbert Jan Swiers: Mary Cope land, deel 3, Uitgeverij Aspekt, 19,95 euro. Mario Molegraaf l.b. carlioi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40