Kinderartsen: 'Vaccineer nu tegen rotavirus om zorg te ontlasten' NIEUWS 3 Grootste stijging van opnames in heel2020, ook verpleeghuizen in nood De inzet van zeker duizend militai ren is gisteravond toegezegd bij het wekelijkse Veiligheidsberaad van burgemeesters. Ook ministers Ferd Grapperhaus (Veiligheid) en Hugo de Jonge (Volksgezondheid) waren daarbij aanwezig. De militairen worden ingezet in de regio's Groningen, Twente en Noordoost-Gelderland omdat daar de nood het hoogst is. De ministe ries van Volksgezondheid en De fensie houden de hulpvraag van de drie regio's morgen nog wel kri tisch tegen het licht, vertelde Hu bert Bruls, voorzitter van het Vei- ligheidsberaad en burgemeester van Nijmegen. ,,De capaciteit van Defensie is ook niet oneindig. Als een of twee regio's deze week alle militaire hulp opslokken, is er nie mand meer voor regio's waar het volgende week misschien nog nij pender zal zijn.'' Minister Grapperhaus benadrukt dat de welwillendheid van Defen sie er is en dat militairen beschik baar zijn. Wel moet nog duidelijk zijn hoeveel mensen precies nodig zijn en wat voor werkzaamheden ze gaan uitvoeren. Zo is er mogelijk vraag naar 'lichte hand-en-span diensten', maar ook naar medisch ingewikkeldere taken. Hij bena drukt ook dat regio's eerst moeten kijken wie zij zelf beschikbaar heb ben. Gistermiddag begon nog hoopvol met wederom een flinke daling van het aantal gemelde coronabesmet tingen: naar 7453, ruim 1500 minder dan zondag. Een uur later arriveerden de zie- kenhuiscijfers van het Landelijk Coördinatiecentrum Patiënten Spreiding (LCPS) en die waren ronduit alarmerend: het aantal op genomen patiënten steeg naar 2573, 150 meer dan zondag. Het is de grootste stijging in een etmaal sinds mei, toen het LCPS de dage lijkse opnames ging bijhouden. Op de intensive cares werden van zon dag op maandag 54 Covidpatiënten opgenomen; 27 mensen verlieten de ic of overleden. Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg, luidt de noodklok. ,,Op veel plek ken in Nederland zien we een sterke stijging, het is echt zoeken naar het laatst beschikbare bed." Hij vreest dat de toename komende week doorzet. ,,We gaan uitkomen boven de eerste piek van de tweede golf." De druk is het grootste in Twente, Gelderland, de regio Zwolle en Noord-Holland. Ook op de ic's is de situatie zorg wekkend, stelt Diederik Gommers, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Intensive Care (NVIC). Het uitbreiden van de ic- capaciteit verloopt uiterst moei zaam, vanwege een tekort aan ver pleegkundigen. Hun handen zijn nodig op de gewone corona-afde lingen van de ziekenhuizen. Gom- mers: ,,Tijdens de vorige golf was de ic weliswaar ook vol, maar lagen er minder patiënten in de kliniek." Ook in verpleeg- en verzorgings huizen is de nood hoog. Door ziek teverzuim onder het personeel zijn er handen te weinig aan de bedden van ouderen en gehandicapten. Om die reden vroegen vroegen de re gio's Groningen en Twente in een brandbrief hulp van het leger. Eer der vroeg Noordoost-Gelderland al om steun. Variant De besmettelijke Britse variant van het virus grijpt verder om zich heen. Inmiddels zijn er elf gevallen getraceerd, maakte het RIVM giste ren bekend. Het Outbreak Manage ment Team, dat vorige week nog liet weten dat de nieuwe variant niet meteen tot extra maatregelen zal leiden, komt morgen samen voor overleg. Bijna alle kinderen onder de 5 jaar raken besmet met het rotavirus. Er treedt een ontsteking van de maag en de darmen op, met braken en diarree als gevolg. Bij veel kinde ren verloopt de ziekte mild, maar toch bezoeken elk jaar tienduizen den ouders met hun kind de huis- arts. Jaarlijks belanden 2500 tot 4700 kinderen in het ziekenhuis met uitdrogingsverschijnselen door het rotavirus. Per jaar overlij den vijf tot zeven van hen aan de gevolgen ervan. ,,Elke maatregel die we kunnen treffen om de zorg te ontlasten, is welkom", zegt KSroly Illy, voorzit ter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK). ,,Onze kinderafdelingen in zieken huizen hebben weliswaar nauwe lijks coronapatiënten, maar de ver pleegkundigen van die afdelingen worden wel ingezet op Covidafde- lingen." Alle kinderen vaccineren zou het aantal ziekenhuisopnames met 85 procent doen dalen, stelde de Gezondheidsraad in 2017 in een advies aan het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Vanwege het bijbehorende prijskaartje werd toen besloten om het vaccin niet 'universeel' in te voeren. t Door alle kinderen in te enten nemen ziekenhuisopnames met 85 procent af Vanaf afgelopen zomer zouden al leen kwetsbare kinderen - zoals te vroeg geboren baby's - worden ge vaccineerd. Dat ging op het laatste moment niet door, omdat de con sultatiebureaus daar vanwege co rona niet op tijd klaar voor waren én omdat het vaccin juist in die groep veel minder effectief zou zijn. Het zou in die risicogroepen hooguit 30 procent van de kinde ren beschermen, tegen meer dan 80 procent van de gezonde kinde ren. De Gezondheidsraad buigt zich komend jaar nog eens over de vraag of alle jonge kinderen tegen rota moeten worden ingeënt. De NVK zou dat proces graag versnel len. In onder meer België, Duits land en Engeland krijgen zuigelin gen al standaard het rotavaccin. P11 Nieuwe patiënten Intensive care dinsdag 29 december 2020 Overbelaste zorg kan rekenen op hulp militairen Militairen gaan vanaf morgen bijspringen in diverse zieken huizen. In meerdere regio's dreigt de zorg overbelast te raken door de razendsnelle toe name van het aantal Covidpa- tiënten. Ook in de verzorgings huizen is de nood hoog. Autori teiten hebben ook zorgen over de extra besmettelijke Britse coronavariant die rondwaart. David Bremmer Marcia Nieuwenhuis Den Haag Burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen zit het Veiligheidsberaad voor vanuit zijn woning. foto anp Jonge kinderen zouden zo snel mogelijk moeten worden ge vaccineerd tegen het rotavirus, aldus de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde. Zo kunnen duizenden zieken huisopnames worden voor komen en krijgt de door corona overbelaste zorg wat lucht. Marlies van Leeuwen Tiel Karoly Illy, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. FOTO RAPHAËL DRENT 7-daags gemiddelde. Nieuwe corona-gevallen per dag 14000 12000 10000 8000 6000 4000 2000 0 291220 BRON: RIVM, LCPS Maandag: 7453 IC-bedden met corona-patiënten Maandag: 651 NOV DEC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3