De reisapp, is Zeeland blij gemaakt met een dooie mus? 6 Stichting Etty Hillesum Huis begint crowdfunding BM SIMM Volgende maand begint de verbou wing van de begane grond van het pand aan het Molenwater 77, zegt directeur Lotte Bergen van het Etty Hillesum Onderzoekscentrum (EHOC) en voorzitter van de Stich ting Etty Hillesum Huis. Dat Etty daar is geboren, vermeldt een pla quette die al sinds 1987 op de gevel hangt. Voor de verbouwing, inrichting en exploitatie in het eerste jaar is sa men 150.000 euro nodig. Een inza melingsactie die vorige week is be gonnen, heeft inmiddels ruim vijf duizend euro opgeleverd. De dona ties stromen binnen; van tientjes tot honderden euro's, vaak ano niem. Bergen: ,,We schrijven ook fond sen aan en de gemeente en de pro vincie steunen ons initiatief van harte. Maar door er een crowdfun- ding van te maken, willen we men sen er ook persoonlijker bij betrek ken. En ja, 150.000 euro is natuurlijk een enorm bedrag, dus het is een uitdaging om dat te halen." De begane grond van het pand is lang gebruikt als tandartspraktijk. Daarom moet er flink verbouwd worden en dat verklaart de kosten, legt Bergen uit. ,,Systeemplafonds moeten eruit, ruimtes moeten gro ter worden en anders worden inge- fiSsaggss ipv^sjüiiÉ UiÜ richt. De vloeren en muren worden aangepakt." Vaste expositieruimte De voorkamer aan de zijde van het Molenwater wordt een café met een ruimte voor ontmoeting en wissel exposities. De ruimte daarachter wordt de vaste expositieruimte. En daar komen ook de kantoren voor het EHOC, dat vanuit het Zeeuws Archief naar het Molenwater zal verhuizen. ,,We willen in het Etty Hillesum Huis het leven en werk van Etty in beeld brengen, maar ook aandacht besteden aan Zeeuwse lotgenoten van Etty", vertelt Lotte Bergen. ,,Zoals Lion Polak." Deze joodse jongen kwam uit Middelburg, ging bij het verzet en was het laatste slachtoffer van een Nederlands SS- commando; Lion overleed vlak voor de bevrijding, eind april 1945, in Loosdrecht. Hij moest nog 20 worden. De Stichting Etty Hillesum Huis trekt vanaf 1 januari in het huis waar Etty op 15 januari 1914 is gebo ren. Ze werd wereldberoemd dank zij haar dagboeken. Hillesum werd in Auschwitz vermoord in 1943. In 2017 werd ze in een verkiezing van Door crowdfunding willen we mensen er persoonlijker bij betrekken het Zeeuws Archief en de PZC door het publiek verkozen tot Grootste Middelburger Aller Tijden. In de crowdfunding wordt ge streefd naar een opbrengst van 150.000 euro, maar Bergen hoopt dat met steun van particulieren, fondsen en overheden uiteindelijk zelfs 250.000 euro opgehaald kan worden. ,,We zitten door corona immers in een onzekere tijd, zeker voor de cultuursector. Misschien kunnen we in het begin wel minder mensen ontvangen en minder acti viteiten opzetten. Maar we hopen op termijn het centrum ook te kun nen uitbreiden." VIJF VRAGEN OVER DE NIEUWE REISAPP^ Over twee jaar kunnen reizigers in Zeeland al gebruik maken van de MaaS-app, voorspelde gedepu teerde Harry van der Maas (ver voer) onlangs. Dat is een jaar eer der dan de rest van Nederland. Maar de stad is bij uitstek de plek waar Mobility-as-a-Service (MaaS) het makkelijkst van de grond kan komen, zeggen onder zoekers van het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (KiM) in een recent rapport. Vijf vragen vragen over de app met evenzovele antwoorden. dinsdag 29 december 2020 WA Etty keert terug aan 't Molenwater Ze woonde er als baby slechts een half jaar. Maar 78 jaar na haar overlijden in Ausch witz keert 'Etty Hille sum' terug in haar geboortehuis aan het Molenwater in Middelburg. In woord en beeld, want ko mende zomer moet daar het Etty Hillesum Huis opengaan voor exposities, ont moeting en onder zoek. Daarvoor wordt nu geld inge zameld. Maurits Sep Middelburg Etty Hillesum. collectie JOODS HISTORISCH MUSEUM SS «SjfSSSs PgSBESSa?sai-«SKagSia STiSSiffiüï sinillUi ■Bka nu Het pand aan het Molenwater in Middelburg. foto dirkjan gjeltema Ontwerp voor het Etty Hille sum Huis in Middelburg van Martin Stoetzel van R.Willems advies- en tekenburo bouw kunde. -Lotte Bergen, directeur EHOC De nieuwe app om reizen te zoe ken, te boeken en te betalen slaat waarschijnlijk het best aan in grote steden. Zijn de hoogge spannen verwachtingen in Zee land, waar hij het eerst wordt in gevoerd, onterecht? Ernst Jan Rozendaal Middelburg j Wat is de MaaS-app precies? Het is de alles-in-één I oplossing voor de reizende mens. Met de app kunnen reizigers zoeken, vergelijken, plannen, boe ken, betalen en reisassistentie ont vangen. Het idee is dat ieder per soon op elk moment de beste op lossing kan vinden om van A naar B te reizen. Dus niet alleen met openbaar vervoer, maar bijvoor beeld ook met een leenfiets of deelauto. 2 Waarom werkt de app in de stad beter dan op het platte land? In steden zijn mensen minder aan gewezen op een eigen auto. Het aanbod van openbaar vervoer en deelvervoer is er veel groter. Hal tes en vervoersknooppunten, waar deelauto's en -fietsen staan, liggen voor veel mensen op loopafstand. 3 Dus Zeeland is blij gemaakt met een dode mus? Nee. De onderzoekers van het KiM zetten zelf een aantal kanttekeningen bij hun conclusies. Ze zijn uitgegaan van de huidige vervoersvraag en voorkeuren en kunnen daarom niet verder kijken dan tot pakweg 2030. Grotere ver- anderingen, zoals opzeggen van een ov-abonnement of het weg doen van een tweede auto, vallen buiten de reikwijdte van het onder zoek. Dat zijn precies effecten die je in Zeeland op termijn kunt ver wachten mits er goede alternatie ven zijn. 4 Waarom zouden die alterna tieven er komen? Omdat Zeeuwse overheden daar nu al op inzetten. Het is te duur om hier lege bussen te laten rondrijden, dus wordt gestreefd naar slimme mobiliteit: vervoer op maat. Lijnbussen worden al vervan gen door (kleinere) buurtbussen of (straks met de app oproepbare) haltetaxi's. Nieuwe projecten voor deelvervoer krijgen subsidie. Druk vanuit werkgevers, onderwijsinstel lingen of kerken om MaaS te ge bruiken, is in het onderzoek niet meegenomen, terwijl dat juist in Zeeland is te verwachten om het systeem lonend te maken. 5 En hoe zit het met toeristen? Het onderzoek houdt geen re kening met buitenlanders die Nederland bezoeken. Hoewel de meesten met de auto naar Zeeland zullen komen, ligt het voor de hand dat juist zij de app gebruiken om te ontdekken hoe ze zich het han digst kunnen verplaatsen, zoals ze nu al op voorhand auto's huren bij een vliegveld of digitaal hun slaap- plek zoeken, boeken en betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38