Gaat Broeder Dieleman verder als Jan de Prentenknipper? 2021 moet beter worden, en vooral rustiger 'Schermpje kan ontmoeting niet vervangen' Een jaar val knallend veel korting? ReclameFolder.nl 5 De agenda voor 2021 van Broeder Dieleman is nog bijna maagdelijk wit. De Middelburgse muzi kant hoort ook van zijn boe kingskantoor dat niemand meer durft te plannen. ,,Mijn optreden in Paradiso (Amster dam) is al twee keer verzet, het concert in Tivoli (Utrecht) al drie keer." Als Tonnie Dieleman (44) kijkt in zijn agenda van het af gelopen jaar, ziet hij dat heel veel is weggevallen. ,,De afzeg gingen begonnen direct toen de coronacrisis uitbrak." Afgelo pen zomer zou hij op festivals staan zoals Oerol (Terschel ling), Welcome to the Village (Leeuwarden) en Maaiveld (Apeldoorn). ,,Alles afgezegd." En hij zou een tour maken ter promotie van zijn nieuwe cd/lp De liefde is de eerste wet. ,,Ook gecanceld." Alleen de presenta- tie in De Spot in Middelburg ging door. ,,Was online. Dat is toch heel anders dan optreden voor een volle zaal." Begin november trad hij nog wel op tijdens het Crossing Border Festival. ,,Samen met Peter Slager." En als alles goed gaat, staat hij november vol gend jaar in Utrecht op het po dium bij Le Guess who. Tonnie maakt zich zorgen over de toekomst van de hele muziekscene. ,,Is straks alles er nog?" Hij doelt op zalen waar hij kan optreden, mensen die muziekinstallaties verhuren en podiums opbouwen, boekings kantoren. Zelf kijkt hij ook of er andere mogelijkheden zijn. ,,Want met deze onzekerheid leven, dat is heel moeilijk." Zo denkt hij serieus na over een carrièrewending. „Verder gaan als beeldend kunstenaar, als Jan de Prentenknipper." Nu waren Kees en Diana Lo- man al wel wat dynamiek in hun leven gewend, met de één in de ho reca en de ander op de taxi. Maar afgelo pen jaar kwam wel even alles op zijn kop te staan. Komend jaar moet het beter worden, en rustiger vooral. Al toen de eerste be richten over een ge vaarlijk virus Zonne- maire binnendron gen, wist Diana: dit wordt een raar jaar. En dat bleek. De taxi waarop ze al een paar jaar reed, kwam stil te staan. ,,Op maandag had ik mijn laatste rit, op donderdag nam ik het besluit om de zorg in te gaan. Om mijn leven om te gooien. Zo nuchter ben ik gewoon. Ik werk nu bij zorgcen trum Borrendamme en doe een opleiding. Ik heb nog geen mo ment spijt gehad." Maar behalve Diana switchte echtgenoot Kees ook nog eens van baan en kreeg zoon Sander zijn 'co ronadiploma'. ,,Zon- der afscheid van zijn klas, zonder afscheid van zijn mentor, zonder examenfeest. En toen hij aan zijn stage begon van zijn nieuwe opleiding, zat hij na één dag thuis omdat daar co rona was uitgebro ken. Aan zijn zes tiende verjaardag hebben we niks gedaan, aan de 21ste verjaardag van onze dochter ook al niet." Leuk was dat niet. Maar, zo redeneert Diana, deze crisis is voor niemand leuk. ,,En wij konden nog wel op vakantie, om dat die toevallig nét goed was gepland. Eigenlijk hebben we nog best mooie mo menten gehad afge lopen jaar. En met al die nieuwe perspec tieven verwacht ik eigenlijk dat we die komend jaar weer gaan krijgen. Alleen, corona zal niet weg zijn. Van de week was ik bij mijn ou ders en het eerste wat ik zei was: shit, ik ben mijn mond kapje vergeten. Zo gek hoe dat al hele maal ingebakken zit Een jaar geleden schreef de commissaris van de Koning, Han Polman, in een vooruit blik in het jaarverslag over 2019 dat we onzekere tijden tegemoet gaan en dat veel ontwikkelingen on voorspelbaar zijn. „Daarbij had ik klimaatverandering en verduurza ming in gedachte", vertelt hij. ,,Geen pandemie. Voor 2020 stond de viering van 75 jaar bevrijding in de agenda. Het thema vrijheid is in heel ander perspectief komen te staan, nu we allerlei beperkingen aan den lijve ondervinden. Heel veel fysieke ontmoetingen konden niet doorgaan. Een schermpje kan een echte ontmoeting niet altijd Han Polman. vervangen. Denk aan jubilea en evenementen als de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Ook privé. Onze vrienden weten Zee land altijd goed te vinden, maar dat gebeurde dit jaar minder. Aan de andere kant heb ik zelf onze provincie nog beter leren kennen." ,,De schaal van Zeeland is tijdens de crisis van enorme waarde", ver volgt Polman. ,,We houden, fi guurlijk natuurlijk, elkaars hand vast. Op persoonlijk vlak, maar ook op bestuurlijk vlak. Organisa ties en instellingen weten elkaar gemakkelijk te vinden. Wat 2021 ons gaat brengen? De Four Free doms Awards worden op 31 maart uitgereikt. Hoe we dat kunnen doen, is nog de vraag. Maar voor alles wat je plant, geldt dat het erop aankomt om weerbaar en wendbaar te zijn. Zo kan je, ook als de omstandigheden snel verande ren, je koers vasthouden." dinsdag 29 december 2020 GO Broeder Dieleman. FOTO LEX DE MEESTER beter met potlood invullen M Kees, Diana, dochter Nicky en zoon Sander Loman. foto MARIEKE MANDEMAKER ONTWKICTOP Google Play Download Inde App Store

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37