Gedeputeerde De Bat: Het had veel erger gekund Mountainbiken is rode draad in het leven van Zoë Mulder Het gezin Loman uit Zonnemaire had al een druk bestaan, maar corona maakte de chaos compleet. Vader Kees en moeder Diana veranderden van baan. Zoon Sander haalde zijn diploma, maar zonder afscheid of feest, en dochter Nicky kon fluiten naar een groots gevierde 21ste verjaardag. Onze agenda's stonden begin dit jaar vol, maar ze werden leeggeveegd. En wat brengt ons volgend jaar? Wat de familie Loman betreft, in elk geval meer rust. De grootste angst was dat er niet of nauwelijks nog in de Britse wateren mocht worden gevist. ,,Als dat niet had gekund, dan houdt het op". verklaart Caljouw. ,,Dan hadden we geen inkomsten meer." Zo heet wordt de soep niet gegeten. De ko mende vijfenhalf jaar moet de Eu ropese vloot de vangst voor de Britse kust met een kwart vermin deren. Daarna wordt er weer on derhandeld. Voor de Zeeuwse vis sers, die vooral tong en schol van gen, gaan de vangstquota er naar verwachting ongeveer zeven pro cent op achteruit. Gedoe met de Fransen ,,De kaarten zijn geschud", zegt Caljouw. ,,Voor ons is het fijn dat we in ieder geval nog kunnen vis sen. Verder is het nog een beetje te vroeg om helder voor de geest te hebben wat dit precies voor ons gaat betekenen. Op dit moment moeten we tevreden zijn." Volgens De Bat, die vorige week namens de Nederlandse vissers nog een brandbrief naar Den Haag heeft gestuurd, is er tijd gekocht. ,,We moeten nu even kijken hoe dat verlies van quota gaat uitpak ken. Binnen Europa zal er een nieuwe verdeling moeten komen en daarover krijgen we nog wel ge doe met de Fransen. En het blijft onzeker wat er over vijf jaar gaat gebeuren." Hard tegen hard Dan zal het weer hard tegen hard gaan, verwacht Caljouw. ,,De Britse vissers zijn ontzettend boos. Zij hebben het idee dat ze de brexit hebben aangezwengeld en dat hun belangen nu als wisselgeld zijn ge- bruikt. Ik verwacht dat we dat vol gend jaar al gaan merken bij de Als we in Britse wateren kunnen blijven vissen en compensatie krijgen, zou dat heel mooi wezen Britse visserijinspectie. Je kunt de regels soepel of streng uitvoeren. Als je wil, is er altijd wel iets te vin den dat net niet deugt." Financieel kan de klap voor de Zeeuwse vissers meevallen. In het verleden hebben ze niet hun volle dige quota aan tong en schol opge vist. Dat kan wel eens precies de hoeveelheid zijn die er straks vanaf gaat. Bovendien, stelt De Bat, heeft Europa geld in kas om het verlies aan vangst te compenseren. ,,Waar het quotum wordt ingeperkt, heb je ook recht op compensatie. Met de visserijorganisaties gaan we kijken welke stappen daarvoor moeten worden genomen." Caljouw hoort daarvan op. ,,Als we in de Britse wateren kunnen blijven vissen en gecompenseerd krijgen wat we aan quotum ver liezen, dan zou dat heel mooi we zen." It I dinsdag 29 december 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 10 Brexitakkoord valt vissers mee De Zeeuwse visserijsector re ageert met enige opluchting op het brexitakkoord. ,,Het had veel erger gekund", zegt gedepu teerde Jo-Annes de Bat, tevens voorzitter van het Bestuurlijk Platform Visserij. Schipper Cas Caljouw uit Arnemuiden om schrijft zijn reactie als 'terug houdende tevredenheid'. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Cas Caljouw, schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33