Kjeld Nuis na zijn misser: 'Ben wel klaar met dit jaar' 27 deceptie van de eeuw voor het racedorp ua39 veringen opgeschoven, haar kamers krijgt ze wel weer vol. De plannen voor een camping heeft ze echter ge annuleerd, te veel gedoe met vergun ningen en veiligheidseisen. ,,Enthou- siasme zoeken in tijden van een lock- down, dat valt niet mee'', merkt ze. ,,Maar goed, als straks de toeristen weer komen, kunnen wij onderne mers ook weer snel schakelen. Dus moeten we dit maar even uitzitten. Gaan we daarna knallen.'' Hoop Niemand die weet hoe deze pande- mie zich blijft ontwikkelen, dus heeft ook Verbrugge weer fors mer chandise ingekocht, met het oog op een race in september. ,,Ik moet wel, anders is er niets meer. En ik heb er ook wel een goed gevoel over, zie nooit beren op de weg.'' Ook Zandvoort vestigt massaal de hoop op een werkend vaccin, in sep tember. Daarmee is extra tijd ge kocht. En ja, er kleven meer voorde len aan het uitstel. Want waren dorp en omgeving wel honderd procent klaar geweest voor de monsterachtig grote haastklus? ,,Er moest écht heel veel gebeuren, amper twee jaar terug kon je zo nog op een duintop gaan zitten en het circuit op wandelen'', vertelt Sven Pekel, boswachter in het duingebied rondom Circuit Zand voort. ,,Alles moest in een sneltrein vaart geregeld worden. Een feestje, prima. Maar dat moest niet ten koste gaan van de omliggende natuur. Nu Natuurlijk houd je altijd dat stemmetje in je achterhoofd dat zegt: gaat het straks wél door met publiek? krijgen we meer tijd om alles nog eens goed door te spreken met alle partijen.'' Die derde mei van dit jaar fietste Pekel tijdens zijn ronde toch even langs het circuit. Stil was het er. Doodstil. Zelfs geen vliegtuig in de lucht. ,,Ik hoorde alleen maar vogels zingen, een enorm contrast'', aldus Pekel, die ook vanwege de kwets baarheid van de natuur een race in september prefereert boven een race in de lente. ,,Mei is het toch het hoog tepunt van het broedseizoen, in sep tember is dat weer afgelopen.'' Voor de ondernemers voelt sep tember stiekem ook fijner, hotels in Zandvoort zitten in de meivakantie sowieso wel vol, met Duitse toeris ten. Nu volgt aan het einde van het hoogseizoen nog een 'Indian Sum mer' inclusief race als toetje. ,,Een uitgesteld feestje'', noemt Lemmens het. Van afstel wil ze niets weten. ,,Na- tuurlijk houd je altijd dat stemmetje in je achterhoofd dat zegt: gaat het straks wél door met publiek? Want ja, de kans bestaat dat we nog eens moe ten herhalen wat er dit jaar gebeurd is. Maar de Formule i komt hier so wieso weer terug, daar ben ik van overtuigd. Het jaartal durf ik er alleen niet meer met honderd procent ze kerheid op te plakken'', besluit ze. ,,Maar we móéten door en dat willen we allemaal ook. Juist nu we veel niét mogen, is het heerlijk om met per spectief bezig te zijn.'' Pim Bijl Heerenveen Kjeld Nuis zucht. ,,Wist ik het maar", zegt hij, met beide handen in de lucht geheven. ,,Ik heb géén idee." Nee, hij weet niet waarom hij net als vorige week op een trainingswed strijd bijna uit de bocht is gevlogen. Maar hij weet wel dat de misser op de 1000 meter en de grote gevolgen daarvan in het beeld van zijn seizoen passen. ,,Het was een jaar met pieken en dalen. Er gaat straks met oud en nieuw een grote fles alcohol naar binnen. Ik ben wel klaar met dit jaar." De genoemde pieken vragen om verduidelijking, want zoveel succes sen kende hij deze winter niet. Maar het brons op de NK afstanden (op de 1000 meter), nadat hij het coronavi rus had gehad, maakt hem nog altijd trots. Verder heeft Nuis (31) weinig kunnen genieten van zijn veelbe sproken overstap van Jumbo-Visma naar Reggeborgh. Hij verliet tot ie ders verrassing de ploeg waar hij uit groeide tot tweevoudig olympisch kampioen en wereldrecordhouder en kan tot nu toe de twijfels over die transfer niet wegnemen met presta ties op het ijs. Wekenlang lag hij op bed met co rona. Flink verzwakt begon hij daarna aan het seizoen. Toen hij zich eindelijk fitter voelde, reed hij op de NK Sprint nota bene zijn ploegge noot Ronald Mulder op de wissel in de weg. Mulder kon zijn toernooi vergeten, Nuis werd gediskwalifi ceerd, was in tranen en zei honderd keer sorry. En nu verlaat Nuis Thialf alweer in tranen. Op het WK-kwalificatietoer- nooi pakt hij wel het ticket op de 1500 meter, maar op de 1000 meter, zijn andere gouden olympische af stand, verprutst hij zijn rit met een misser. Naar een brede verklaring zoekt hij niet, zo vers in de teleurstel ling. Ook de vraag of hij zich niet ex tra graag wilde bewijzen voor zijn nieuwe ploeg en sponsor wordt niet echt beantwoord. ,,Het ging zó lekker. Als vanouds. Maar ineens was het over", zegt Nuis, die ondanks alles overtuigd is van zijn goede vorm. Maar een week eerder ging het op vergelijkbare wijze ook al mis. Dat kan toch haast geen toeval zijn? ,,Ik weet echt niet wat het is. Het ligt niet aan mijn schoenen, er zat geen scheur in het ijs. Ik heb geen zin om het terug te kijken." Toch zal dat moeten. Nu het twee keer zo kort achter elkaar is misgegaan, heeft Nuis huiswerk. „Meestal sta ik er op belangrijke mo menten. En toen ik het wereldrecord reed, vloog ik ook bijna de bocht uit, maar ging ik niet op mijn bek. Nu houd ik de bocht twee keer niet. Daar moet ik op gaan trainen. Maar dat ik die video ga bekijken, is wel pas voor volgende week." Vertrouwen Nuis moet zich af gaan vragen of het repeterende verhaal een oorzaak kent. Zelf houdt hij het vertrouwen. De zo tegenvallende winter en de door corona barre herfst (,,eenzaam, saai, kut") ten spijt. Hij onthoudt met welk gevoel hij in Thialf heeft rondgereden, de voorbije drie dagen. ,,Ik ging hier niet voor een nieuw baanrecord, maar wist wel dat ik mijn niveau weer kon halen." Hij weet dat op de WK afstanden in fe bruari Thomas Krol, Kai Verbij en Wesly Dijs op de 1000 meter in actie komen. Maar ook na maanden te genspoed is Nuis nog niet verleerd om zichzelf op de borst te kloppen. ,,Niets ten nadele van die andere jon gens. Maar ik hoor daar bij te staan. Ik voel dat het erin zit." Een zuur lachje. ,,Maar ja, dan moet je wel blij ven staan." UITSLAGEN dinsdag 29 december 2020 GO traant j e gelaten' - Lana Lemmens Door een onverklaarbare misser rijdt Kjeld Nuis geen 1000 meter op de WK afstanden en mist hij ook de EK Sprint. De olympisch kampioen koos voor de ge waagde overstap van Jumbo- Visma naar Reggeborgh, maar sluit het jaar af in lijn met de voor bije maanden: met een deceptie. SCHAATSEN Heerenveen. Kwalificatietoernooi. naar WK afstanden, naar WB) Mannen. 1000 m: 1. Krol 1.07,36, 2. Verbij 1.07,81, 3. Dijs 1.08,23, 4. Otterspeer 1.08,34, 5. N'tab 1.08,39, 6. Velema 1.08,40, 7. Snel 1.08,48. 10.000: 1. Roest 12.35,20 (BR, NR), 2. Bergsma 12.37,72, 3. Talsma 13.00,04, 4. Kooiman 13.00,76, 5. Stoltenborg 13.01,70, 6. Snellink 13.04,14, 7. Bob de Vries 13.08,54. Vrouwen. 1000:1. Leerdam 1.13,42, 2. Ter Mors 1.13,70, 3. Schulting 1.13,97, 4. Kok 1.14,10, 5. Antoinette de Jong 1.14,13, 6. Wüst 1.14,32, 7. Michelle de Jong 1.14,66. 5000: 1. Schouten 6.51,45, 2. Achtereekte 6.55,90, 3. Visser 6.59,15, 4. Beune 7.00,93, 5. Anema 7.03,77, 6. In 't Hof 7.07,53, 7. Hijlkema 7.10,24. Massastart (6,4 km): 1. Schouten 60 pnt, 2. Schulting 40, 3. Groenewoud 20. Over deelname aan internationale toernooien wordt later beslist. M Kjeld Nuis (l) had een onver klaarbare misser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27