dagelijkse quizzen en maak 23 Vraag het onze specialisten 'Mijn vader heeft me veel pijn gedaan' Zo worden de feestdagen extra bijzonder! De PZC pakt deze donkere dagen uit met hartverwarmende verhalen en feestelijke tips. En wij trakteren jou iedere dag op een gratis kado! Doe vandaag mee met de Sportquiz en maak kans op de Playstation 5. Maak gratis kans via pzc.nl/buitenkansjes Ik (vrouw, 69) geniet minder van wrijving over mijn tepels. Waarom? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS ontwikkelt. In een gesprek met een specialist onderzoek je dat gevoel. Besef dat afstand nemen van je fami lienaam ingrijpend is. Een naam is meer dan een paar letters, hij zegt iets over wie je bent, waar je vandaan komt en hoe je zo bent geworden. Je geeft een deel van je identiteit op.'' Ervoor kiezen is misschien minder makkelijk dan het lijkt. ,,Je kunt een trauma hebben, maar niet iedereen met een trauma wijzigt zijn naam. Ik bedoel maar te zeggen: wat voor de een psychische hinder is, hoeft dat voor de ander niet te zijn. Als behan delaar moet je onderzoeken wat er precies aan de hand is. Zo was er een jongen die zich op fora van IS- sympathisanten had begeven. Het maakte hem angstig, hij werd bang voor vergeldingsacties en wilde zijn naam veranderen. Uiteindelijk was hij er meer bij gebaat om over zijn angsten te praten. Nu is hij oké met zijn naam.'' Lucht een andere naam op? Soms wel, soms niet. Volgens Van Gerwen is er geen garantie voor. ,,De ervaring leert dat veel mensen zich bevrijd voelen, alsof ze al die tijd in een kooi zaten. De somberte en depressie kunnen oplossen. Ze kunnen verder in het leven. Maar ik heb ook een cliënt gehad die toch voor zelfdoding koos, omdat de naamsverandering niet bracht wat hij wenste.'' AANPAK Hoe ga ik als zorgprofessional om met de angst voor corona? Mijn moeder zegt dat ik mijn kind verwen. Hoe weet ik of dat zo is? dinsdag 29 december 2020 PC antidepressiva kunnen ook gevoeligheid veroorzaken. Jouw borsten vragen om een andere manier van aan raken. Het is goed daarnaar te luisteren, pijn bij het vrijen (als je daar niet op uit bent) is nooit oké. Jullie kunnen bijvoorbeeld een meer be wuste, minder doelgerichte en vertragende manier van vrijen opzoeken. Vraag je partner om een ontspan nende borst- en tepelmas sage met warme olie, waar bij je traag, zachtjes en zon der doel steeds kleinere rondjes om de tepel draait. Leg dan de handen zachtjes als een kommetje op de borsten en tepels en laat ze vijf minuten liggen, genietend van dit fijne contact. Het bindweefsel dat borsten hun stevigheid geeft, wordt met het vorderen van de leeftijd slapper. Ook veran dert door de afname van oestrogeen in de overgang het melkklier- en vetweef- sel. Deze veranderingen kunnen de borst en tepel meer of minder gevoelig maken. Hormonen, zoals in anticonceptie en hormoonvervan- gingstherapie bij de overgang, en ILLUSTRATIE LEVI JACOBS Een aanvraag indienen voor het wijzigen van je achternaam kan via een formulier bij Justis, het screeningsbureau van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Je voornaam of ficieel wijzigen gaat via de rechtbank. Ervaar je psy chische hinder, dan heb je een verklaring nodig van een bevoegde therapeut. De aanvraagprocedure kost 835 euro. Heb je er last van dat een ouder of je (ex)-partner is veroordeeld voor een misdrijf, dan moet je beduidend meer verkla ringen overleggen, maar is de procedure gratis. Tasniem (27) leed onder haar vaders naam en draagt nu die van haar moeder. „Toen ik afstudeerde, stond op mijn diploma de naam van mijn vader en hij was er niet eens. Nooit geweest ook. Hij heeft mij in het verleden veel pijn gedaan - daar ga ik liever niet op in. Toen ik bij mijn eerste baan visitekaartjes kreeg, besefte ik dat op alles waar ik trots op ben, zijn naam stond. Het was een buiten landse naam die ik voortdurend moest spellen. Mijn psycho loog wees mij op de optie mijn achternaam te wijzigen. Ik heb 1500 euro betaald voor de procedure, het onder zoek en alle documen ten, maar zodra ik toe stemming had viel er letterlijk een last van mijn schouders. Mijn nieuwe naam is een eerbetoon aan mijn moeder, ze overleed vier jaar terug.'' Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl hebt tussen werk en privé, dat je maatschappelijk bijdraagt. Ook kun je met collega's overleggen over hoe je het werk zo kunt doen, dat het veilig blijft voelen. Je mag daarbij goed luisteren naar je wensen en behoeftes. Kijk naar wat je normaal ontspanning geeft en hoe dat nog uitvoerbaar is. Ik hoor dat veel zaken die ooit ontspannen waren dat nu minder zijn, doordat het spontane en onbezorgde eraf is. Het is goed dat te erkennen en te zoeken naar wat nog wel mogelijk is. Creativiteit en draag kracht worden flink op de proef gesteld en door mild te zijn voor jezelf, is er hopelijk flexibiliteit en uithou dingsvermogen om het nog een tijd vol te houden. ren steeds met de mantel der liefde bedekken, dan zou je dat verwend kunnen noemen. Het nadeel van verwennen is dat kinderen het idee hebben dat de wereld zich, net als thuis, wel aan hen aanpast. Daarmee lopen ze later in hun leven het gevaar in de wereld teleurgesteld te raken, als ze merken dat die heel wat weerbarstiger is dan ze van huis uit heb ben meegekregen. Je kunt niet genoeg van je kind houden, maar juist dan moet je ook de grenzen bewaken. En het is aan jou om jezelf op dat gebied eens onder de loep te nemen om te zien of je moeder gelijk heeft. ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Het is logisch dat als je meer mensen ontmoet, je in verhouding meer risico loopt corona te krijgen. De angst is dus realistisch. Nu is het nadeel van angst dat er vaak angst voor de angst ontstaat en dan boosheid op de angst, waardoor die groter en groter wordt. Het is goed om de angst te erkennen en te kijken naar wat er nog meer is. Bijvoorbeeld: het is fijn dat je nog mensen kunt ontmoeten, dat je werk doorloopt, dat je op locatie komt en dus meer balans PSYCHOLOOG STEVEN PONT Grofweg kun je vaststellen dat kinderen twee dingen van hun ouders nodig hebben: hun liefde en hun begrenzingen. Wanneer we als ouders nu te veel overhellen naar de gren- zenkant, dus met een tekort aan liefde, dan spreken we van een strenge opvoeding. En wanneer we juist te weinig grenzen stellen en alles rond onze kinde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23