Minder zorg ouderen door corona cfk regionale nieuws JOL Zo raak je die corona- en kerstkilo's weer kwijt Vaccineer kinderen tegen het rotavirus! Verzorgingshuizen kampen met veel zieke personeelsleden Walcheren Wat je thuis kunt doen nu de sportscholen gesloten zijn Oproep kinderartsen om onnodige druk op zorg te voorkomen P3 en u Het kruispunt van de Bloemenlaan en de President Rooseveltlaan in Vlissingen is het gevaarlijkste kruispunt van Zeeland. Hier gebeuren de meeste ongevallen in verhouding tot de verkeersdrukte. Maar ook andere plekken in Vlissingen en in de rest van Zeeland scoren slecht. Bestuurslid Conny Helder van Ac tiz hoopt dat cliënten van zorgin stellingen en hun familie er de ko mende tijd begrip voor hebben dat de zorg soms 'anders dan anders' zal zijn. Het ziekteverzuim in de ouderenzorg ligt landelijk op zo'n 10, 11 procent, zegt ze. ,,Maar dat is gemiddeld. Op plekken waar een grote corona-uitbraak is, liggen die percentages veel hoger." Helder stelt dat een derde van de verpleeghuizen in Nederland op dit moment te maken heeft met co rona. ,,Maar de uitbraken die er zijn, zijn gemiddeld genomen groter dan in het voorjaar." Overal in het land is 'de rek er he lemaal uit', zegt Helder, waardoor de continuïteit van de zorg in het geding is. ,,Als je dan moet kiezen Waar we echt tekort aan hebben, is aan gediplomeerde verzorgenden tussen het kunnen blijven afwer ken van je medicijnrondes of het le veren van zinvolle dagbesteding, dan is er maar één keuze, hoe jam mer we dat ook vinden." Volgens het Actiz-bestuurslid, tevens directeur van een aantal ver pleeghuizen in West-Brabant, functioneren veel verzorgingshui zen op dit moment bijna alsof ze een ziekenhuis zijn. ,,Je hebt te ma ken met veel ernstig zieke patiën ten. Bovendien moet je in je huis fysiek de scheiding maken tussen mensen die wel en niet besmet zijn met corona. Dat alles vraagt heel veel van het personeel." De voorzitters van de 25 Neder landse veiligheidsregio's overleg den gisteravond met het kabinet over de mogelijke inzet van het le ger in de zorg, onder meer naar aan leiding van een brandbrief uit het noorden en oosten van het land. ,,Alle hulp is van harte welkom", zegt Helder daarover. ,,Maar waar we echt tekort aan hebben, is aan gediplomeerde verzorgenden en verpleegkundigen. Op dat gebied heeft Defensie ook maar een be perkte capaciteit. Dat gaat de pro blemen echt niet oplossen." Daarom zullen cliënten soms minder verzorging krijgen, stelt Helder, wat zou kunnen neerko men op minder vaak wassen en douchen. ,,Ook kan het zo zijn dat bewoners tijdelijk naar een andere kamer moeten verhuizen. Allemaal heel vervelend, maar we vragen echt om begrip." P3 Nieuwsmedia It c? •ZEELAND2 De druk op de ouderenzorg is door het coronavirus zo groot dat ouderen de komende weken mogelijk niet de zorg zullen krij gen die zij gewend zijn, stelt branchevereniging Actiz. Zo is minder vaak douchen of het stopzetten van de dagbesteding een optie. Chris van Mersbergen Utrecht —Conny Helder, Actiz dinsdag 29 december 2020 Licht pzc.nl winters Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1