EUWS 11 Na 30 jaar weg uit ambassade Vertrouwen in koning daalt Dure therapie wordt vergoed Elke winter raken de kinderafdelingen van ziekenhuizen door virusinfecties overvol. Juist nu zou versnelde invoering van het rotavirusvaccin de zorg kunnen ontlasten, stelt de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. In het Rivierland Ziekenhuis in Tiel worden verpleegkundigen van de kinderafdelingen ingezet om Covidpatiënten te helpen, ziet kinderarts KSroly Illy. Ge plande opnames en operaties worden uitgesteld vanwege corona. Er is lucht nodig, zegt hij. ,,Het is in het belang van iedereen om de zorg zoveel moge lijk te ontlasten.'' Dat gebeurt onder meer door het vuurwerkverbod, bedoeld om met oud en nieuw een toestroom van ge wonden te voorkomen. Maar het zou óók kunnen door het snel invoeren van het rotavirusvaccin voor alle jonge kinderen, meent Illy, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde (NVK). ,,Het rota virus leidt tot veel ziekte en veel zie kenhuisopnames. Het vaccin is een eenvoudige manier om kinderen te beschermen en zo de toeloop naar de zorg te verkleinen. Het helpt ook de huisartsen, die het druk gaan krijgen met de corona-inentingen.'' Naar België Kinderafdelingen lopen in de winter door verschillende virusinfecties snel vol. Een jaar geleden moesten er kin deren met het RS-virus - een ver- koudheidsvirus - overgeplaatst wor den naar Belgische ziekenhuizen. Grootste probleem: een tekort aan personeel. ,,Het aantal bedden op de kinderafdeling wordt beperkt door het aantal beschikbare verpleegkundi gen. Daar zijn er te weinig van. Soms moeten er daarom bedden dicht'', licht Dasja Pajkrt, specialist infectie ziekten bij kinderen in het AMC in Amsterdam de situatie toe. ,,Dat te kort is nu door corona alleen maar nij pender.'' Behalve door het RS-virus, waar tegen nog geen vaccin bestaat, belan den door het rotavirus - een soort buikgriep - jaarlijks een paar duizend kinderen in het ziekenhuis. Vrijwel alle kinderen onder de 5 raken besmet met het rotavirus. Een deel van de ou ders zoekt hulp bij de huisarts, maar jaarlijks hebben circa 3500 kinderen specialistischere zorg nodig vanwege uitdrogingsverschijnselen. Per jaar zijn er vijf tot zeven sterfgevallen, vaak te vroeg geborenen of kinderen met aangeboren afwijkingen. De oplossing om het aantal ziekte gevallen drastisch terug te dringen, is al jaren binnen handbereik. Er bestaat namelijk sinds 2006 een prima wer kend vaccin dat het aantal ernstige infecties en ziekenhuisopnames met 85 procent vermindert. Het middel is nu alleen beschikbaar voor ouders die het uit eigen zak betalen; over op name in het Rijksvaccinatiepro gramma wordt al langere tijd gesteg geld. De Gezondheidsraad adviseerde het ministerie voor Volksgezondheid in 2017 om alle jonge kinderen te vac cineren tegen het virus, maar het kos tenplaatje is een probleem. De drup peltjes (geen prik) kosten 135 euro per kind. Maal 175.000 baby's per jaar. Maar, zo stelde rotavirusexpert Pa tricia Bruijning van het UMC Utrecht destijds al: daar valt letterlijk wat op af te dingen. ,,Bij grootschalige inkoop door de overheid kan de prijs per vac cin aanzienlijk lager worden. In Groot-Brittannië is op die manier een gunstigere prijs voor rotavirusvaccins bedongen. Daar is het vaccin opgeno men in het programma voor zuigelin gen'', zei ze eerder in deze krant. Emeritus hoogleraar kindergenees kunde Ronald de Groot van het Rad- boudumc stelt dat 'we al tien jaar te laat zijn' met de invoering van het vaccin. Hij heeft meerdere malen bij zowel de Gezondheidsraad als het mi nisterie aangedrongen op opname in het Rijksvaccinatieprogramma. ,,Alle landen om ons heen vaccineren al te- Het rotavirus leidt tot veel ziekte en veel ziekenhuis opnames - Karoly Illy, voorzitter NVK gen rota. Het is een vernietigend dos sier en dan druk ik het nog netjes uit. Het is keer op keer vertraagd, onder meer omdat de ziekte niet ernstig ge noeg zou zijn: er overlijden relatief weinig kinderen aan. Maar dan wordt het preventieve aspect nauwelijks op waarde geschat. Als je als ouders met een paar maanden oude, doodzieke baby in het ziekenhuis belandt, dan is me dat een potje ellende. Is dat niet ernstig genoeg?'' Hobbels Volgend jaar bekijkt de Gezondheids raad de situatie opnieuw, maar KS- roly Illy hoopt dat er vanwege corona vaart achter gezet wordt. Mocht het ministerie het plan zien zitten, dan zijn er nog wel een paar hobbels te nemen. Het vaccin moet worden aan besteed en op de de consultatie bureaus moet een en ander geregeld worden. Illy: ,,Maar het valt makkelijk in te passen. Het is een druppelvaccin dat baby's via de mond krijgen toege diend. Dat kan gedaan worden als ze met twee en drie maanden de andere vaccins krijgen.'' Nu starten zou niet te laat zijn, stelt Illy. ,,Het hele jaar 2021 zullen we be zig zijn met vaccineren tegen het co ronavirus, dus voorlopig heeft de zorg daar nog de handen vol aan. Ook moeten de vele door corona uitge stelde operaties worden ingehaald, dus elke maatregel om de zorg te ont lasten is zeer welkom.'' De Groot vult aan: ,,Elk jaar in de wintermaanden is er een enorme druk op de bedden op de kinderafdelingen, door het RS-vi- rus, door influenza en door rota. Dit vaccin haalt die piek eraf.'' Vooralsnog houdt het ministerie van VWS vast aan de 'normale route', laat een woordvoerder in een reactie weten. ,,De Gezondheidsraad advi seert in 2021 over het vaccin. We vra gen niet om een versnelling, want we vragen al heel veel van de raad, zeker nu in coronatijd. Elk onderwerp waar zij zich over buigen, is belangrijk voor de volksgezondheid. En ze moeten ook de mogelijkheid hebben om er gede gen naar te kijken.'' dinsdag 29 december 2020 GO ADDIS ABEBA Twee topfi guren van de bloedige dic tatuur in de jaren 1974-1991 in Ethiopië mogen na bijna dertig jaar hun toevluchts oord, de Italiaanse ambas sade in de hoofdstad Addis Abeba, verlaten. De Itali aanse regering heeft de Ethiopische collega's be dankt voor de voorwaarde lijke vrijlating van hun 'gas ten'. Meerdere kopstukken vluchtten naar de ambas sade toen het marxistische regime van dictator Men- gistu in mei 1991 door een coalitie van guerrillagroe pen ten val werd gebracht. HILVERSUM Nederlanders hebben een stuk minder vertrouwen in koning Wil- lem-Alexander. Waar in april van dit jaar nog 76 procent tamelijk veel of veel vertrouwen had in de koning, is dat nu gedaald naar 47 procent. Dat con cludeert Nieuwsuur na een enquête door onderzoeks bureau Ipsos in opdracht van het tv-programma. De koning kreeg in oktober te maken met forse kritiek toen hij met zijn gezin op vakantie ging naar Grieken land, terwijl Nederlanders juist werden gemaand om thuis te blijven. NIJMEGEN Patiënten met een zeldzame oogziekte die wordt veroorzaakt door een erfelijke netvliesaan doening, kunnen daar vanaf volgend jaar via de verzekering voor behan deld worden met genthera pie. Minister Tamara van Ark van Medische Zorg heeft besloten dat deze kostbare behandeling wordt opgenomen in het basispakket en dus wordt vergoed. Het Oogzieken huis in Rotterdam, het Am- sterdamUMC en het Rad- boudumc in Nijmegen mogen de behandeling gaan uitvoeren, liet het Nij meegse ziekenhuis giste ren weten. De behandeling kost enkele tonnen per pa tiënt. 'Alle landen om ons heen vaccineren al tegen rota' Marlies van Leeuwen Tiel Het rotavirus vaccin wordt via de mond toegediend. FOTO SHUTTERST Virus verspreidt zich via ontlasting Twee dagen na besmetting maagen darmen ontsloten Infectie met het rotavirus komt veel voor, vooral bij kinderen van 6 maanden tot 2 jaar. Symptomen: koorts misselijk overgeven waterdunne diarree Vk Bij klei Vanaf 6 weken kunnen baby's worden gevac cineerd via druppeltjes in de mond Bij kleine kinderen kans op uitdroging 291220 TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11