Russische autoriteiten jagen voluit op oppositie €500 Spanje gaat lijst bijhouden van alle vaccinweigeraars Een nieuwe douche zonder zorgen? korting 10 NIEUWS Bondgenoot van Navalny dagenlang verhoord De gegevens zullen worden ge deeld met andere Europese landen, maar niet openbaar zijn. Dat heeft de Spaanse minister van Gezond heid, Salvador Illa, gisteren aange kondigd. In een interview met televisie zender LaSexta herhaalde Illa dat het vaccin niet verplicht zal zijn. Maar wie een inenting tegen het coronavirus weigert, komt wel op een lijst te staan. Illa verduidelijkte verder dat het zal gaan om personen aan wie een vaccin is aangeboden, maar die dat aanbod afslaan. Het document wordt opgesteld met het grootste respect voor de bescherming van privégegevens, verzekerde de mi nister. Volgens de meest recente data is het aandeel van de bevolking dat zich niet wil laten vaccineren spec taculair gedaald in Spanje, van 47 procent in november naar 28 pro cent in december. Het percentage Spanjaarden dat wel bereid is om een vaccin toegediend te krijgen, steeg in diezelfde periode van 36,8 naar 40,5 procent. De regering onder leiding van Pe dro Sanchez wil dat tegen eind fe bruari 2,5 miljoen mensen zijn in geënt die tot prioritaire of meest kwetsbare groepen behoren, en te gen de zomer 15 tot 20 miljoen mensen. Zoals veel Europese landen is Spanje zondag begonnen met de vaccinatiecampagne, met het vac cin dat is ontwikkeld door de far maceuten Pfizer en BioNTech. Het aantal doden door Covid-19 is gisteren in Spanje de 50.000 ge passeerd. Bijna 1,9 miljoen mensen zijn geïnfecteerd met het coronavi rus. Het is een van de zwaarst door het virus getroffen Europese lan den. De juriste van Aleksej Navalny's anticorruptiefonds werd na twee etmalen verhoor pas zondagavond weer vrijgelaten. Op 21 december bezocht Sobol de flat waar Kon- stantin Koedrjavtsev, een van de vermeende betrokkenen bij de vergiftiging van Navalny, op dat moment verbleef. Koedrjavtsev is een medewerker van de Russische veiligheidsdienst FSB, met wie Navalny vorige week onder valse naam belde. Tijdens dat telefoon gesprek gaf Koedrjavtsev de ver giftiging toe. Sobol zou bij haar bezoek aan de flat de hoofdbewoonster (mogelijk Koendrjavtsevs schoonmoeder) aan de kant hebben geduwd en naar binnen zijn gegaan om Koedrjavtsev te confronteren met de feiten. De juriste filmde zelf hoe ze aanvankelijk buiten in een auto wachtte en door politie werd mee genomen naar een arrestatie wagen en daarin werd vastgehou den. Ze werd later vrijgelaten, maar op 25 december pakte de po litie haar andermaal op, ditmaal in haar woning. Bedreigd Tijdens het kerstweekend hebben zes medewerkers van het open baar ministerie Sobol ondervraagd over de 'huisvredebreuk' die ze zou hebben gepleegd. Ze werd bovendien met de (mogelijke) schoonmoeder van Koedrjavtsev geconfontreerd, die naar verluidt aangifte tegen haar zou hebben ge daan. Ook zou ze zijn bedreigd met geweld. Zondagavond zei advocaat Ilja Novikov tegen de onafhankelijke televisiezender TV Dozjd dat geen rechter zich met deze zaak zou be zighouden als het niet om Sobol zou gaan. ,,En op deze zaak wordt een compleet team van onderzoe kers gezet'', schamperde hij. Natuurlijk zijn de autoriteiten in verlegenheid gebracht door de mislukte poging tot vergiftiging Er is niet eens een spoor van symbolische liberalisering van Navalny in augustus. Wat het nog erger maakt, is dat de hard nekkigste opposant van president Vladimir Poetin vanuit Duitsland de ene publicitaire bom na de an dere laat ontploffen en daarmee de FSB compleet voor joker zet. Het Kremlin heeft er geen ander antwoord op dan te stellen dat Na- valny een 'agent van Britse en Amerikaanse geheime diensten is', die in de gaten moet worden gehouden. Dat Sobol nu als favo riete boksbal is gekozen bij afwe zigheid van Navalny, wekt geen verbazing. Het afgelopen halfjaar is de druk op de Russische oppositie en de burgerlijke vrijheden - de afgelo pen zes, zeven jaar hoe dan ook al toegenomen - versneld opgevoerd. Sinds het referendum over de grondwet op 1 juli kan Poetin doorgaan tot 2036 en is het mo ment aangebroken voor het Krem lin om te laten zien wie de baas is en bHjft. Zo arresteerde de FSB afgelopen zomer oud-journalist Ivan Safro- nov wegens landverraad, terwijl hiervoor bewijs lijkt te ontbreken. Mensenrechtenactivist Joeri Dmi- trijev, die al een paar jaar in voor arrest zat wegens bezit van kinder porno en in november zou vrijko men, werd in hoger beroep veroor deeld tot dertien jaar strafkamp. Ook daar lijkt bewijs te ontbreken. En de vergiftiging van Navalny deed helemaal vermoeden dat de Russische autoriteiten zich inmid dels onschendbaar achten. Beperkingen Niet alleen opposanten raken steeds meer bekneld, ook de ge wone burger krijgt sinds 1 juli een toenemend aantal beperkingen opgelegd. Zo hamerde de Doema, de Russische Tweede Kamer, vlak voor kerst er nog even meer dan tien wetsvoorstellen door, die mensenrechtenorganisaties als zorgwekkend beschouwen. Zo kunnen de Russische autori teiten sneller sociale media blok keren, is het recht op demonstre ren opnieuw ingeperkt en staat er gevangenisstraf op het beledigen van politici en ambtenaren. Volgens politicoloog Andrej Ko- lesnikov belooft het allemaal niet veel goeds voor 2021. ,,Poetin zal het jaar beginnen als een brute, onaangename autocraat, klaar om Rusland verder te isoleren'', zei Kolesnikov zondag op TV Dozjd. ,,Hoe meer tests zijn regime door staat, hoe 'soevereiner' het wordt. Er is niet eens een spoor van sym bolische liberalisering.'' dinsdag 29 december 2020 GO Juriste Ljoebov Sobol (hier op archiefbeeld) werd op eerste kerstdag opgepakt. foto afp MADRID De Spaanse overheid gaat een register bijhouden van mensen die weigeren om zich tegen Covid-19 te laten vaccine ren. De arrestatie van het Russische oppositiekopstuk Ljoebov Sobol op eerste kerstdag is een slecht voorteken. De Russische autoriteiten wanen zich on schendbaar en lijken iedere dwarsligger aan te pakken. Joost Bosman Moskou -Andrej Kolesnikov, politicoloog Nu met minimaal bij een thuisofferte! Kies voor een veilige douche van Molenaar! Ziet u op tegen alles wat een nieuwe douche of badkamer met zich meebrengt? Bij Molenaar is dat niet nodig. Onze douches plaatsen we in 1 dag en we ontzorgen u van thuisadvies tot en met montage, vanzelfsprekend volgens de RIVM-richtlijnen. Profiteer nu van onze thuisadvies korting van minimaal €500,-* Benieuwd naar onze oplossingen? Bel 0341 - 23 23 00 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10