eer voor zorgman Jaap Koninklijke BEVELANDEN EN THOLEN 5 ZORGONDERNEMING NEL EN KEES STOPPEN Bijna tien jaar vormden ze een opvallend duo in Wolphaartsdijk. In het dorp runden Kees Catsman en Nel Bouwhuis zorgon- derneming 'Eigen Richting'. Nu zoeken ze de rust op in Zeeuws-Vlaanderen. Het is voldoende om zinvol bezig te zijn Dat doen ze niet zonder het in Wolphaarts dijk goed achter te la ten. Voor de twee me dewerkers die op het laatst nog bij 'Eigen Richting' werkten, is een mooie nieuwe plek gevonden. ,,Als dat niet was ge lukt, hadden we echt niet kunnen stoppen'', zegt Nel (57). Het was Kees (67) die het zorg- bedrijf pakweg twaalf jaar geleden opzette, samen met zijn zoon Pie- ter-Jan. Eigen Richting was toen nog gevestigd in 's-Heer Abts- kerke. Pieter-Jan is er na korte tijd mee gestopt. ,,Hij rijdt nu door heel Europa om bandjes naar op tredens te brengen'', zegt Kees. ,,Een prachtig bestaan, al staat het nu op een laag pitje.'' Korte tijd la ter kwam Kees in contact met Nel. ,,Nota bene via Hyves'', zegt hij la chend. Het klikte tussen de twee, zowel op het zakelijke als persoon lijke vlak. Van lieverlee ontstond de wens om voor Eigen Richting een nieuwe stek te zoeken, zodat alles op één locatie zat. Destijds lagen de plekken waar medewerkers ac tief waren - loods, land en dorps huis - nog verspreid van elkaar. Toen Nel op Funda stuitte op een voormalige aannemerswerkplaats aan de Papeweg in Wolphaarts- dijk, centraal in het dorp, was Kees niet meteen dolenthousiast, maar na een bezichtiging draaide hij bij. ,,We zitten hier midden in de maatschappij'', zegt hij. Nel knikt. ,,Maar wel op een rustige manier. In Goes zou het anders zijn.'' In Wolphaartsdijk was Eigen Richting sinds 2011 een plek waar mensen met een sociale, emotio nele of maatschappelijke beper king in onder meer de biologische moestuin of houtwerkplaats kon den werken of zich konden be kommeren om de zwerfboeken- kast. Met name de moestuin was een plek waar medewerkers dik wijls tot zichzelf kwamen. Kees vertelt: ,,Toen ik er een keer met iemand aan het werk was, vroeg hij of hij het misschien alleen mocht doen, omdat hij er zo rustig van werd.'' Dagbesteding Waar de nadruk in de beginperi ode vooral lag op 'arbeidstraining', met als doel het uitstromen naar een reguliere baan, kwam later het aspect van dagbesteding meer op de voorgrond te staan. Kees en Nel hebben in dat opzicht altijd per medewerker bekeken wat de wen sen en mogelijkheden waren. Ze zochten de balans tussen uitdagen en grenzen respecteren. ,,Elk mens heeft een glazen plafond'', legt Nel uit. „Sommige mensen willen daar doorheen breken, maar soms geeft het ook gewoon rust om te zeggen: prima, je hoeft er niet doorheen. Het is voldoende om zinvol bezig te zijn.'' Desondanks zijn heel wat men sen vanuit Eigen Richting naar een betaalde baan gegaan. De al lereerste cliënt, hij had een combi natie van adhd en autisme, is nu vrachtwagenchauffeur. Een ander is stuurman in de binnenvaart. Nel en Kees hebben altijd geprobeerd maatwerk te leveren. Toen een medewerker een opleiding 'sociale vaardigheden voor de horeca' wilde volgen, heeft Nel de taaie lesstof helemaal omgeschreven naar zijn niveau. Er werden zelfs rollenspellen opgevoerd. ,,Dan speelde ik de lastige klant'', blikt Kees terug. Zak met oliebollen Eigen Richting werd in Wol- phaartsdijk al snel opgenomen door de inwoners. Op een bepaald moment gingen de medewerkers het bushokje aan de Papeweg on derhouden. ,,Toen we de eerste keer bezig waren, stopte een vrouw om te vragen wat we aan het doen waren'', herinnert Kees zich. ,,Even later stopte ze weer en werd door het autoraam een zak met lekkere oliebollen aange reikt.'' Hoe graag ze hun werk ook de den, toen Eigen Richting tijdens de eerste coronagolf twaalf weken gesloten moest zijn, merkte het tweetal de rust wel erg fijn te vin den. Kees wordt een dagje ouder, Nel kwakkelt met haar gezond heid. Toen er ook nog een goed bod werd uitgebracht op hun pand, hakten ze de knoop door: het is mooi geweest. Het koppel zoekt de rust op van het Zeeuws- Vlaamse platteland. Daar vonden ze een mooie dijkwoning in de buurtschap Ponte-Avancé. Ze la ten alles goed achter. Zo wordt de zwerfboekenkast voortgezet door iemand in het dorp. De kast was populair. ,,We leerden de vaste klanten en hun voorkeuren zo goed kennen, dat we soms op voorhand al een stapeltje boeken klaarlegden", blikt Nel terug. De laatste medewerkers Van Eigen Richting zijn al begonnen op hun nieuwe stek. Kees en Nel trekken binnenkort de deur aan de Pape weg voor de laatste keer achter zich dicht. Op naar 'de overkant'. Voor alles wat hij heeft betekend voor de (gehandicapten)zorg in Zeeland is Jaap Hulstein uit Goes benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In de Geerteskerk in Kloetinge werd hij donderdag verrast door burgemeester Margo Mulder. Hulstein (68) was in 1998 mede- initiatiefnemer van een nieuwe in stelling voor mensen met een be perking in Zeeland, namelijk Het Gors. Hij was daar ook jaren be stuurder. Hulstein was ook betrokken bij de komst van de AVG-poli in Goes in 2012, de eerste in Zeeland. AVG staat voor Artsen voor Verstandelijk Gehandicapten. De Goesenaar heeft zich verder hard gemaakt voor onder meer het verbeteren van de zorg voor men sen met niet-aangeboren hersen letsel in de provincie. Momenteel is hij voorzitter van de Protestantse Kerk Kloetinge en vrijwilliger bij Stichting Lentekind in Middelburg. maandag 28 december 2020 BE 'Elk mens heeft een glazen plafond' Rob Paardekam Wolphaartsdijk -Nel Bouwhuis Rob Paardekam Goes Jaap Hulstein kreeg een lintje uit handen van burgemeester Margo Mulder. Links zijn vrouw Wilma. FOTO MARCELLE DAVIDSE Kees Catsman en Nel Bouwhuis in de houtwerkplaats, met zwerfboekenkast, van Eigen Richting. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46