9 CORONA VACCIN Het succes van het coronavaccin staat of valt bij de bereidheid van mensen om zich te laten inenten. Veel Nederlanders twijfelen nog. Een uitgebreide campagne moet daar verandering in brengen. 'Iedereen verlangt naar een leven zonder coronaregels. Vaccineren is hierin de belangrijkste stap. En die stap komt steeds dichterbij', zo klinkt het radiospotje van de Rijksoverheid dat sinds vorige week te horen is. Het spotje verwijst, net als advertenties in kranten en op sociale media, naar coronavaccinatie.nl. Nu de grootste vaccinatieoperatie in de geschiedenis van start gaat - de eerste coronavaccins voor Nederland zijn gisteren goedgekeurd, over dik twee weken worden de eerste Neder landers ingeënt - komt die campagne geen moment te vroeg, zegt gedrags wetenschapper Anne van Valken goed. Met verbazing zag zij afgelopen maanden op Twitter de berg nep- nieuws over vaccinaties groeien, ter wijl informatie van de overheid uit bleef. ,,In de hele wereld wordt al maanden onafgebroken gewerkt aan vaccins tegen Covid-19. Al dat harde werk is straks voor niets als niet ge noeg mensen zich laten inenten.'' Voor het opbouwen van groeps- immuniteit en het uitdrijven van het virus moet 60 tot 90 procent van de Nederlanders een prik halen. Maar zo'n 40 procent twijfelt nog, blijkt uit opiniepeilingen. Zelfs onder zorgper- soneel is de twijfel groot. Een serieus probleem, omdat zorgmedewerkers als eersten moeten worden ingeënt om kwetsbare patiënten en ouderen die nog niet direct gevaccineerd kun nen worden, te beschermen. ,,Wan- neer mensen eenmaal geloven in misinformatie over vaccins, is het moeilijk ze nog van gedachten te la ten veranderen. Een tijdige, uitge breide informatiecampagne is dus cruciaal'', aldus Van Valkengoed. Veilig Niets is moeilijker dan het beïnvloe den van gedrag, beaamt communica tiedocent Marco Doeser. ,,De over heid vraagt ook nogal wat van men sen: er wordt iets in je gespoten. Dat raakt je persoonlijke integriteit. En wat is het effect ervan? Voor veel mensen in dat erg spannend.'' Rolmodellen kunnen mensen die drempel over helpen. Het is geen toe val dat Ian McKellen (81), de acteur die Gandalf speelt in The Lord of the Rings-films, als een van de eerste Britten werd gevaccineerd. Eerder lekte uit dat de Britse Gezondheids dienst een lijst had aangelegd van 'bekende, geliefde en verstandige' beroemdheden die in de vaccinatie campagne zouden kunnen figureren. De aankomende Amerikaanse presi dent Joe Biden en zijn vrouw Jill zijn gisteren live op tv ingeënt. ,,Om het publiek duidelijk te laten zien dat het vaccin veilig is'', aldus de woordvoer der van Biden. Ook Nederland gaat rolmodellen inzetten, zegt woordvoerder Claudia van der Meer van het ministerie van Volksgezondheid. ,,Vooral mensen uit de zorg, experts uit het veld en Bekende Nederlanders die aansluiten bij de doelgroep. We lopen niet voor uit op wie dat zijn.'' In eerste instantie zal het waar schijnlijk om oudere BN'ers gaan, omdat ouderen als eerste aan de beurt zijn voor een inenting. Com municatiedocent Doeser zou het ka binet adviseren geliefde tv-sterren als Sonja Barend (80) en André van Duin (73) in te zetten. Gedragsdes kundige Van Valkengoed oppert ook sporters en oud-politici. ,,Als je rol modellen inzet, moeten het mensen zijn die vertrouwen oproepen. Voor beelden die mensen bereid zijn te volgen. In de VS kondigden oud-pre sidenten Obama, Bush en Clinton di rect aan dat ze zich laten vaccineren. Dat is goed: voorbeelden uit beide kampen. Zo voorkom je dat het onderwerp politiek beladen wordt.'' Mensen die sterke weerstand voe len tegen een vaccin, zijn niet te over tuigen met argumenten. Doeser: ,,Het heeft geen zin ze te vertellen waarom ze wél een inenting zouden moeten nemen. Die weerstand komt vaak voort uit verkeerde informatie. Denk aan fake news over ernstige bij werkingen ('van het vaccin krijg je autisme') of complottheorieën ('Bill Gates wil ons via het vaccin allemaal een chip inspuiten'). Hoe minder mensen van een onderwerp weten, hoe overtuigder ze zijn van hun eigen gelijk. Dat is een bekend psycholo gisch verschijnsel.'' Wat volgens Doeser wel werkt: met ELVIS EN POLIO Weerstand komt vaak voort uit verkeerde informatie mensen in gesprek gaan over waar hun weerstand vandaan komt. ,,Vaak is dat angst. Waar is die angst op ge baseerd? Ga daarover in gesprek. Ic-arts Diederik Gommers is daarin een schoolvoorbeeld. Hoe hij aan de talkshowtafel in gesprek ging met in- fluencer Famke Louise over haar weerstand tegen de coronamaatrege len: ijzersterk. Haar overtuiging kan telde langzaam. Niet doordat hij be zig was haar te overtuigen of zei: 'Jij moet dit', maar door echt naar haar te luisteren en met haar in gesprek te gaan.'' Het inhuren van influencers ligt echter gevoelig, sinds de dubbele draai van Famke Louise. Zij was een van de populaire vloggers die dit voorjaar door het kabinet werden be taald om de coronamaatregelen bij jongeren te promoten. Tot ze zich tegen de regels keerde onder het motto #ikdoenietmeermee. Bereidheid Voor zorgpersoneel is een speciale campagne ontwikkeld, inclusief tool kit met foldermateriaal en talkshow. In de VS gaf een verpleegkundige uit New York haar vakgenoten het voor beeld door als allereerste te worden gevaccineerd, omdat ze sceptische collega's wilde inspireren. Wie in Nederland de allereerste inenting krijgt, is nog niet bekend. ,,Er wordt zeker aandacht besteed aan de eerste prik, maar we kunnen nog niet ingaan op de verdere invulling'', aldus Van der Meer. Wel wil ze al ver klappen dat premier Rutte, andere kabinetsleden en leden van het ko ninklijk huis 'niet behoren tot de eer ste groepen die worden uitgenodigd voor de vaccinatie'. De bereidheid van Nederlanders om zich te laten inenten tegen het coronavirus lijkt wel toe te nemen. Waar in november 60 procent open stond voor vaccinatie, was dat vorige week al bijna 70 procent, bleek uit een opiniepeiling van I&O Research. Doeser is daarom tamelijk optimis tisch. ,,In Engeland neemt de bereid heid behoorlijk snel toe sinds men sen op tv beelden zien van landgeno ten die worden gevaccineerd. Dit heeft ook gewoon wat tijd nodig.'' dinsdag 22 december 2020 GO Beroemdheden van stal voor grootscheepse campagne Annemieke van Dongen Den Haag Joe Biden liet zich gisteren voor het oog van de wereld inenten. foto reuters - Marco Doeser, docent communicatie Polio werd mede (grotendeels) de wereld uit gehol pen door Elvis Presley. Tieners wilden zich eind jaren 50 niet laten inenten tegen polio, tot de king of rock and roll zich voor de camera's liet inenten en de foto's in alle kranten verschenen. foto getty images Voor het opbouwen van groepsimmuniteit moet 60 tot 90 procent zich laten vaccine ren. Op dit moment zou 70 procent daartoe bereid zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9