Noodbevel in Velsen-Noord om jeugd met vuurwerk: 'Blijf binnen' 8 NIEUWS Consequenties van stevig rapport over toeslagenaffaire moeten nog blijken Nog minder werk voor lager opgeleide jongeren Vandaag komt de top van het kabi net bijeen in het Catshuis. Het ge zelschap buigt zich over het vernie tigende rapport van de parlemen taire ondervragingscommissie kin- deropvangtoeslag. Voornaamste in zet is de hersteloperatie voor slacht offers - die bepaald niet soepel ver loopt - te versnellen en zelfs te ver ruimen. Geld speelt geen rol: er is sprake van een ereschuld, bena drukken betrokkenen. Daarnaast wordt ook gekeken in hoeverre de problematiek verder strekt dan de kinderopvangtoeslag. Daags na het slotverhoor van minister-president Mark Rutte stuurde het kabinet een brief naar de Kamer met daarin de boodschap dat het ook bij de huur- en zorgtoe- slag niet altijd goed is gegaan. En ook andere uitvoeringsorganisaties kennen aanhoudend problemen, waarbij de burger in het gedrang komt. Daarom moet er 'breder' worden gekeken, is de boodschap. Pas daarna komt de vraag aan de orde welke politieke consequenties getrokken moeten worden. Premier Rutte zei vrijdag dat het aftreden van bewindslieden 'nu niet aan de orde is', maar dSt er verantwoorde lijkheid wordt genomen, staat wel vast. ,,Het zal ervan afhangen of we snel met een oplossing weten te ko men en welk gebaar daar dan bij past. Maar dat er helemaal niks ge beurt, lijkt me onwaarschijnlijk'', aldus een coalitiebron. In Den Haag wordt er rekening mee gehouden dat het kabinet in zijn geheel opstapt, als gebaar naar de slachtoffers. Ook het tweede ka binet-Kok deed dat, toen vanwege het Srebrenica-rapport. In het kabi net wordt die verwijzing overigens afgedaan als grotesk. ,,Het gaat wel ver om de grootste naoorlogse ge nocide op Europese bodem gelijk te stellen aan de toeslagenaffaire'', al dus een minister. Bovendien draagt het opstappen van de complete regeringsploeg vlak voor de verkiezingen het ge vaar in zich dat het lijkt alsof nie mand persoonlijk de verantwoor delijkheid op zich neemt. SP-Ka- merlid Renske Leijten nam hier zondag in Buitenhof al een voor schot op met een oproep aan drie hoofdrolspelers, Mark Rutte, Wopke Hoekstra en Lodewijk As scher, af te zien van hun lijsttrek kerschap. ,,De mensen die dit heb ben veroorzaakt, gaan het niet op lossen'' meent zij. CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt, die samen met Leij- ten de affaire boven water kreeg, vindt juist dat er te makkelijk kop pen worden geëist. Volgens hem is het belangrijker dat het kabinet 'de rot bij de overheid' aanpakt. In de PvdA is er discussie over partijleider Asscher. Die was in het vorige kabinet als minister van So ciale Zaken verantwoordelijk voor het kinderopvangbeleid en bood zondagavond op Facebook zijn ex cuses aan. Maar in appgroepen van de partij wordt gediscussieerd of dat voldoende is en of hij wel lijst trekker kan blijven, meldde RTL Nieuws gisteren. Voormalig PvdA- bestuurslid Gerard Bosman zegt bekend te zijn met de kritiek, ook al deelt hij die zelf niet. ,,Er zijn zeer betrokken PvdA-leden die vinden dat de verklaring van Asscher niet genoeg is. Die vinden dat hij wél moet aftreden.'' Een woordvoerder van Asscher laat weten dat 'kritische discussie De mensen die dit hebben veroorzaakt, gaan het niet oplossen bij de partij hoort'. ,,Dat gebeurt bij ons altijd in alle openheid. Daarom heeft Lodewijk zondag ook zijn re actie geschreven. En ja, er zijn men sen die het daar niet mee eens zijn. Dat is ingecalculeerd.'' In de VVD en het CDA blijft het tot dusver angstvallig stil, ook al wordt erkend dat het rapport snoei hard is. Vooral VVD-minister Eric Wiebes, die vandaag ook aanschuift in het Catshuis, zit in de gevaren zone, nu het rapport concludeert dat hij de Kamer verkeerd heeft geïnformeerd. Dat geldt doorgaans als politieke doodzonde. Maar ook Rutte en Hoekstra, als eindverant woordelijken namens respectieve lijk het gehele kabinet en het mi nisterie van Financiën, hebben wat uit te leggen, in het bijzonder over de informatieverstrekking, die vol gens de commissie niet deugt. Hoekstra zei vrijdag zich verant woordelijk te voelen, maar bena drukte dat dit 'breder in het kabi net' zo wordt gevoeld. En ook Wie bes wekte met de opmerking dat de overheid 'in den brede heeft ge faald' nog niet de indruk dat hij van plan is persoonlijk conclusies te trekken. ,,Wij hebben hier met el kaar één groot ongeluk veroor zaakt." In januari zal duidelijk wor den wie er aansprakelijk is. DEN HAAG Jongeren die af gelopen jaar afstudeerden aan het mbo, jongeren zonder startkwalificatie en uitvallers in het hoger onderwijs hebben het dit jaar nog moeilijker op de arbeidsmarkt dan een jaar geleden. Dat becijferde onder zoeksbureau SEO Economisch Onderzoek met het Verwey- Jonker Instituut, op basis van data van het CBS. Ook voor de coronacrisis hadden deze jon geren al minder kans op werk, maar door de pandemie is de ongelijkheid op de arbeids markt nog verder toegenomen, aldus het onderzoeksbureau. Jongeren die de arbeids markt op komen met een op leiding waar al weinig arbeids- perspectief in zit, worden hard geraakt. Dan gaat het om op leidingen in de detailhandel, mediatechniek, administra tieve dienstverlening, maar ook afgestudeerden in corona- gevoelige sectoren zoals de horeca en de luchtvaart. Ver der is de achterstand in baan- kansen van jongeren met niet- westerse migratieachtergrond verder toegenomen, aldus het onderzoek. Er was veel politie op de been en ook de Mobiele Eenheid is ingezet. Inwoners werd opgeroepen binnen te blijven. De gemeente Velsen liet op Twitter weten dat een groep van ongeveer veertig jongeren zwaar vuurwerk en glas naar de politie gooide. 'De politie kan zijn werk nu niet veilig uitvoeren', aldus de ge meente. 'Vandaar dat er een nood bevel is afgegeven.' Het noodbevel was specifiek van toepassing op de groep die overlast veroorzaakt. 'De politie treedt nu op en versterking is onderweg.' Supermarkt dicht De groep verzamelde zich maan dagmiddag in de omgeving van het Stratingplantsoen, licht een politie woordvoerder toe. Regionale media meldden dat de jongeren bijeen kwamen om te demonstreren te gen het vuurwerkverbod, maar de politie kon dat niet bevestigen. ,,We hebben een oproep op soci ale media gezien dat ze om 17.00 uur bij elkaar wilden komen", aldus de woordvoerder. ,,Ze kwamen uit eindelijk ook en gingen vuurwerk gooien. Inmiddels zijn ze verspreid en is een aantal al weggegaan. Het begint rustiger te worden.'' Een supermarkt aan de Wijker- straatweg is in overleg met de poli tie dichtgegaan, nadat er vuurwerk naar binnen werd gegooid. De poli tie kon nog niet zeggen hoeveel aanhoudingen er zijn verricht. De jongeren vernielden een aantal hekken, verkeersborden en een kerstboom, aldus de woordvoerder. dinsdag 22 december 2020 YOU CANT BREAK us ANYMORE WUZUNM0ISEM GEëN PRÖOÜCÏ Gedupeerde ouders op het Plein, voor het verhoor van minister-president Mark Rutte door de parlementaire ondervragingscommissie kinderopvangtoeslag. foto anp Politici zitten in gevarenzone Door het harde rapport over de toeslagenaffaire staan Haagse carrières op het spel. In de PvdA klinkt kritiek op lijsttrekker Lodewijk Asscher, maar ook VVD'ers Mark Rutte, Eric Wie bes en CDA'er Wopke Hoekstra zijn nog niet uit de problemen. Laurens Kok Peter Winterman Den Haag j Vier hoofdrolspelers in de toeslagenaffaire: Wopke Hoekstra, Eric Wiebes, Lodewijk Asscher en Mark Rutte. foto's anp, brunopress - Renske Leijten, SP In Velsen-Noord (Noord-Hol land) heeft burgemeester Frank Dales gisteravond een noodbe vel afgegeven vanwege vuur- werkoverlast. Volgens de politie is er sprake van massaal vuur werk gooiende jeugd en zijn er aanhoudingen verricht. ANP Velsen-Noord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8