Puzzeldagen Ifc 7 Mutatie coronavirus IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 89 De week is een soort puzzel aan het worden. Je weet bijna niet meer of het maandag of zondag is, woensdag of dinsdag. En is het nou morgen al de dag voor kerst? Of valt kerst toch netjes in het weekend? Het begon met die abrupte extra lockdown, vorige week. Of is het al twee weken geleden? In elk geval, de kinderen zouden kerstvakantie krij gen, maar ineens hadden we ze een paar dagen daarvoor al in huis. Nu zitten we feitelijk in de dagen dat ze vakantie hebben, maar het voelt nog steeds als de extra lockdown. Vooral omdat wij ook nog gewoon aan het lockdownwerken zijn. Van kinderen die thuis school kre gen, werden het ineens kinderen die de hele dag mochten oelewapperen, hangen, spelen met lego. Of, zoals de oudste van 8 nu doet, de tafel van 2 opzeggen tot 400. Zomaar, omdat het kan. Ik zal u niet vermoeien met wat het doet met hun dag-nachtritme. Maar als ze eenmaal uitslapen tot negen uur, krijg je ze 's avonds niet meer om acht uur in bed. Over een paar weken wordt het ook weer gek. Is de kerstvakantie afgelopen. Zijn ze na tuurlijk nog gewoon thuis, maar moe ten we ineens weer doen alsof ze naar school gaan. Maar dat is pas in 2021, ge lukkig. Of is het al bijna oud en nieuw? Ik zal u maar niet vermoeien met wat het doet met hun dag-nachtritme Niet dat het rotdagen zijn, die dagen waarvan we de namen niet meer weten. Ik was net nog in een park met de kleintjes. Eentje was op haar step, de ander met haar nieuwe fiets, ik erachteraan, schreeuwend: „Stoppen bij de hoek!'' Het was nattig koud, maar dat weerhield hen er niet van een kasteel te bouwen in de zandbak. Op gewekt. Op de terugweg langs de olie- bollenkraam. Thuis smullen, overal poedersuiker. Terwijl gisteren, zomaar tussendoor, ik durf niet te zeggen of het dinsdag of maandag was, een his torisch dagje bleek. Mijn oudste dochter, die studeert in Leiden, had al een tijdje keelklachten. Test gedaan, een dag later uitslag. Ne gatief Nu was ze in Rotterdam. Ik met de kleintjes ernaartoe. ,,Heb je al ie mand gezien sinds de test?'' vroeg ik. ,,Nee.'' ,,Dan kan ik je knuffelen, meid.'' Deden we. Dat was wel een ding, na negen maanden. Een uurtje later, bij het afscheid, nog eens. Ja, het zijn puzzeldagen, maar niet per se ongelukkige. Vermenigvuldiging Mutatie Frits Rosendaal, hoogleraar klini sche epidemiologie in Leiden: ,,De nieuwe variant kan ook door toeval de overhand hebben gekre gen. Stel dat er een illegaal feest was waar één iemand heel veel anderen besmet heeft: zoiets kan van invloed zijn op het verdere verloop, en op de vraag welke vi rusvariant uiteindelijk boven drijft." Christian Drosten, een gere nommeerde Duitse viroloog, ziet in het nieuwe virus twee mutaties die zorgen dat het mogelijk be smettelijker is, en één mutatie die waarschijnlijk verzwakkend werkt. Zijn voorlopige conclusie (op Twitter): 'De verspreiding kan toeval zijn, maar het kan ook zijn dat B.1.1.7 inderdaad een selectie voordeel heeft.' Maanden In een artikel in wetenschappelijk tijdschrift Science stellen onder zoekers dat het maanden kan du ren voordat dat duidelijk is. Er zijn eerder varianten opgedoken die besmettelijker léken, maar dat uit eindelijk niet bléken. Het roept wel de vraag op hoe het ene type virus überhaupt besmet telijker kan zijn dan het andere. ,,Een virus moet twee din gen doen om een ander te infecte ren", zegt Rijkers. ,,Ten eerste moet het kunnen overspringen, en dus een periode in de lucht overleven. Ten tweede moet het daadwerkelijk een cel binnen dringen." De vraag daarbij is, legt de im- munoloog uit, hoe goed het virus zich bindt aan de cellen van de ontvanger. ,,Daarvoor gebruikt het virus zogenaamde spike eiwitten. Een virus kan besmette lijker worden als daarin mutaties optreden. Soms gaat een virus door zulke mutaties beter binden. Dat zou hier het geval geweest kunnen zijn." Zeker is dat nog niet. De weten schappers zeggen desondanks dat het goed is dat de route naar het Verenigd Koninkrijk meteen is af gesloten, al is het maar uit voor zorg. „Uiteindelijk kan het virus zich alleen verplaatsen door reis bewegingen", zegt Rosendaal. ,,Het komt niet met de kerstkaart Uiteindelijk kan het virus zich alleen door reisbewegingen verplaatsen binnen, zeg ik altijd maar. Je hebt er mensen voor nodig." Eén ding staat als een paal bo ven water. Het donkerste scenario, waarin variant B.1.1.7 inderdaad 70 procent besmettelijker is dan de bekende versie en waarbij die zich snel verspreidt, moeten we volgens experts te allen tijde voor komen. Mensen worden dan niet per se zieker, maar er worden méér mensen tegelijk ziek. Geclaimd wordt dat het repro ductiegetal van de nieuwe variant 0,4 hoger ligt. Stel dat ons huidige reproductiegetal op 0,9 ligt: met de Britse bonus erbij wordt dat dan 1,3. Honderd mensen besmet ten dan 130 anderen. Rosendaal: ,,Zo'n situatie hadden we in sep tember ook. Het aantal besmet tingen verdubbelt dan elke tien, elf dagen." In september was dat nog te overzien. Nu liggen de ziekenhui zen echter een stuk voller. ,,Dat gaat gewoon niet. Dan zit je bin nen een maand in een ontzet tende crisis en krijgen mensen niet meer de zorg die ze nodig hebben." dinsdag 22 december 2020 GO Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl Werken aan een vaccin, zoals hier in Londen. foto afp AstraZeneca-lab in Oxford. foto Hollandse hoogte Het virus bindt aan een cel en laat Rna (genetisch materiaal) los. Het Rna herprogrammeert de cel, die nu virussen aanmaakt. Bij het vermenigvuldigen kan een afwijking in het Rna ontstaan waardoor geen exacte kopie van het virus wordt gemaakt. Soms blijkt zo'n foutje goed uit te pakken voor het virus. Zo is er nu een variant waarbij de spikes makkelijker hechten aan menselijke cellen. - Frits Rosendaal, klinisch epidemioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7