OZCAN AKYOL Markante politiebaas Jan Blaauw overleden 1 m 6 gssüL. Éi» CORONA MUTATIE Hoe zorgelijk is de import van de 'Britse variant' van het coronavirus? Terwijl het chaos is aan de grenzen, proberen wetenschappers aan deze kant van de Noordzee hun kalmte te bewaren. ,,We weten het gewoon nog niet.'' Column Vandaag, midden in het kerstreces, ontmoeten de bewindslieden die betrok ken waren bij de toeslagenaffaire elkaar in het Catshuis, waar ze zul len praten over een passend ant woord op het vernietigende rap port 'Ongekend onrecht' van de parlementaire ondervragings commissie. Lodewijk Asscher, beoogd lijst trekker van de PvdA en destijds minister van Sociale Zaken, voor zag natuurlijk dat de maatschap pelijke en politieke onrust zou toenemen, en besloot derhalve dat hij alvast zijn excuses moest ma ken. Dat deed hij op Facebook. Ik zal wel een cynicus zijn, maar ik kan me niet onttrekken aan het idee dat hij voor deze strategie koos in de hoop dat zijn statement overschaduwd zal worden door de reactie van huidige ministers die wel degelijk schuld hebben gehad aan de wanpraktijken van de over heid, met een dubieuze hoofdrol voor Eric Wiebes (VVD). er systematisch gefaald in dit dos sier, zoals pijnlijk werd bloot gelegd in de verhoren. Het leed van de gedupeerden is het aller ergste. Dat weegt het zwaarst. Maar ook werd dui delijk dat onderzoe kers van de commis sie, leden van het parlement, op ver schillende mo menten zijn tegengewerkt door ministers en hun ambtenaren. Informatie werd achtergehouden. Er is bovendien in dit rapport nog helemaal niets vastgelegd over de discriminatoire praktijken van de Belastingdienst, die een mor bide voorkeur leek te hebben voor mensen met een dubbele nationa liteit. Al die passages zijn in de stukken zwartgelakt. Onze premier had het vorige week, tijdens zijn persconferentie, over schaamte. Maar hij moest zich wel even goed inlezen voor een gedegen reactie, want het rap port was nieuw. Het zal allemaal wel. Als het kabinet deze week niet een groot statement maakt, bewijst het nog steeds maling te hebben aan de slachtoffers van de toeslagen affaire en laat het zien niet gehin derd te worden door een politiek verantwoordelijkheidsgevoel. De bevolking is echter niet stom. We zien allemaal wat er is gebeurd. Er zijn levens verwoest, waarvoor niemand de verant woordelijkheid wil nemen, en daarbij faalden belangrijke pijlers in onze samenleving, zoals de politiek, de rechterlijke macht en vooral de menselijkheid. Als de regering of een aantal be windslieden niet aftreedt, kunnen we zonder overdrijving spreken van het failliet van de democratie. Voor corona uitbrak, noemde Stef Blok Suriname een mislukte rechtstaat. Hopelijk blijft die titel Nederland bespaard. Het kabinet moet deze week een groot statement maken Blaauw heeft veertig jaar bij de po litie gewerkt en klom op van straat agent tot hoofdcommissaris. Na zijn pensionering, in 1988, schreef hij boeken over het recherchewerk, onder meer over de Puttense moordzaak en de strijd tegen drugshandelaren. In zijn autobio grafie Dossier Blaauw schrijft hij dat in zijn begintijd zijn pistool 'nogal los in het holster' zat. Blaauw raakte verwikkeld in diverse schietinci denten, maar heeft naar eigen zeg gen tot zijn eigen opluchting nooit iemand geraakt. Johannes Albertus Blaauw werd op 2 april 1928 geboren in het Drentse Nieuw-Buinen, als vijfde in een gezin van tien kinderen. Zijn vader was politieman. In 1955 be- haalde de ambitieuze Blaauw zijn inspecteursdiploma. Daarna werk te hij op Rotterdamse politiebu reaus. Hij werd voor velen het ge zicht van de Nederlandse politie en in elk geval van de Rotterdamse. Hoewel Blaauw maar één jaar (1988) hoofdcommissaris was, kan hij als de meest kleurrijke worden omschreven. Al komt dat misschien wel door de wijze waarop hij zich de jaren ervoor én erna manifes teerde. Zo beklom hij in mei 1970, bij de huldiging van Feyenoord na het winnen van de Europa Cup 1, het balkon van het stadhuis om de uitzinnige menigte op de Coolsin- gel met een megafoon tot kalmte te manen. ,,Met zijn 92 jaar heeft hij tot bijna aan het eind toe kunnen genieten van zijn drie kleinkinderen en van zijn tochten op de fiets. Hij is en was daarnaast een politieman in hart en nieren, ook na zijn pensi oen'', aldus een woordvoerder van de politie-eenheid Rotterdam. Het is opmerkelijk: aan de over kant van de Noordzee weten ze al met zekerheid dat meer dan 60 procent van de besmette men sen in de regio Londen virusstam B.1.1.7 onder de leden heeft. Wij in Nederland weten alleen dat begin december één geval van de 'Britse variant' is vastgesteld. Hoe groot de exacte verspreiding is? We heb ben geen idee. Dat gebrek aan ken nis is vooral toeval, zeggen ex perts. De Britten maken veelvuldig ge bruik van een bepaald type PCR- test, van het merk Taqpath. Die richt zich op drie genen, waar onder één gen dat in de nieuwe Britse variant van het virus is ge muteerd ten opzichte van de tot nu toe in Europa heersende vari ant (D614G). Plots pikte die test in veel gevallen dus nog maar twee genen op, en daardoor zagen de Britten snel dat er iets geks aan de hand was. In Nederland wordt de Taqpath amper gebruikt, zegt Jan Kluyt- mans, arts-microbioloog in het Amphia Ziekenhuis in Breda en lid van het Outbreak Manage ment Team (OMT). „Daardoor zien wij dus niet wat de Britten zagen. Dat is toeval." Om erachter te komen welke Als de geluiden uit Engeland kloppen, is dat heel zorgelijk \JÊ varianten bij ons de ronde doen, worden monsters van positieve testuitslagen in het lab van het RIVM verder onderzocht. Bij dit zogenaamde sequencen wordt de complete genetische code van het virus uitgeschreven. Het was bij zo'n onderzoek dat het tot nu toe enige bekende Nederlandse geval van B.1.1.7 werd ontdekt. Navraag bij het RIVM leert dat per week ongeveer vijfhonderd van dit soort sequence-onderzoe- ken worden gedaan. Dat gebeurt in principe steekproefsgewijs, vertelt een woordvoerder. Het aantal is redelijk constant. In Groot-Brittannië gaat B.1.1.7 sinds september rond. Sindsdien 'kraakte' het RIVM in Nederland enkele duizenden viruscodes. Uit het feit dat het daarbij slechts één keer raak was, putten onderzoe kers hoop. Maar, waarschuwt im- munoloog Ger Rijkers: ,,Als er één geval is, zijn er ongetwijfeld meer." Een uitgebreide ronde langs vi ruswetenschappers leert dat de stemming waakzaam is, maar van paniek is geen sprake. ,,Als de ge luiden uit Engeland kloppen, is dat heel zorgelijk", zegt Kluytmans bijvoorbeeld. ,,Toch is voorlopig nog niet aangetoond dat de Britse variant écht besmettelijker is. Ver geet niet: ook in andere landen loopt het aantal besmettingen deze maand hard op." ©BD dinsdag 22 december 2020 GO y @OzcanAkyol Gefaalc Over de hele linie, van politici tot leden van de Raad van State, is ROTTERDAM Oud-hoofdcom missaris van politie in Rotter dam Jan Blaauw is zondag op 92-jarige leeftijd overleden. Hij stierf in het bijzijn van zijn fami lie in zijn woonplaats Berkel en Rodenrijs. Britse variant kan loos alarm zijn, maar veel is nog onduidelijk Sander van Mersbergen Victor Schildkamp Den Haag - Jan Kluytmans, arts-microbioloog M Een kweek van het virus. FOTO BEELD WERKT SARS- COV-2 Corona- sneltest. FOTO JAN KLUYTMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6