Bakker bezorgt kerstontbijtjes in Hulst op veilige wijze 7 SLOOP WONINGEN BOOM WEER ZICHTBAAR Veel dorpsbewoners wisten van het bestaan niet af. Maar na de sloop van zestien ouderenwoningen aan de Geslechtendijk, is er nu ineens vrij zicht op één van de mooiste bomen van Zeeland: een markante en bijna tweehonderd jaar oude rode beuk. De beuk staat in de woonwijk met de toepasselijke naam Rond de Boom in Sint Jansteen. ,,Een ware blikvanger bij het binnenrijden van het dorpscentrum vanuit Hulst", vindt Adri Gijsel (65). Gijsel woont sinds de opleve ring van de wijk al tweeënveertig jaar in Rond de Boom. Dat de meeste inwoners geen weet had den van de beuk, vindt hij niet verrassend. ,,De ouderenwonin gen, twee hoog, schermden het zicht op de boom volledig af. Ons wijkje ligt verder vrij geïsoleerd. Alleen wat oudere geboren en ge togen inwoners weten de beuk te staan." Monument De Bomenstichting heeft de beuk al het predicaat 'monument' gege ven. In Zeeland staat hij in de top tien van de mooiste bomen. Met een stamomtrek van 4,11 meter, gemeten op anderhalve meter hoogte, is het een flinke knoest waarvan de takken uitwaaieren over het gehele pleintje. Gijsel: ,,Mensen reageren nu hartstikke enthousiast. Daar gaat het om, want enthousiasme is ook be- scherming." Over die bescher ming is heel wat te doen geweest. Voor de realisatie van de woon wijk was de boom in eerste in stantie een sta-in-de-weg. Toe komstige pleinbewoners en dor pelingen hebben hemel en aarde moeten bewegen om de kap tegen te gaan. Een overwinning voor het behoud van ook een stukje cul tuurgeschiedenis in het dorp. Rond de Boom is namelijk gesitu eerd in de vroegere pastorietuin naast het toenmalige nonnen klooster en de daarbij behorende meisjesschool. In de jaren dertig voerde de Steense toneelvereniging onder leiding van Jozef Everaard open- Misschien een bankje eronder, bestrating rondom en de boom in het licht zetten luchtspelen op in de tuin van de Eerwaarde Zusters. Voor de to neelclub was het een ideaal po dium. De tuin had een glooiing. Verder was de aanwezigheid van de dikke beuk en ook nog een Ma- riagrot een leuke bijkomstigheid. Zij dienden als decorstukken. De naam van Jozef Everaard staat nu met kloeke letters in de bast van de beuk gekerfd. Is in de jaren der tig van de vorige eeuw gedaan, maar door wie is een raadsel. Heilige grond ,,Boomchirurgen bestempelen het exemplaar als 'gezond'. Ja wat wil je, we wonen hier natuurlijk wel op heilige grond." Bij stormweer breekt er nauwelijks een takje af. Dat het dikke bladerendek in de zomer wat lichtinval tegenhoudt en er in de herfst sprake is van enorme bladval, nemen de meeste pleinbewoners voor lief. Gijsel vindt dat het nu tijd wordt om de beuk te koesteren, liefde en aandacht te geven en goed in de kijker te zetten. ,,Ik denk daarbij onder meer aan een bankje eronder, bestrating rondom en in het licht zetten. De gemeente heeft eerdere verzoeken van mij hiervoor telkens afgewe zen. 'Geen geld voor'. Zouden ze wel beseffen dat dit een heel bij zondere boom is? Wie weet kun nen er alsnog geldbronnen aange boord worden. Als dat lukt ga ik onze veertien meter hoge trots vanwege zijn leeftijd, schoonheid, zeldzaamheid en beeldbepalende functie aanmelden voor de 'schoonste boom van Nederland'." 'Ken je iemand die vaak alleen is? En wil je laten weten dat je aan die gene denkt? Bezorg dan een gratis kerstontbijt.' Die oproep deed stichting Hulst voor Elkaar en daar werd massaal op gereageerd. ,,Er waren in totaal 220 ontbijtjes en dat was eigenlijk nog te weinig", zegt Ellen Verstraten van Hulst voor Elkaar. ,,We hebben zelfs een reservelijst." Er zouden aanvankelijk 45 vrij willigers op pad gaan, maar dat was vanwege de lockdown niet meer verantwoord. Er dreigde een streep door het hele plan te gaan, maar bakkerij Risseeuw schoot te hulp. De bezorgers van de bakkerij gin- Gemeente Hulst heeft bestrijding van eenzaamheid hoog op de agenda staan gen gisteren voor het eerst op pad om alles veilig te bezorgen. Bij een heleboel blije of geëmotioneerde mensen. ,,De bezorgers zagen soms zelfs tranen." Wethouder René Ruissen gaf symbolisch een ontbijt aan Ellen Verstraten. De gemeente Hulst heeft de bestrijding van eenzaam heid hoog op de agenda staan, ver telde hij. De ontbijtjes zijn ook on derdeel van een groter programma van Hulst voor Elkaar om eenzaam heid tegen te gaan. Er worden veel online activiteiten gehouden en vanaf januari gaat 'Schrijf iemand blij' van start. Mensen kunnen el kaar een bericht of kaartje sturen. Telefoontje Sinds oktober bestaat ook het Sig- naalpunt tegen Eenzaamheid. Mensen die zorgen hebben over ie mand, kunnen dat doorgeven. De mensen die opgegeven zijn voor een ontbijt, zijn nu ook in beeld bij Hulst voor Elkaar. ,,Ze krijgen in ja nuari een telefoontje van ons." dinsdag 22 december 2020 VL Oude beuk eindelijk uit de schaduw Edy de Witte Sint Jansteen -Adri Gijsel, bewoner van de wijk Rond de Boom in Sint Jansteen Broodje, croissantje, kerststol, beleg, fruit, sapje, chocolaatje: ruim tweehonderd mensen in de gemeente Hulst die vaak alleen zijn, worden komende dagen verrast met een kerstontbijt. Sophie Stockman Hulst Adri Gijsel voor de tweehonderd jaar oude beuk. Inzet: een onbekende kerfde ooit de naam van Jozef Everaard in de bast. fotos peter nicolai Kijk op /video De 220 ontbijtjes waren snel vergeven, vertelt Ellen Verstraten van Hulst voor Elkaar. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54