Terneuzen biedt coronasteun aan buurt en dorpshuizen en jeugdorganisaties Meer Zeeuwse coronapatiënten 9 ermee omgaan. En dat maakt het werk zo interessant." Kijkt ze naar haar patiëntenbe stand in Burgh-Haamstede, dan ziet ze vooral de nuchterheid. En een bovengemiddeld goede ge zondheid. ,,Van de meeste tach tigjarigen die hier binnen komen lopen, denk ik dat ze zestig zijn. Je merkt dat mensen hier in Zeeland dichter bij de natuur staan. Ze be wegen meer. Zijn vitaler. Nu weet ik natuurlijk niet of dat voor heel de provincie geldt. Maar zeker voor Burgh-Haamstede." Dik twee maanden werkt ze nu in de praktijk van huisarts Baas. Een periode waarin ze, naast het werk, vooral genoten heeft van wat Zeeland te bieden heeft. Dat ze in Burgh-Haamstede is neergestreken heeft niets te ma ken met het huisartsentekort. Want Zeeland heeft al langere tijd een probleem: huisartsen als Brussee, daar is een schreeuwend tekort aan. Zeker in de zomer - als De ziektes zijn overal hetzelfde. Het verschil zit 'm in de manier waarop mensen ermee omgaan. de toeristen de campings bevol ken en er dus meer mensen een huisarts nodig hebben - gaan de huisartsen die er nog zijn zelf ook graag op vakantie. En verdubbe len de problemen. Alle steden in Zeeland Daar kan Brussee als zelfstandig huisarts op inspringen. Maar ze kwam vooral naar Schouwen- Duiveland omdat ze daar nog nooit was geweest. ,,En iedereen zegt altijd dat Zeeland zo mooi is. En dat klopt. Zelfs in het najaar is het hier genieten. Met mijn vriend heb ik alle steden bezocht, van Goes tot Vlissingen, ook Sluis in Zeeuws-Vlaanderen." En dan blijkt een camper ideaal. Helemaal in coronatijd. ,,Mijn vriend, die in Den Haag woont, werkte sommige dagen vanuit de camper. Konden we toch samen eten. Ideaal." Nu verblijft Brussee op een camping aan de Brouwersdam. ,,Zelfs nu is het daar op mooie da gen nog gewoon druk", zegt ze. ,,Af en toe denk ik wel; wat heb ik toch een bijzondere stap gemaakt. Helemaal als je in de regen het chemisch toilet van je camper staat te legen. Maar dan wel onder een bundel licht van de vuurto ren." Ze heeft geen moment spijt ge had van haar keuze. Als kind groeide ze op in een gezin met vijf kinderen. Haar vader bouwde een vrachtwagen om tot camper. Zo reisde het gezin iedere vakantie half Europa door. Ze moest dus niet lang nadenken toen een vriend zijn hagelnieuwe camper van de hand deed. ,,Meestal kopen zestigplussers zo'n ding. Maar de ervaring die ik nu opdoe is niet in geld uit te drukken." Twee weken vrij Nog een week blijft ze in Zeeland. Dan zit de vervangingsperiode er op. En hoewel ze regelmatig een vaste baan aangeboden krijgt, wil Brussee daar voorlopig nog niet aan denken. ,,Straks ben ik twee weken vrij en dan zie ik wel weer wat op mijn pad komt. De Betuwe lijkt me wel wat." Ronald Roelands, voorzitter van speeltuin Oranjekwartier in Ter neuzen, is blij dat het corona-nood fonds is opengesteld. Het geld dat landelijk beschikbaar is gesteld, kwam volgens hem maar niet door. Steun is, aldus Roelands, hard nodig. Hij schat dat speeltuin Oran- jekwartier door de coronacrisis dit jaar zo'n zesduizend euro is misge lopen op een jaaromzet van plus minus 45.000 euro. Het aantal be zoekers is achtergebleven, vooral door de wekenlange sluiting afge lopen voorjaar. De zaalverhuur hal veerde zowat. Niet het hele tekort zal gedekt worden, voorziet Roelands. Hij re kent op tweeduizend euro uit het corona-noodfonds. ,,Vorig jaar hebben we veel geïnvesteerd in nieuwe speeltoestellen. We hoop ten daarom dit jaar meer bezoe kers te trekken. Helaas is dat niet gelukt. De steun zal ons helpen. We komen er weer wel. We heb- ben vaker slechte jaren gehad, als het veel regende in de zomer of juist te warm was." Ook buurt- en dorpshuizen die in financiële problemen zijn geko men, kunnen in Terneuzen aan kloppen voor coronasteun. Ze moeten uiterlijk 31 januari een aanvraag hebben ingediend, met tal van stukken zoals de jaarreke ning 2019 en een aangepaste be groting 2020. Terneuzen wil met de steun voorkomen dat dorps- en buurt huizen failliet gaan of activiteiten moeten beëindigen. Sluiting door de coronacrisis heeft ertoe geleid dat er veel minder inkomsten zijn. Bij Adrz in Goes en ZorgSaam in Terneuzen lagen gisterochtend in totaal 44 coronapatiënten, 10 meer dan op 14 december. Van hen ko men er 39 uit eigen provincie. Een week geleden lagen er 23 Zeeuwse patiënten in de twee ziekenhuizen. Op de afdelingen intensive care worden, net als in de voorgaande week, in totaal 9 patiënten behan deld. Vooral in het ziekenhuis in Ter- neuzen is het aantal patiënten uit eigen regio in een week flink opge lopen: van 9 vorige week naar 23 op deze maandag. Eén patiënt van ZorgSaam komt uit Zuid-Holland. Op de intensive care in Terneuzen worden 4 mensen behandeld. In het ziekenhuis in Goes lagen gisterochtend 20 coronapatiënten. Dat is één coronapatiënt minder dan een week geleden. Het aantal patiënten op de intensive care bleef gelijk: 5. Van alle patiënten met co rona bij Adrz komen er 16 uit Zee land, 2 meer dan vorige week maan dag. Het aantal Zuid-Hollandse pa tiënten is afgenomen van 7 naar 4. Er zijn afgelopen week twee men sen met een coronabesmetting overleden in het ziekenhuis in Goes. dinsdag 22 december 2020 Esther Brussee gaat in haar camper als huisarts van plek naar plek. Nu staat ze op de Brou- wersdam. Volgende week is ze weer in het oosten van het land. FOTO MARIEKE MAN- DEMAKER -Esther Brussee, huisarts Na de culturele sector kunnen in Terneuzen ook buurt- en dorps huizen én jeugdorganisaties, zoals speeltuinen en scouting- clubs, financiële steun krijgen vanwege de coronacrisis. Harmen van der Werf Terneuzen Theo Giele Goes/Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41