De dorpsraden brengen een lichtje in moeilijke tijden Een quarantaineclip vanuit de woonkamer Grondverkoop: staatssteun onder de loep 8 ZEELAND CAMPERDOKTER ESTHER BRUSSEE Als twintiger een camper kopen. Geen omgebouwd Volkswagenbusje, maar een serieuze moderne Hymen Zo'n ding waar pensionado's Europa mee doorkruisen. De 28-jarige Esther Brussee woont er in. Zodat ze als huisarts in heel het land kan bijspringen als dat nodig is. Inmiddels doet ze dat nu twee maanden in Burgh-Haamstede. In Serooskerke zijn 130 plaids aan voordeuren uitgedeeld. ,,We wil den onze bewoners toch een warm gevoel bezorgen'', zegt dorpsraad voorzitter Jos Schröer. Op Drei- schor bracht de dorpsraad zo'n 450 flessen (van de plaatselijke wijn boer) met lichtjes erin rond. ,,Je hebt zo even een contactmoment én je brengt als dorpsraad een lichtje in moeilijke tijden'', vertelt voorzitter Leone van der Sar. In sommige dorpen is bewust de lokale ondernemer opgezocht. Zo als in Ouwerkerk waar in de ca deautas - een linnen tasje met de skyline van het dorp erop gedrukt - onder meer een sapje van het plaatselijke eetcafé De Barbier en zelfmaakchoco van het dorpshuis zit. ,,We wilden gelijk ook het goede voorbeeld geven. Normaal word je bij dit soort acties gespon sord door lokale ondernemers, nu doen we het andersom", aldus de Ouwerkerkse voorman Chris Vis ser. De cadeautjes zijn een manier om even contact te leggen als dorpsraad met je dorpsgenoten. Via een extra dikke nieuwsbrief, zoals in Kerkwerve is gedaan. Of We wilden onze bewoners toch een warm gevoel bezorgen door een praatje aan de deur. Schröer: ,,Dit is een klein dorp. Daar heb je best wat sociale con trole. En we hebben hier Tosca, die altijd iedereen waar iets mee aan de hand is bezoekt. Maar toch was het leuk om iedereen persoonlijk fijne feestdagen toe te wensen." In Ouwerkerk werd de dorps- groet samen met de plaatselijke kerk gebracht. Die brengen jaar lijks een kerstkaars bij de dorpsbe woners rond. Die kaars ging nu in het tasje mét een blanco kaart. ,,Bedoeld om door te sturen naar mensen die wel een extraatje kun nen gebruiken." De vergaderingen over dorpsvi sies en verkeersoverlast maar ook de gezellige stamppotmaaltijden en meer mogen dan zijn vervallen, achter de schermen werken de dorpsraadleden gewoon door. ,,Het is misschien nog wel drukker dan normaal. We willen niet dat dingen die hier spelen opstapelen. Alleen gaat het allemaal veel min der efficiënt dan normaal", merkt Visser. Al lukt het allemaal wel, is de er varing in Kerkwerve waar in klein verband via teams aan de dorpsvi sie wordt gewerkt. ,,Dan merk je dat mensen elkaar met hun en thousiasme ook zo kunnen aanste ken'', zegt dorpsraadvoorzitter Hanneke Zuidgeest. Hoe dan ook, over één ding zijn alle dorpsraden het roerend eens. Schröer: ,,We staan te popelen om weer 'ge woon' de slag te gaan." Dag in dag uit op de zelfde plek. In de zelfde spreekkamer. Huisarts Esther Brus- see moet er niet aan denken. ,,Mensen denken vaak dat ik nog op ontdekkingsreis ben. Zoekend naar de ideale praktijk om mezelf te settelen. Maar dat ben ik niet. Dit is wat ik wil. Iets van Nederland zien. De verschil len in ons kleine landje zijn enorm." Brussee kan het weten. Met haar luxe camper reist ze heel het land door. Van Drenthe tot de Achterhoek. Kortstondig zelfs nog even als arts in de gevangenis. In middels heeft ze het afgelopen half jaar op vijf verschillende plekken gewerkt. En nu deels in Burgh-Haamstede, deels in Melis sant op Goeree-Overflakkee. Zelfs op dat kleine stukje is het verschil groot. ,,Hier sta ik meer naast de patiënt, in Melissant ben ik de huisarts die duidelijke sturing geeft." Zeeuwse tachtigers En dat is waar de Veluwse huis arts van houdt: de verschillen ont dekken tussen de verschillende regio's in Nederland. ,,Dat is het mooie van dit vak. De ziektes zijn overal hetzelfde. Het verschil zit 'm in de manier waarop mensen Huts, eigenaar van onder meer het grote logistieke bedrijf Katoen Na tie, kocht in 2016 de 450 hectare landbouwgrond van het OCMW Gent, de maatschappelijke dienst van de stad Gent. Verschillende Vlaamse boeren die stukken van deze grond pach ten, kwamen daartegen in verzet. Zij hadden zelf graag zaken gedaan met het OCMW en stapten naar de rechter. Hun zaak is enige tijd ge leden in hoger beroep behandeld bij het Hof van Beroep in Gent. Dat heeft nog geen inhoudelijk oordeel over de kwestie gegeven, maar de Europese Commissie wel gevraagd de transactie te beoorde len op mogelijk ongeoorloofde staatssteun en daarover advies uit te brengen. Marktwaarde Huts kocht de 450 hectare via een Luxemburgse vennootschap in één keer voor 17,5 miljoen euro, omgerekend nog geen 39.000 euro per hectare. Dat is volgens de bezwaarma- kende boeren ver beneden de marktwaarde. Hun advocaat Nic Reynaert stelt dat de prijs mini maal vijf miljoen euro hoger had moeten liggen. Vandaar dat er sprake zou zijn van staatssteun aan een (al zeer vermogende) particu lier ondernemer. Rompslomp Het OCMW Gent bood in 2016 de grond in één pakket te koop aan, om administratieve rompslomp te voorkomen en niet met stukken onbruikbare grond te blijven zit ten. De opbrengst is gebruikt voor de bouw van een woonzorgcen trum. De Europese Commissie moet nog met een advies richting het Hof van Beroep in Gent komen. De verwachting is dat halverwege juni volgend jaar de rechtszaak wordt vervolgd. HULST Anne van Damme, de uit Hulst afkomstige singer/songwri ter, heeft een kerst-quarantaineclip uitgebracht. Omdat het precies twee jaar geleden is dat Van Damme haar EP Waves uitbracht, heeft ze een videoclip gemaakt bij dat nummer. Van Damme, geboren en getogen in Hulst, studeerde in 2016 af aan de Rockacademie, waarna ze ver huisde naar Den Bosch. Van Damme zingt eigen liedjes en bege leidt zichzelf op gitaar. Eerder bracht ze al een EP uit met de titel June. De nieuwe clip, waarin ze als zee meermin in de golven zingt, is een typisch product van de coronatijds geest geworden. Ook de tekst past volgens haar prima in de wonder lijke periode. ,,Het is een ware qua rantaineclip geworden, want de set bouwde ik in mijn woonkamer. Waves gaat over het vinden van ba lans en het veranderen van je per ceptie. Nog steeds een belangrijk thema voor mij en behoorlijk rele vant in de huidige tijd." Spontane actie ,,Deze zeemeerminclip was een vrij spontane actie", verklaart ze. ,,Maar ach, het is nooit een verkeerd mo ment om wat meer mooie dingen te wereld in te helpen, toch?" dinsdag 22 december 2020 GO Dorpsraad voorzitter Han- neke Zuid geest uit Kerk- werve brengt tasjes langs. Hier overhan digt ze er één aan Jos Schli- cher in de Vloedstraat. Op het tasje zijn de woor den 'Ik ben Kerkwerve- naar' en de molen en kerk van Kerkwerve afgedrukt. FOTO SANDRA SCHIM- MELPENNINK Geen dorpsraadvergaderingen, kerstontbijt, koffie-uurtjes of Thuis in de Kern. De dorpsra den op Schouwen-Duiveland kunnen al bijna een jaar lang geen kant op. Dus brengen ze een groet huis-aan-huis. Met warme plaids, hippe tasjes en ander leuks. Esme Soesman Kerkwerve -Jos Schroër, voorzitter dorpsraad Serooskerke 'De mensen hier staan d de natuur Timo van de Kasteele Burgh-Haamstede Bij de omstreden verkoop van 450 hectare Zeeuws-Vlaamse landbouwgrond aan haven ondernemer Fernand Huts is mogelijk sprake geweest van ongeoorloofde staatssteun. Harmen van der Werf Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40