Eerste vaccin goedgekeurd, Europa kan inenten starten NIEUWS 3 CORONA VERENIGD KONINKRIJK De Britten zitten door coronamaatregelen én een reisverbod vanwege een uiterst besmettelijke variant van het virus in een gedwongen isolement op hun eiland, ver weg van het vasteland. i en optocht van haastig ingeladen Range Rovers en manshoge Volvo's zette na de mistroostige I boodschap van premier Boris Johnson koers richting Cornwall, de idyllische streek in het zuidwesten van Engeland. Door een gemuteerde variant van het coronavirus ging een streep door de kerstviering van miljoe nen Londenaren. Om de eenzaam heid te bestrijden trokken rijke in woners van de hoofdstad naar hun tweede huis aan de kust. Cornwall geldt als een witte vlek op de kaart, een van de wei nige plekken in het Verenigd Ko ninkrijk waar de restricties tame lijk mild zijn. De coronavluchte lingen, door de lokale bevolking 'mieren' genoemd, behoren tot de gelukkigen. De overgrote meer derheid van de Britse bevolking moet afzien tijdens de feestdagen. Eenzaam in een flat of een bene denwoning, met de televisie en het park om de hoek als enige af leiding. De Britten toonden begrip voor de maatregelen om de pandemie onder de duim te houden, maar hielden zich vast aan de viering van Kerstmis, als de eerste krokus Stille stations ir°star Lege schappen Geen kerstdrukte na een barre winter. Johnson kende deze sentimenten, noemde het afpakken van het enige ver zetje tijdens aaneengesloten lock- downs 'onmenselijk', maar deed het alsnog, gedwongen door alar merende besmettingscijfers. Onrust Het afgrendelen van het Kanaal en de Eurotunnel aan Franse zijde voor Brits vrachtverkeer zorgt voor onrust bij het publiek, dat vreest kerst zonder verse groente en fruit te moeten vieren. De over heid vraagt mensen om vooral niet te gaan hamsteren, maar die op roep lijkt aan dovemansoren ge richt. ,,Dit is mijn laatste kerst", maakte Lesley Nelson tegenover Britse media de harde realiteit van het lockdownbesluit duidelijk. De 55-jarige vrouw uit Hempnall in Norfolk heeft terminale kanker en hoopte haar zus Joan nog eenmaal te kunnen zien. Deze wens viel in duigen, toen Bedford (waar haar zus woont) net als Londen van de buitenwereld werd afgesneden. ,,Het is vreselijk", zei Nelson, ter wijl ze tranen wegslikte. i Zonder Kerstmis om naartoe te leven, lijken alle gemaakte offers van de laatste maanden voor niets Zestien miljoen Engelsen moch ten al geen buitenlandse reizen meer maken, waardoor het sluiten van de Europese grenzen voor lucht-, boot- en treinverkeer uit het Verenigd Koninkrijk niet als een dreun voelde. Wel benadrukte dit bij velen het gevoel min of meer gevangen te zitten op hun eiland. Het laatste restje overge bleven bewegingsvrijheid dreef uit zicht. Gesprekken op straat gaan na enkele zijpaden over mentale ge zondheid, iets wat Britten - an ders dan Amerikanen - alleen in uiterste nood doen. Zonder de kerstdagen om naartoe te leven, lijken alle gemaakte offers van de laatste maanden even voor niets. De pub, de huiskamer van de sa menleving, voelt als een herinne ring uit een grijs verleden. ,,Ik weet niet eens meer hoe een pint eruitziet", grapte een Noord-Ier die de versobering gelaten accep teert. Somberheid Zondag op Old Trafford, het sta dion van Manchester United, was deze somberheid ook te horen onder voetbaljournalisten, een normaliter luidruchtige beroeps groep. Twee collega's die elkaar sinds maart van dit jaar alleen nog op de perstribune ontmoeten, veilig op enkele meters afstand, vertrouwden elkaar hun zorgen toe. ,,Ik zag het bezoeken van een wedstrijd lang als mijn enige verzetje", zei de een. ,,Maar ik haal er nu geen enkel plezier meer uit." Dat gevoel zullen velen in Schotland, Wales, Noord-Ierland en Engeland herkennen. Britten zijn er trots op een eilandrijk te vormen, ver weg van het Europese vasteland. Nu ze er niet meer vanaf mogen, voelen ze zich plot seling heel alleen. Bestuursvoorzitter Emer Cooke van het EMA zegt dat niets erop wijst dat het vaccin niet werkt te gen de nieuwe coronavariant die rondgaat in het Verenigd Konink rijk. Dat wordt bevestigd door het Nederlandse College ter Beoorde ling van Geneesmiddelen (CBG). Ton de Boer, voorzitter van het CBG, dat deelnam aan de Europese beoordeling van het Pfizer-vaccin, sprak van 'goed nieuws' en een 'bij zonder moment'. ,,Dit is de manier om het coronavirus terug te drin gen. Het vaccin is werkzaam, veilig en van hoge kwaliteit." Het vaccin is goedgekeurd voor gebruik bij mensen van 16 jaar en ouder. De Boer spreekt van 'relatief wei nig bijwerkingen'. ,,Die kennen we al van andere vaccins. Ze zijn kort en redelijk mild. Pijn en zwelling op de prikplek, verhoging, hoofd pijn, spierpijn. Het zijn de reacties die je kunt verwachten." Leonoor Wijnans, senior beoor delaar en vaccinexpert bij het CBG, ging in op de hoge snelheid waarin de beoordeling plaatsvindt. ,,Daar wordt veel over gesproken. Maar ik wil benadrukken dat die het gevolg is van de grote inzet van heel veel mensen. Er zijn géén belangrijke stappen overgeslagen in het veilig heidsproces." Wijnans gaf ook een toelichting op de hoge effectiviteit van het Pfizer- vaccin, dat 95 procent van de men sen bescherming biedt. ,,Die effec tiviteit is ook zichtbaar bij subgroe- pen als 65-plussers, mensen met overgewicht en onderliggende aan doeningen. Ook bij hen werkt het vaccin." Er deden te weinig zwangere vrouwen aan de studies met het Pfizer-vaccin mee om te beoorde len of het vaccin ook voor hen veilig is, zegt Wijnans. ,,Daarom kunnen we daar nog geen stellige uitspra ken over doen. Dierproeven hebben laten zien dat er geen risico's lijken te zijn. En ik verwacht dat ook echt niet. Maar ik zou zwangere vrou wen adviseren om het te bespreken met hun arts." Nederland heeft recht op 8,4 mil joen doses van het nu goedge keurde vaccin. Daarvan arriveren er 2.492.100 voor het einde van het eerste kwartaal. dinsdag 22 december 2020 GO Afgesloten Britten voelen de eenzaamheid al knellen Geert Langendorff Londen Britse winkelstraten bieden vlak voor kerst een onwerkelijke aanblik. fotos getty images, afp, epa, Het Europese geneesmiddelen bureau EMA heeft het corona- vaccin van Pfizer en BioNTech goedgekeurd. Daarmee is het Amerikaans-Duitse vaccin het eerste dat gebruikt mag worden op de Europese en dus ook de Nederlandse markt. Chris van Mersbergen Amsterdam M Het Pfizer- vaccin is 'werk zaam, veilig en van hoge kwaliteit'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3