7 WETHOUDER CARLA DOORN 'ZO ONEERLIJK DAT WE BAGGER OVER ONS HEEN KRIJGEN' Het imago van wethouder Carla Doorn heeft een paar flinke krassen opgelopen. Haar taak om een einde te maken aan verkwisting in de zorg gaat gepaard met een harde boodschap: het wettelijk minimum is het Middelburgs maximum. ,,Ik mis de nuance in de reacties. Natuurlijk houden we oog voor de menselijke maat." Miljoenentekorten dwingen Middel burg om ook mil joenen te bezuini gen. Van de simpel ste rollator tot de ingewikkelde en dure jeugdzorg, niets is meer van zelfsprekend. En het is aan haar, Carla Doorn, om als verantwoor delijk wethouder die boodschap te verkondigen en verdedigen. De aanvallen die ze te verduren kreeg vanuit de politiek en de samenle ving, kwamen niet onverwacht. Toch vindt Doorn (LPM) die niet terecht. ,,Ik blijf maar horen dat we de menselijke maat niet mogen vergeten. Dat doen we ook niet. Maar ik heb geen geldboom staan. Die nuance mis ik." ,,Met die verordening willen we de zorgkosten terugbrengen naar het normale. Dat moet je niet in twij fel trekken. We zijn de afgelopen jaren in Middelburg heel royaal geweest. Te royaal. Dat kan ge woon niet meer." ,,Het komt voor dat voor het ver voer van ouderen of gehandicap ten drie Tesla's voor hetzelfde ap partementencomplex staan die al lemaal één passagier meenemen naar hetzelfde adres. En door een verandering in de wet kunnen ook rijke mensen voor een laag bedrag huishoudelijke hulp inkopen. Dat moeten we gewoon begrenzen en dan is het oneerlijk dat als ik dat wil aanpakken, ik een hoop bagger over me heen krijg." ,,Ja, daar gaat het om. Er is veel winst te behalen, zowel in de fi nanciën als in de zorg." ,,Misschien. Maar ik wil ook eerlijk zijn: we gooien in Middelburg de boel ook op zijn kop. Dat moet ik echt duidelijk maken. Maar onze motivatie is goed. We handelen naar eer en geweten." Het gebeurt dat drie Tesla's staan bij een complex die elk één passagier meenemen ,,Dat vind ik ook heel waardevol hoor. Anderzijds moet je er niet aan voorbijgaan dat je met profes sionele ambtenaren te maken hebt die de regels gaan uitvoeren. En dat we behalve de verordening ook beleidsafspraken maken over hoe wij de zorgvraag van mensen on derzoeken en beoordelen." ,,Ja. Die betrekken we bij de proce dures. Het is een verantwoorde lijkheid van de gemeente om te kijken naar de intentie van de re gels, en of die goed worden toege past. Zo niet, dan passen we dat aan. Zo houden we oog voor de verschillen tussen mensen." ,,Die zijn niet bindend." ,,Vergeet niet dat die regels zijn ge toetst aan de wet, hè. Wij houden ons dus ook aan de wet." ,,Ja, maar er zijn al enorm veel stappen gezet om de toegang tot de zorg te verbeteren. Na het einde van Porthos hebben we heel veel zaken moeten overnemen met onze nieuwe Toegang In Middel burg, TIM. Alle nieuwe aanvragen voor zorg en hulpmiddelen be handelen we in de ochtend en daar reageren we meteen op. In de mid dag pakken we de lopende zaken op. Zo willen we zo snel mogelijk de achterstanden wegwerken." dinsdag 22 december 2020 Wethouder Carla Doorn (LPM): ,,We zijn de afgelopen jaren in Middelburg echt heel royaal geweest. Te royaal. Dat kan gewoon niet meer." foto dirkjan gjeltema Einde aan verkwisting in de zorg Maurits Sep Middelburg U hebt het over nuances, maar de nieuwe en veel strengere re gels die op 1 januari ingaan, gel den voor iedere Middelburger die zorg aanvraagt. Daarin zit geen onderscheid. Kunt u voorbeelden noemen? U wilt bezuinigen op steun aan mensen die zichzelf beter kun nen redden, zodat er voldoende geld overblijft voor de mensen die van de gemeente afhankelijk zijn? Is dat de nuance? Dat is niet het beeld dat is ont staan. U hebt namelijk ook ge zegd dat de grenzen van de wet worden opgezocht. Dat mensen desnoods naar de rechter moe ten stappen. Had u uw bood schap anders moeten presente ren? Toch heeft de gemeenteraad daar zorgen over. Daarom is af- -Carla Doorn, wethouder gedwongen dat er onafhanke lijke ondersteuning moet zijn als mensen zorg aanvragen, als er geëvalueerd wordt of als aan vragen worden afgewezen en er procedures gevoerd worden. Zijn dat interne beleidsafspra ken die u met de ambtenaren maakt? Maar wat is de officiële status van de beleidsafspraken? Is dat dan niet het probleem voor mensen die zorg aanvra gen? Als hun aanvraag wordt af gewezen, kunnen ze naar de rechter stappen. Maar het enige officiële document met een bin dende status, is de verordening. Met harde regels die voor ieder een gelden. De nieuwe regels gaan in op 1 ja nuari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39