Gerrit en Jim zitten vast in het Glaezen Hüüs voor goede doel Vlissingen krijgt van alle gemeenten het meeste geld van Rijk Voorwaardelijke straf voor man die ex tackelde 5 Politieke crisis over miljoenen voor nieuwbouw school afgewend investering ooit zal Terneuzen ja renlang als een molensteen om de nek hangen, vreest hij. Meij stelde zich zo stevig op dat de VVD buiten de boot dreigde te vallen. De VVD maakt, met TOP/Gemeentebelangen, CDA en ChristenUnie, deel uit van het col lege van B en W. Onderwijs is bo vendien de bevoegdheid van VVD- wethouder Sonja Suij. Een crisis is voorkomen met een stevig stand punt over de financiering van de nieuwbouw. Terneuzen ontvangt jaarlijks uit Den Haag zo'n 1,3 miljoen euro voor de huisvesting van het voortgezet onderwijs. Onderzocht wordt of dit geld kan worden doorgesluisd naar het Lodewijk College. De school doet dan zelf de investering, mMr zonder één cent van de gemeente zelf, heeft de gemeenteraad in ruime meerderheid (achttien tegen zeven stemmen) besloten. Doorpakken Naast de VVD steunden TOP/GB, CDA, ChristenUnie, PVV, 50Plus en Sociaal Terneuzen dit voorstel. Tegen stemden PvdA, GroenLinks, SGP, SP en D66. ,,We moeten geen beperkingen opleggen en man moedig doorpakken", aldus tegen stemmer Sam Verhelst (SGP). Ter- neuzen kan de investering aan, als er maar keuzes worden gemaakt, stelde hij. Verhelst verweet daarbij coalitiepartijen TOP/GB, CDA, VVD en CU deze zomer 'angstig' te zijn weggelopen voor onder meer een iets grotere belastingverhoging en een bezuiniging op de zwemba den. Nieuwbouw van middelbare school met alleen rijksgeld dat Terneuzen krijgt Het college van B en W kan nu in elk geval aan de slag om de finan ciering van de nieuwbouw voor het Lodewijk College uit te werken. Het moet volgens schoolbestuurder Steven van Nispen in principe mo- gelijk zijn de nieuwbouw te realise ren met alleen het rijksgeld dat Ter neuzen krijgt. ,,Zeker nu de rente zo laag is." Wegen Opmerkelijk was nog dat VVD'er Meij aantekende dat aanpassing van de infrastructuur rond de beoogde nieuwbouwlocatie, de Zeldenrust- laan, wellicht kan wachten. ,,An- dere wijken of dorpen kunnen voorgaan." Niemand reageerde daarop, ook het CDA niet, dat eer der juist erop aandrong goed te kij ken naar de wegen rond de op schooldagen nu al drukke Zelden- rustlaan. Als de nieuwbouw er is, gepland in 2028, komen er immers veel meer leerlingen. Het duo is het klokje rond te vol gen via een livestream op You- Tube en de Facebookpagina van het Glaezen Hüüs. Tussen half elf en drie uur ontvangen ze gasten, die ze de hemd van het lijf vragen. ,,Buiten die uren is het gewoon een beetje Big Brother, en kan je meekijken wat we hier allemaal uitspoken", zegt Van Loon. ,,Tot kerstavond is dit feitelijk onze huis- en slaapkamer. Ik hoop dat de burgemeester een knijper meeneemt voor op z'n neus, als hij ons donderdag komt 'bevrij den'. Want na vier dagen niet douchen meuren we de tent uit, ben ik bang." De achterkamer is coronaproof ingericht en met een doorzichtige wand afgescheiden van het barge- deelte. Met een tafel, bank en twee matrassen moeten Stremme en Van Loon het voorlopig doen. Al leen voor het toilet beneden mo gen ze de ruimte even verlaten. Wie eten bestelt bij De Biet en dat gaat afhalen, kan even een blik naar binnen werpen. Maar verder is het absoluut niet de bedoeling dat mensen komen kijken hoe het er in het Glaezen Hüüs aan toe gaat, benadrukt Van Loon. Het café is verder ook gewoon gesloten. Wethouder Daniël Joppe beet als eerste gast het spits af. Hij had een pot meegenomen waar iedere keer dat het 'c-woord' wordt ge zegd, een euro in moet worden ge gooid. ,,En een envelopje namens mijn vrouw en mij." De tussenstand van de inzameling na de eerste dag is 4.134 euro. Bloemendaal ontving het minst, 1014 euro per inwoner. Het lande lijk gemiddelde lag op 2162 euro per inwoner. Dat staat in de Atlas van de rijksuitkeringen 2019 van de Rijksuniversiteit Groningen. Jaarlijks wordt 39 miljard euro verdeeld. Maar de verschillen per gemeente zijn enorm groot. Vlis- singen ontvangt het meest en wordt gevolgd door Heerlen en Rotterdam. Gemeenten die het minst krijgen zijn naast Bloemen- daal ook Blaricum en Midden Delfland. ,,Grotere gemeenten en ge- meenten in het noorden van het land krijgen naar verhouding veel geld van het Rijk", zeggen de on derzoekers. ,,Van welvarende ge meenten verwacht het Rijk dat ze weinig kosten hebben en dat ze zelf meer geld kunnen binnenha len via de lokale belasting." Curatele Vlissingen was in 2019 een Artikel- 12-gemeente. De gemeente was onder financiële curatele gesteld door het Rijk vanwege een struc tureel slechte financiële situatie. Artikel-12-gemeenten krijgen van de rijksoverheid extra geld in ruil voor een financieel toezicht. Gemiddeld dekken gemeenten 17 procent van hun uitgaven uit lo kale heffingen. Het Rijk is met ruim 60 procent de belangrijkste financier van gemeenten. Een deel van het geld is vrij besteedbaar, een kleiner deel is geoormerkt voor uitgaven aan een specifiek doel. De 39-jarige B. H. uit Middelburg is gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke maatregel voor stelselmatige daders (een ISD- maatregel). H. werd ervan ver dacht zijn vriendin te hebben mishandeld. Voor H. betekent dit dat hij voor twee jaar naar een instelling voor veelplegers gaat als hij binnen zijn proeftijd nog eens in de fout gaat of niet aan een van opgelegde voorwaarden voldoet. H. werd ervan verdacht dat hij op 26 augustus van dit jaar in Vlis singen na een flinke ruzie zijn ex- vriendin tackelde, haar een klap in het gezicht gaf en wat vernielin gen in haar woning aanrichtte. Het stel kreeg ruzie toen zij op zijn mobieltje keek en zag dat hij met een andere vrouw contact had ge had. De rechtbank vond echter al leen het tackelen en het vernielen van een fotolijstje bewezen. H. is al meerdere keren veroordeeld voor geweldsdelicten. Het Openbaar Ministerie had eveneens een voorwaardelijke ISD-maatregel geëist. Daarnaast heeft de rechtbank beslist dat H. de gevorderde drie maanden cel van een eerder vonnis niet hoeft uit te zitten. In plaats daarvan wordt zijn proeftijd met één jaar verlengd naar drie jaar. dinsdag 22 december 2020 GO Rem op geld Lodewijk College De nieuwbouw voor middelbare school Lodewijk College mag niet meer gaan kosten dan wat Terneuzen voor onderwijshuis vesting van de rijksoverheid krijgt. De Terneuzense gemeen teraad heeft dit in meerderheid besloten en is daarmee tege moetgekomen aan felle kritiek van de VVD. Harmen van der Werf Terneuzen Op ruim 44 miljoen euro is een nieuw schoolgebouw voor het Lo dewijk College begroot. Met name VVD-fractievoorzitter George Meij liet eerder blijken dit veel te veel te vinden. De grootste gemeentelijke En ze zitten vast! Jim Stremme en Gerrit van Loon hebben zich gisterochtend vrijwillig laten op sluiten in hun Glaezen Huus. Tot donderdagavond zes uur is het achterkamertje van het Zierik- zeese café De Biet hun leefwe reld. Met hun actie hopen ze zo veel mogelijk geld op te halen ter ondersteuning van de horeca op Schouwen-Duiveland in coro- natijd. Marcel Modde Zierikzee j Kijk op de site bij /video Van alle gemeenten in Neder land, heeft Vlissingen in 2019 het meeste geld van de rijks overheid gekregen om taken goed te kunnen uitvoeren. Per inwoner maar liefst 3998 euro. Miriam van den Broek Vlissingen Ad Roos Middelburg Gerrit van Loon (l) en Jim Stremme worden uitgezwaaid door hun partners en familie, voor ze zich vier dagen vrijwillig laten opsluiten in hun café De Biet in Zierikzee. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37