hele land door Gemeenten moeten over de brug komen, zegt ZCO-voorzitter Schoute Top 2000 Frank Houweling Dag in dag uit op dezelfde plek. In dezelfde spreekkamer. Dat is niks voor Esther Brussee. Daarom schafte ze een luxe camper aan en reist ze door Nederland. Zodat ze als huisarts in heel het land kan bijspringen als dat nodig is. Momenteel werkt ze deels in Burgh- Haamstede, deels in Melissant op Goeree-Overf lakkee, ,,De ziektes zijn overal hetzelfde. Het verschil zit 'm in de manier waarop mensen ermee omgaan.'' Een derde van de Zeeuwen koos Roller Coaster mZEELAND4 loopt 160 km in een etmaal. Voor het goede doel mZEELAND6 Het geld moet op zich geen pro bleem zijn, zegt Henk Schoute, voorzitter van het Zeeuws Cultuur Overleg (ZCO). Minister Ingrid van Engelshoven heeft alle gemeenten vorige maand extra geld gegeven om instellingen te hulp te schieten. Voor Zeeland gaat het in totaal om ruim 2,6 miljoen euro. Wat daarmee gebeurt, is ondui delijk. Het ZCO heeft daarom giste ren een brief naar alle gemeenten gestuurd. Schoute: ,,Wij zeggen: jullie hebben een substantieel be drag gekregen waarvan het de be doeling is dat het naar cultuur gaat. Dus breng het dan ook op een of andere manier naar de sector toe. Op korte termijn, want anders is het te laat." Tot nu toe hebben de Zeeuwse podia het kunnen redden. ,,Maar de reserves worden enorm aangesproken", zegt Schoute. ,,Dat komt doordat er totaal geen inkom sten zijn. Niet van publiek, maar ook niet uit de horeca, wat bij een aantal theaters een belangrijk on derdeel van de exploitatie is. Dat is allemaal weggevallen." De lockdown die een week gele den werd afgekondigd, is ook een morele klap. Voorstellingen waren vaak al meerdere keren verplaatst en ook alternatieve programma's moesten worden geschrapt. „Ieder een krijgt nu iets terughoudends en wacht totdat er duidelijkheid is over wanneer de theaters weer op een normale manier opengaan. Maar hoe lang houdt men dit nog vol? Het houdt een keer op." Blik naar de toekomst Het ZCO kijkt ook verder dan de coronacrisis. Het heeft de notitie Actie nu met blik naar de toekomst opgesteld over de podiumkunsten in Zeeland. Daarin staat dat samen werking onontbeerlijk is om te overleven. Vooral kleinere podia zijn kwetsbaar en leunen vaak op direct opvolgers klaar staan. Door achter de schermen meer de krachten te bundelen, worden de instellingen sterker. Ook is het zaak de programmering van de po dia beter op elkaar en op de wensen Hoe lang houdt men dit nog vol? Het houdt een keer op van het Zeeuwse publiek af te stemmen. Het ZCO pleit ervoor een onafhankelijke inventarisatie te laten uitvoeren. Ook de 'kwartier maker' die de Zeeuwse culturele infrastructuur onder de loep gaat nemen, kan een belangrijke rol spe len. Het is van groot belang dat de verscheidenheid van het podiu maanbod in de provincie bewaard blijft, zegt Schoute. ,,De commerci ëlere producties staan in de grotere theaters, maar het experiment - of dat nu een jonge cabaretier of een veelbelovende acteur is - vind je in bijvoorbeeld De Wegwijzer, bij Po dium Reimerswaal of bij Theaters aan Zee. Dat is de kwetsbaarste groep podia. Zonder hen valt de bo dem weg van wat je over een paar jaar in de grote zalen kunt zien. Als de kleine zalen door de coronacrisis stoppen, verdwijnt er dus iets heel essentieels in de keten van podi umkunsten." It dinsdag 22 december 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 8 Zeeuwse podia willen geld zien De Zeeuwse cultuurpodia doen een dringend beroep op de ge meenten. Die moeten bijsprin gen om de instellingen niet al leen door de coronacrisis te sle pen, maar ook om ze gereed te maken voor de toekomst. Rolf Bosboom Middelburg één of twee mensen voor wie niet -Henk Schoute, voorzitter ZCO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33