O j 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV FOTOGRAFIEWEDSTRIJD FINALE Vanavond is de finale van fotografieprogramma Het Perfecte PlaatjeWie gaat er met de winst naar huis, Bibi Breijman of Stefano Keizers? Jurylid en fotograaf William Rutten kijkt terug op 'een topseizoen'. Quotevan de dag Ben benieuwd of het drinkbaar gaat zijn Het hoort bij deze tijd van het jaar als een kerstkransje in de boom: goededoelen- shows. Afgelopen tijd turfde ik al een avond voor de Hersenstichting, één tegen de een zaamheid en die van zondag stond in het teken van Nationaal Fonds Kinderhulp. Over het alge meen hebben deze shows één ding gemeen: het is zelden hoogstaande tv. Het is een aaneenschake ling van treurige verhalen, stemmige liedjes en een presentator die met grafstem herhaalt hoe erg het is. Waarna het belpanel met de geijkte BN'ers in beeld komt om als kijker je schuldgevoel af te kopen middels een forse donatie. Maar dat het ook anders kan, bewees Scrooge Live afgelopen zondag. Misschien kwam het omdat we The Passion hebben moeten missen dit jaar of omdat de coronablues toeslaat in aanloop naar kerst, maar ik vond het verrassend leuk. Een semi- live voorstelling midden in een even schilderach tig als winderig Dordrecht, BN'ers die deden waar ze goed in zijn, slim gekozen popliedjes die ineens een diepere betekenis kregen en een aloud verhaal van Dickens dat naar de huidige tijd was vertaald. En tussendoor een paar slim gekozen blokjes met Carrie ten Napel om donateurs te werven voor Kinderhulp. Het was hartverwarmend (voor de kijker dan, het is te hopen dat de hoofdrolspelers geen ver koudheid hebben opgelopen nadat ze bijkans uit hun jas waaiden voor de camera) maar het was ze ker niet zoetsappig. Daar zorgden Remco Veldhuis (verteller) en Richard Kemper (Scrooge) wel voor met hun script, dat geïnspireerd was op de Mup- pet-versie van A Christmas Carol. Werkelijkheid en fictie liepen vrolijk door elkaar heen, zoals er ook geen heldere scheidslijn was tussen de BN'er en de (bij)rol die hij speelde. Het ging moeiteloos van Tiny Tim naar Frank Masmeijer, van een ouderwets kwartje naar nieu werwetse fratsen als Face ID en The Voice Senior, geest Simone Kleinsma kreeg een plaagstootje over Kees Co. Mijn persoonlijke favoriet was de opmerking van Scrooge tegen collectanten Ron Brandsteder en Johnny Kraaijkamp. ,,Johnny en Ronnie, want Bonnie konnie?'' Het was soms flauw, soms scherp, maar vooral precies waar een mens behoefte aan heeft in deze tijd. Ik zou hier natuurlijk kunnen roepen dat elke goededoelenshow Scrooge voortaan als blauwdruk moet nemen. Maar dat is te makkelijk. Zo'n spek takel kost een paar centen en niet elk fonds leent zich voor iets frivools. Maar deze show leerde ons allemaal wel een actuele les. Dat er met een beetje creativiteit, durf en desnoods een partij sneltesten veel mogelijk is. In deze coronatijd, maar ook in de toekomst. Niet alleen op televisiegebied, maar in het hele leven. Toch knap met een verhaal van 177 jaar oud. Van 't Hek met kerst Daglicht verfilmd William Rutten herinnert zich nog goed hoe som mige collega-fotografen een paar jaar geleden reageerden op Het Per fecte Plaatje. Schamper. Met dedain. ,,Te com mercieel, vonden ze. Ze haalden hun neus op voor het programma, maar staan nu in de rij om gast- jurylid te worden", glimlacht 's lands bekendste fotograaf. Het Perfecte Plaatje is sinds 2016 hét programma voor fotograferend bekend Nederland. Een afvalrace bepaalt wie de beste is. Het programma is dit seizoen een regel rechte kijkcijferhit. „Met uitgesteld kijken erbij haalden we soms wel twee miljoen per aflevering. Natuur lijk, corona, veel mensen zitten thuis. Ze gaven het een kans en bleven kij ken. Dan hoorde ik weer: 'Ik wist niet dat het zó leuk was'", aldus Rutten, die samen met Cynthia Boll de jury vormt. Het is elk jaar een welkome klus voor Rutten, die al jaren geldt als dé celebrityfotograaf van Ne derland. Hij had buitenlandse sterren als Mick Jagger, Angelina Jolie, Bruce Springsteen, Paul McCartney, Sting en Bono voor zijn lens. Met zijn tentoonstelling Face It toonde hij afgelopen zomer tachtig portretten van bekende Nederlandse man nen, waarvan vandaag een boek verschijnt. ,,Ik werk bijna dagelijks met BN'ers. Hoe vaak ik dan niet hoor: 'Ik zou het ook wel leuk vinden om mee te doen'. Dan geef ik die naam weer door aan Sebastiaan Spaan, het opperhoofd. Hij weet elk jaar weer een perfecte groep samen te stellen. Dat is knap, want je moet toch de agenda's van al die BN'ers met elkaar afstemmen", zegt Rutten, die 'wel eens een dj in het programma zou willen zien'. ,,Of iemand als Thomas Acda." Dit jaar deden tien kandidaten mee, onder wie Janny van der Heijden, Raymond van Barneveld, Bert van Leeuwen, Miljuschka Witzenhausen, Victoria Koblenko en de twee finalisten van van avond, Bibi Breijman en Stefano Keizers. ,,De be ste groep ooit. In het eerste seizoen stak Hum- berto Tan er met kop en schouders bovenuit, maar dit jaar hadden we er wel vier, vijf van dat hoge ni veau." Het Perfecte Plaatje was dit seizoen een gevari eerde cocktail van amusement, van ongemak (de naaktshoot van Bert van Leeuwen) en blunders (darter Barney) tot fraaie locaties (de Waddenei landen), lol en tranen. „Soy Kroon was on troostbaar toen hij afviel. Er is nog nooit zoveel emotie getoond", vindt Rutten. En Raymond van Barneveld zag hij ver komen: door een onscherpe foto viel Van Barneveld af. „Ik heb geno ten van hem. Raymond was nooit fi nalemateriaal, maar hij deed het hart stikke goed. Die onscherpe foto was een misser. Te snel tevreden. Dat had Art Rooijakkers ook. Een beetje gemak zucht. Als je dit programma wil winnen, moet je er echt voor gaan. Blijven investeren. Tussendoor met fotografen meelopen, YouTube filmpjes kij ken. De luie kandidaten vallen als eersten af." ,,En Bert... Tja, wat hebben we gelachen met zijn naaktshoot. Een cadeautje. Uitgerekend een mo del met een enorme piemel. Bert fotograferen met rooie wangen. Hij voelde zich zo ongemakkelijk. Hilarisch gewoon. En het allermooiste: hij heeft een van de meest sexy schoondochters van Ne derland." Mensen houden van Het Perfecte Plaatje: Rutten hoort het overal terug, op straat, in zijn directe omgeving en op sociale media. ,,Honderden mil joenen mensen fotograferen. Een mobieltje is te genwoordig een fototoestel waarmee je ook kunt bellen. Niet andersom. Niet voor niets koopt ie dereen elk jaar een nieuwe: voor verbetering van Scrooae dinsdag 22 december 2020 PC TELEVISIE Op kerstavond is er op NPO 1 een documen taire te zien over Youp van 't Hek. In Youp vertellen colle ga's in aanloop naar zijn laatste oudejaarscon ference over de invloed van de cabaretier op het Nederland se cabaret. FILM De Ameri kaanse studio Fox Entertain ment is een serie aan het maken geba seerd op Dag licht van de Nederlandse schrijver Marion Pauw. De thriller won in 2009 de Gouden Strop en is veelvuldig vertaald. ■u 'Perfecte match in Perfecte Plaatje9 Dennis Jansen - Blof-zanger Paskal Jakobsen vermaakt zich in coronatijd met het brouwen van bier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28