GEZOND Regels opleggen kan een hal^aar goed gaan, maar dan? Alsjeblieft, een 20 René Diekstra Vrouwen bereiken in een doorsnee vrijpartij minder vaak een hoogtepunt dan mannen - al zijn er uitzonderingen. Daar kan dankzij de stijgende verkoop van seksspeeltjes in coronatijd weleens verandering in komen. dinsdag 22 december 2020 René Diekstra is er niet gerust op: hoelang nog voordat mensen in verzet komen tegen de corona- aanpak die ons onze vrijheid ontneemt? erwijl ik een zebra in mijn wijk over steek, komen twee meisjes op me af. „Meneer, mogen wij u interviewen? Wat voor cijfer geeft u de wijk?'' ,,Een 8.'' Dan volgen nog drie vragen: over hoe schoon de wijk is, wie ervoor verant woordelijk is en, prikkelend: „Raapt uzelf weleens rom mel van straat op?'' ,,Zelden'', geef ik toe. Terwijl ik doorloop, realiseer ik me dat ik dat eerder wel regelmatig deed, maar sinds corona nauwelijks meer. Alsof rommel oppakken ris kanter is geworden. 'Een halfjaar onze vrijheid inperken, is lang en risicovol, is mijn ervaring' In gedachten trekt een lijst van gedrags- en houdings veranderingen aan me voor bij die corona teweegbracht. Als iemand een jaar geleden had voorspeld dat ik eind 2020 door anderen zou laten bepalen waar en met wie ik boodschappen doe, of ik wel of niet naar een bijeenkomst of viering ga, hoeveel men sen ik thuis ontvang, welke fysieke afstand ik van ande ren houd, dat ik een mond- masker draag, dan zou ik diegene voor doorgedraaide futuroloog hebben uitge maakt. Onterecht, want in- middels zijn dit de nieuwe werkelijkheden voor miljoe nen mensen. Misschien nog opmerkelij ker dan aard en aantal, is de volgzaamheid waarmee de meesten van ons erin mee gaan. Natuurlijk zijn er ook opstandigen, maar de over grote meerderheid heeft de houding: 'Pak ons maar streng aan overheid, en geef iedereen die zich niet aan de bevelen houdt op zijn lazer. Hoe strenger, hoe sneller de ellende over is'. In psycholo- gentaal: we zijn van een on derhandelingshuishouding in een bevelshuishouding gegleden en hebben een groot deel van onze vrijheid ingeleverd. In crisissituaties is het laten overnemen van de verantwoordelijkheid voor de inrichting van je da gelijks leven, vaak een effec tieve aanpak. Maar wel zo kort mogelijk. Een halfjaar is al lang en risicovol, is mijn ervaring in vluchtelingen kampen en met mensen in suïcidale crises. Want vrij heidsbeperking creëert na enige tijd zijn eigen verzet. Ik sluit niet uit dat er een ge vecht losbarst om vrijheden terug te veroveren. Een risico dat nu vooral reëel is omdat onze tijdelijke bevelvoerder, het kabinet, zijn macht door de verkie zingen kan kwijtraken. En omdat het morele gezag van de overheid verdampt door de toeslagenaffaire. Een nieuw jaar, een nieuwe chaos? Ik ben er niet gerust op. Hopelijk bewijst 2021 dat ik me onnodig zorgen maak. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl MARIE LOTTE HAGEN NYDIA VAN VOORTHUIZEN iet alleen teststraten en puzzelfabrikanten draaien op volle toe ren, ook de seksspeel- tjessector floreert. Sinds corona in het land is, groeide de omzet 30 tot 40 pro cent. Wie weet helpt een pande- mie de orgasmekloof tussen man en vrouw wel te dichten. Jazeker. De orgasmekloof. Want niet alleen in salaris trek ken vrouwen aan het kortste eind (er bestaat een onverklaar bare loonkloof van zo'n 6 pro cent, waarbij vrouwen minder verdienen dan mannen voor het zelfde werk), ook in bed blijkt dit het geval. ,,65 procent van de vrouwen komt klaar tijdens een gemiddelde vrijpartij met een man, tegenover 95 procent van de mannen met wie ze vrijen'', zegt Ellen Laan, hoogleraar sek suologie aan de Universiteit van Amsterdam. Zij merkt dat het genot van de vrouw lang niet altijd prioriteit heeft. ,,De orgas- mekloof wordt nog groter als je naar vaginale penetratie kijkt. Van de vrouwen komt 25 a 30 procent daarbij klaar, bij de mannen is dat 90 a 95 procent.'' Logisch, want de vagina is een geboortekanaal en niet gemaakt om gevoelig te zijn. Maar willen we dat vrouwen meer plezier in bed hebben, dan zal er meer aandacht geschon ken moeten worden aan de clito ris, het orgaan dat alleen bestaat om genot te schenken. Het pro bleem? We kennen de clitoris en haar werking nauwelijks. Als mensen al weten waar die zit, denken ze vaak alleen aan het gevoelige knopje aan de boven kant van je binnenste schaam lippen. Maar dat knopje is het topje van de ijsberg. Aan die zo geheten glansclitoris zit een in wendig zwellichaam vast. Alles bij elkaar is de clitoris 7 tot 12 centimeter lang. Dat klinkt als een bekend lichaamsdeel: de penis. Terwijl we het vanzelf sprekend vinden dat een man opgewonden moet zijn - een slappe penis laat zich niet in een vagina duwen - wordt vaak ver geten dat er bij de vrouw óók sprake moet zijn van opwinding, van een opgezwollen clitoris. Ellen Laan: ,,Het is een mis verstand dat er bij vrouwen niets hoeft te gebeuren voor er ge vreeën wordt. Ook de clitoris moet al helemaal in een opge wonden staat zijn. Penetratie al leen voegt weinig toe aan de op winding van vrouwen; als tege lijkertijd de glansclitoris wordt gestimuleerd en vrouwen hart stikke opgewonden raken, kun nen ze van penetratie wel klaar komen. De clitoris is dan over de hele lengte al zo groot dat die ook van binnenuit wordt gesti muleerd. Over het algemeen is een penis dus helemaal niet zo'n effectief instrument om vrou wen te laten klaarkomen.'' Willen we de orgasmekloof verkleinen, dan zullen we af moeten van het idee dat pene tratie het summum is; dat alles wat ons reproductief succesvol maakt ook het lekkerst moet zijn en dat een vrouwelijk orgasme Pv-J IEDERE DAG EEN KADO.r PC Er is geen penis die dit speeltje kan vervangen a Kado van vandaag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20