Beurzen doen flinke stap terug na alarmerend coronanieuws Staan Miss Etam en Steps alsnog op omvallen? ECONOMIE 17 Ik kan niet tegen oneerlijkheid. Dus ga ik er tegenin zijn projecten zoals de schaatsploeg, de voet ballers en zijn museum. Dat werd allemaal gefinancierd met geld van de klanten. De verliezen moesten stoppen en daarvoor moest DSB failliet.'' ,,Ik denk dat er volgend jaar een einde aan de procedures komt. Ik verwacht een financieel succes. De banken hebben 11 miljard euro aan die renteswaps verdiend: ingewikkelde financiële producten waarbij de klant finan ciële risico's liep zonder dat die zich daarvan bewust was.. Vooral Rabobank en ABN Amro hebben er veel van verkocht. Zo'n 30.000 tot 40.000 mkb-bedrijven zijn erdoor gedupeerd.'' ,,Ik richt mijn pijlen niet alleen op banken. Ik ben begonnen met een procedure tegen de jaarrekening van Koninklijke Scholten Ho- nig, begin jaren 80 van de vorige eeuw. En ik heb toen ook de eerste jaarrekening van Ae- gon met succes aangevochten. En de jaarre kening van Ahold. Maar mijn grootste succes met jaarrekeningenprocedures was die tegen Credit Lyonnais Nederland, de voormalige Slavenburgs bank. Die meldde toen een winst van 1 miljoen gulden, terwijl ze 124 miljoen verlies maakten.'' ,,Ik heb econometrie gestudeerd en vond economie altijd interessant. In de jaren 80 kwam er voor het eerst belangstelling voor economische onderwerpen. De resultaten van bedrijven waren nieuws in het journaal. Dat was nieuw. Ik heb gevoel voor getallen. Daardoor ontdek ik bijvoorbeeld gemakke lijk fouten in jaarcijfers. En ik kan niet tegen oneerlijkheid, dat komt door mijn opvoe ding. Mijn moeder was remonstrants, ik zat op een School met de Bijbel in Harderwijk. Je moet eerlijk zijn, was de boodschap. Ik zag fouten en daar ben ik tegenin gegaan.'' ,,Ik heb de brochures voor de eerste aan- delenleaseproducten goedgekeurd. Daar sta ik nog steeds achter. De ellende is geko men met de nieuwe producten die daarna kwamen, zoals de winstverdriedubbelaar en zo. Maar die producten heb ik nooit beoordeeld.'' De teruggang kwam voor veel beursanalisten vrij onverwacht. Af gelopen dagen gingen de wedden schappen vooral over de vraag of de beurzen dit jaar nog een nieuw re cord zouden neerzetten. Sinds het nieuws dat er een vaccin is tegen het coronavirus zijn beleggers weer vol optimisme over de economie. Tot gisteren dan. Het nieuws over het muterende virus en de reactie daarop van de autoriteiten in Europa zorgden voor onrust op de handelsbeurzen. Be leggers waren onzeker, omdat niet duidelijk is of de toegelaten vaccins ook bescherming bieden tegen het gemuteerde virus. Gevreesd wordt dat er opnieuw strengere lock downs komen en dat de handel tus sen landen verder wordt beperkt. Dat zal tot een grotere krimp van de economie leiden dan eerder ge dacht. Daar komt het nieuws van de als maar voortslepende brexitonder- handelingen nog bij. De chaos in de Britse havens en de ellenlange files als gevolg van de reisbeperkingen tussen de EU en het Verenigd Ko ninkrijk zijn wat dat betreft een schrikbeeld. Als dat is hoe brexit eruit gaat zien, dan kan de econo mie van het Verenigd Koninkrijk en haar belangrijkste handelspartners nog een flinke knauw krijgen. Dat is meteen ook een verklaring waarom de Nederlandse beurs veel harder onderuitging dan de Belgische, Franse of Duitse. Het Verenigd Koninkrijk is een belang rijke exportbestemming voor Ne derlandse goederen. O Er wordt gevreesd voor opnieuw strenge lockdowns en handelsbeperkingen Tot de meest getroffen bedrijven hoorden oliemaatschappijen Shell en BP. Het nieuws over het virus zorde voor een flinke daling van de olieprijs tot onder de 50 dollar per vat. Gevreesd wordt dat de vraag naar olie inzakt als de economische krimp groter wordt. Ook de Amerikaanse beurzen gingen naar beneden na het nieuws. Zelfs de overeenstemming over een nieuw steunpakket van 900 miljard dollar voor de Ameri kaanse burgers en bedrijven kon de stemming niet verbeteren. DIEMEN NXT Fashion, eige naar van kledingwinkels Miss Etam en Steps, vraagt uitstel van betaling aan voor het distri butiecentrum en het hoofdkan toor. Hierdoor staan 116 banen op het spel en bestaat het risico dat beide kledingwinkels om vallen en na de lockdown niet meer opengaan. Volgens eigenaar Martijn Ro- zenboom kunnen beide be drijfsonderdelen door de lock- down niet langer aan hun beta lingsverplichtingen voldoen. ,,Het is helaas onvermijdelijk. Dit is een rechtstreeks gevolg van de winkelsluitingen waar door de omzet van de ene op de andere dag wegviel.'' 'Bedrijvendokter' Rozenboom nam begin september voor 7,8 miljoen euro winkelketens Miss Etam, Claudia Strater, Expresso en Steps over van de Neder landse tak van FNG, het van oorsprong Belgische dames mode-imperium dat compleet is ingestort. Sindsdien regeert de chaos bij met name Miss Etam. Achtentwintig filialen gingen in oktober al op slot, het personeel kreeg een tijd geen loon. dinsdag 22 december 2020 GO M Pieter Lakeman trekt al jaren ten strijde tegen fraude en wanbeleid bij Nederlandse banken en bedrijven. FOTO MARCO OKHUIZEN aam door met strij d De laatste jaren duikt uw naam ook op bij procedures tegen banken vanwege de renteswaps. Hoe loopt dat? Waarom trekt u zo ten strijde tegen de banken? Hoe komt iemand erbij om jaarrekeningen aan te vechten? Zelf kwam u in opspraak tijdens de aan- delenlease-affaire rond 2001, waarbij bepaalde beleggingsproducten argeloze consumenten met fikse verliezen opza delde. U had die aandelenleaseproducten goedgekeurd. De aandelenbeurzen zijn giste ren wereldwijd onderuitgegaan na het nieuws dat er een nieuwe en besmettelijke variant van het coronavirus is opgedoken. Peet Vogels Amsterdam Get ready for Grexit M Ook de lang durige onder handelingen over de brexit breken het op timisme van de beleggers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17