Levenslang met tbs voor beramen van aanslag in synagoge Beeld omstreden Amerikaanse generaal verwijderd uit Capitool NIEUWS 13 De rechtbank achtte Stephan Bal- liet (29) schuldig aan tweevoudige moord en 62 pogingen daartoe. Hij bekende te hebben gehandeld van uit antisemitische, racistische en xenofobe motieven. De rechtbank sprak van een 'laffe aanslag' en veroordeelde de twinti ger tot de hoogst mogelijke straf. Dit mede vanwege de 'bijzondere ernst' van zijn schuld. Daardoor is een vervoegde vrijlating na vijftien jaar - in theorie mogelijk bij le venslang in Duitsland - niet te ver wachten. De veroordeling was con form de eis van de openbaar aan klager. Die sprak van 'de ergste an tisemitische aanslag in Duitsland sinds de Tweede Wereldoorlog' en zei dat Balliet vanwege het gevaar op herhaling nooit meer zou mo gen vrijkomen. De kleine, kale twintiger met zijn kille en cynische blik hoorde zijn veroordeling emotieloos aan. Zijn advocaten lieten voor de uitspraak al weten in hoger beroep te zullen gaan bij een veroordeling voor po ging tot moord op de 51 aanwezigen in de synagoge. Volgens hen is geen sprake van zo'n poging, omdat hun cliënt afzag van zijn plan een bloedbad aan te richten nadat hij tevergeefs had geprobeerd de toe gangsdeur open te schieten met een machinegeweer. De overige elf pogingen tot moord hebben betrekking op men sen die Balliet na zijn mislukte aan slag onder vuur nam en die ge wond raakten bij een shoarmazaak (vier), bij een woning waar hij een vluchtauto opeiste (twee) en bij zijn arrestatie (vijf politiemensen). De mede-aanklagers, onder wie Joden uit de synagoge, reageerden opgelucht na de veroordeling. ,,De straf is veel zwaarder dan ik had verwacht en zal mij helpen bij de traumaverwerking'', verklaarde de Duitse Kyra Levine, die na de aan slag emigreerde naar de Verenigde Staten. Netwerk Balliet verklaarde geïnspireerd te zijn door de moskeeaanslagen in Nieuw-Zeeland, waar een 28-jarige extremist in maart 2018 51 moslims doodschoot. Voordien had Balliet al besloten zichzelf te bewapenen, omdat hij zich bedreigd voelde door de komst van vele vluchtelin gen naar Duitsland. De strafpleiters spraken van een 'lastig proces', omdat de aange klaagde elke zitting misbruikte voor het uiten van zijn ideologie waarin Joden- en vreemdelingen haat centraal staan. ,,Dat was voor onze cliënten emotioneel moeilijk te verdragen'', zei een van hen. Bal liet ontkende herhaaldelijk en vaak lachend de Holocaust. Dit tot af grijzen van sommige Joodse mede aanklagers tegenover hem, wier naaste familieleden omkwamen in de Duitse concentratiekampen. WASHINGTON Een standbeeld van de omstreden Amerikaanse gene raal Robert E. Lee is gisteren ver wijderd uit het Capitool, het Ame rikaanse parlementsgebouw in Washington. Het beeld wordt ge zien als symbool van haat en racisme, omdat Lee voor stander was van de slaver nij. Zijn plek wordt inge nomen door een beeld van de zwarte burger rechtenactivist Barbara Johns. Op verschillende plekken in het Capitool staan beelden - van elke staat twee - van sleutelfiguren uit de Amerikaanse geschiedenis. Sinds 1909 staan namens de staat Virginia oud-president George Washington en generaal Lee in de beeldengalerij. Lee was tijdens de Amerikaanse burgeroorlog (1861-1865) opperbe velhebber van de strijdkrachten van de Confederatie van zui delijke staten. Zij vochten tegen de rest van de Ver enigde Staten en verloren de strijd. Lee geldt deson danks als held voor veel rechtse Amerikanen. Na de dood van de zwarte Amerikaan George Floyd door po- litiegeweld heeft de Black Lives Matter-beweging maandenlang ge protesteerd tegen racisme en om streden standbeelden. haar bloeddruk zo gevaarlijk hoog te zijn opgelopen, dat ze in juni op de intensive care belandde. Grote zorgen deden voor Lydia en Matthijs het ongemak van de lockdown verbleken. De vader sliep naast zijn dochtertje, in het ziekenhuis. Samen met Lydia wor stelde hij zich door die periode. Althans, samen, vanwege corona mocht er vaak maar één begeleider mee naar het ziekenhuis, ook naar de slechtnieuwsgesprekken. En bezoek? Dat mocht niet komen. Matthijs: ,,Maar je had wel heel veel kaarten gekregen, hè?" Het meisje knikt, in middels is ze gaan puzzelen. Maar grote zor gen vervliegen ook snel weer, in het gesprek van de kinderen. Dat gaat inmiddels over Het Vaccin. De reis naar Ame rika die straks wél kan en het gewone leven dat lonkt. Het liefst zouden Fabian en Elodie willen dat er iets uitgevonden werd zodat corona in een klap verdwijnt. ,,Als je dat vac cin nou gewoon eens zou telepor- teren'', oppert Fabian. Dan heeft iedereen het in een keer en duurt het allemaal niet zo lang. Want volgend jaar zomer, dat is nog zó ver weg. Nieuwe optie van Fabian (wil hij ook best uitvinden trou wens): ,,Of we gebruiken een tele- tijdmachine." Even vooruitspoe len, ook voorbij deze lockdown. Dan is alles weer zoals het was. moeder haar best deed. ,,Maar de juf doet het beter. En op school hangt een fijnere sfeer om te le ren." Thuis had ze dat broertje, die haalde dus ook haar coronaverslag: 'Ik heb een supervervelend broertje. Broertje: 'Ik heb alles goed, lekker puh.' Raahhhh, ik word helemaal gek van hem.' Fabian blijft er onverstoorbaar onder en laat de spelletjeskast zien. ,,We hebben heel veel spelle tjes gedaan." Dobbel was de favo riet, en hij gaf zich net als Maurits over aan het schaken. Verder was er lekker weer, veel naar bui ten dus, ravotten, stoep- krijt, opdrachten van school, zoals een mandala maken van dingen die hij in de natuur had opgesnord. Ballet Te midden van al dat gedruis was er kleine Rivkah, de blonde benjamin die haar balletlessen in de huis kamer deed, hier, voor de tv, sa men met haar vader. Nee, hj droeg geen balletpakje, zij. Ze lacht even om de vraag. En verder heeft ze eigenlijk niet zo'n zin om over corona te praten. Rivkah kwakkelde met haar gezondheid tijdens die eerste lockdown, ter wijl haar ouders het gezin zo goed mogelijk door lieten draaien. Ze wilden wel met hun dochtertje naar de dokter, maar ja, corona, dus veel ging telefonisch. Toen Rivkah eindelijk kon gaan, bleek dinsdag 22 december 2020 GO dmac e De extreemrechtse Duitser die eind vorig jaar een bloedbad wilde aanrichten in een syna goge in Halle (Saksen-Anhalt) en na het mislukken daarvan twee andere slachtoffers dood schoot, is gisteren veroordeeld tot levenslang en tbs. Caspar Naber Maagdenburg M Verdachte Stephan Bal- liet wordt door zwaarbewa pende politie mensen de rechtszaal van Maagdenburg binnenge bracht. foto afp Rivkah, Elodie en Fa bian maakten tekeningen over hun bele ving van de coronatijd (zie ook foto's links), zoals leven in een bubbel en een geniepig groen virus. FOTOFRANKJANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13