O 0 CD H O a r O 12 NIEUWS Volwassenen praten honderduit over rampjaar corona, maar hoe beleefden kinderen het eigenlijk? Deze krant blikt terug met de familie Holwerda uit Leiden, waar de 14-jarige puber Maurits, Elodie (11), Fabian (8) en de kleinste, Rivkah (5), het woord én de stift nemen, om over hun ervaringen te vertellen en te tekenen. Carla van der Wal Een virus, oftewel hét virus, heeft de wereld overgeno men. Wat het be tekent? Geen school. En dan denk je: jippie, geen school!!' En dan komt je moe der aanzetten. 'We beginnen met rekenen'.' Dat was de eerste teleurstelling voor de 11-jarige Elodie, die toch echt had gedacht aan een paar we ken vol vrijheid, blijheid. Het liep anders in het gezellige huis in Lei den, waar ze met vier kinderen zijn, en Elodie begon aan het bij houden van haar ervaringen in een boekwerk met tekst en teke ningen. Het begin is hierboven te lezen. Nu vertelt ze verder, nog net aan de vooravond van de lockdown, als ze aanschuift aan de grote eettafel. Daar zit aan de overkant grote broer Maurits (14), die zijn kran tenwijk net heeft gelopen. En naast Elodie zit kleuter Rivkah, te genover haar Fabian van 8. Om hen heen: boeken, piano, ergens is ook de viool. Andere hobby's: schaken, ballet, hockey, voetbal. Wat nog kon, moest dit jaar veelal allemaal op de vierkante meter. Ook zonder lockdown: de viooljuf durfde ook na die eerste nog geen leerlingen te ontvangen, voorzich tig als ze is vanwege corona. Dat laatste woord hoorden kin deren in Nederland het afgelopen jaar veelvuldig. Maar wat is het nu precies? ,,Een virus!" roepen Fa bian en Rivkah. En dat virus wil len ze best tekenen. Met groen be gint Rivkah aan een soort snotte rig geval, terwijl Fabian de puntige duivel ook al behoorlijk accuraat neer weet te zetten. Corona, zet hij erboven. Voor de duidelijkheid. Kamp En wat Elodie vindt van corona? ,,Dat is niets voor mij", zegt ze over de ziekte. Ze zag dit jaar vooral steeds maar dingen wegval len. Neem dat toneelstuk, dat ze bij haar op school zouden opvoe ren. De juf was creatief, daardoor werd het uiteindelijk een digitale voorstelling. Maar dan wel een van maar één scène. ,,Het echte stuk zou veel leuker zijn, ook al kregen we hier ook allemaal een rol in." Ook al gesneuveld: het historisch kamp, dat voor haar klas op het programma stond. Als ze volgend jaar alsnog mogen, duurt het min der lang, dat staat nu al vast. Maar corona veranderde niet al leen het leven buitenshuis. Wie Fabian vraagt wat hem het aller meeste is bijgebleven, wordt mee genomen naar het moment in no vember waarop zijn grote broer het verschil niet meer rook tussen pindakaas, Nutella, witte wijn en zweetsokken van de voetbal. Ja, dit gezin ging al snel na de ultieme reuktest, waaraan Fabian zijn broer onderwierp, in quarantaine: Maurits bleek 'het' te hebben. Die is daar zelf vrij onverschillig onder, zoals het een puber be taamt. ,,Het was wel raar toen ik niets meer rook." Maar verder viel corona, dat huishield onder de leerlingen van het stedelijk gym nasium waarop hij zit, best mee. ,,Mijn verhaal is niet heel drama tisch, ik heb gewoon op mijn ka mer gezeten." Daar thuisschoolde, youtubede en schaakte Maurits zich door de dagen heen, om uiteindelijk pas naar beneden te komen als ieder een op bed lag, om te voorkomen dat hij de anderen zou besmetten én tegen de muren op zou vliegen. Toen hij eenmaal klachtenvrij was, kon Maurits gek genoeg als enige van het gezin de straat op: de an deren moesten de periode nog uit zitten waarin ze moesten afwach ten of zij niet toch ook klachten kregen. Dus daar ging hij, de mV w boodschappen doen die normaal gedaan worden door moeder Lydia en vader Matthijs. Maar als zijn moeder Maurits eraan helpt herinneren, was er tóch wel een klap in het leven van de jongeman. Ze zouden namelijk - ohhh jaaa, hij was het haast ver geten - naar Amerika, deze zomer. Zouden, want ze gingen niet. ,,Daar baalde ik enorm van'', zegt de jongeman, die zich vooral ver heugde op New York. Oorbellen In plaats daarvan was er, nu ja, corona dus. Lydia en Matthijs ver deelden de dag tijdens de quaran taine en lockdown in 'shifts'. De een 'deed' de ochtend met de kin deren terwijl de ander werkte, 's middags werden de rollen om gedraaid. Strak schema: school, lunch, bewegen. En klusjes. Om het huis proper te houden, werden taken verdeeld onder de kinderen, die ermee konden verdienen. Fa bian kocht chocola, Elodie oorbel len, van die leuke met zuurstokjes. Duurde wel een eeuwigheid voor ze die bij elkaar had trouwens: twee uur lang de badkamer schrobben leverde één magere punt op. Corona bracht haar ook goede voornemens: 'om zich niet te ergeren aan familieleden en alle rampen te doorstaan'. Intussen ontdekte Lydia dat ze niet voor een carrière als juf in de wieg is gelegd. De oudste regelde zijn eigen zaakjes wel, maar dan waren er nog altijd drie kinderen over om bij de les te houden. Elo- die zegt vergoelijkend dat haar dinsdag 22 december 2020 GO 2020, een jaar dat we vooral door corona nooit zullen vergeten. Tot 31 decem ber schrijven onze verslag gevers verha len over grote en kleine ge beurtenissen, over verdriet en hoop, over ruzie en over liefde in het nieuwsjaar dat nu bijna achter ons ligt. 1 t Ve aen naar een De familie Holwerda, met vlnr Mat- thijs, Maurits, Elodie, Fabian, Lydia en Rivkah. FOTO FRANKJANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12