De boekhandel is dicht, maar we blijven bezorgen. Wat doe je eraan? RILEY EUWS 11 WINTERDIP REMEDIE Door het sombere weer I dat nog eens bovenop de coronamaatregelen komt, zijn we minder actief. „Daardoor gaan we makke lijker in ons hoofd zitten. Het is goed om de natuur op te zoeken, daar kom je weer meer in het hier en nu", weet Willems. En bui ten vang je ook weer meer daglicht, waardoor je weer gelukkiger kan worden. Zonlicht is de be langrijkste bron van vita mine D, maar de zon is deze dagen ver te zoeken. Vitamine D zit echter ook in vette vis, vlees en eieren. „Gezond eten beïnvloedt je stemming. We zijn ge neigd om vette en zoete dingen te eten wanneer we ongelukkig zijn. Maar juist gezond eten en met name vitamine D beïnvloedt het brein positief." Willems adviseert om er niet mee te zitten wanneer je last hebt van een winterdip. „Accepteer dat je somber bent en dat het gewoon zo is. Dan merk je vaak meteen dat je je lichter voelt. Als je de somberheid gaat weg duwen, creëer je juist meer spanning." ,,Mocht je last heb ben van een winterdip, wees dan extra lief voor je zelf. Accepteer het, want je bent niet de enige. Het is oké om somber te zijn." Volgens Willems is het belangrijk opnieuw te ontdekken waar je blij van wordt. ,,Kijk een mooie film, lees een fijn boek of luister muziek. Het is be langrijk je aandacht te rich ten op de kleine dingen waar je geluk in vindt." In deze tijd zijn er veel dingen die we nu niet kunnen doen. „Richt je op wat er wel is en wees daar dankbaar voor", luidt de laatste tip van Willems. ,,Het is goed om te kunnen voelen dat je dankbaar kunt zijn voor de dingen die er wel zijn." We hebben het er niet allemaal even makkelijk mee. Thuiswerken, dichte winkels en triest winterweer. Genoeg aanleiding voor een fikse dip. Maar er is licht aan het einde van de wintertunnel: met maar 7,5 uur daglicht beleefden we gisteren de kortste dag van het jaar. Dat de dagen vanaf nu alleen maar langer worden, is extreem belang rijk voor onze gemoedstoestand, stelt gelukspsycholoog Josje Smeets. Van die langere dagen worden we gelukkig, omdat het makkelijker wordt om daglicht op te nemen. ,,En hoe meer daglicht, hoe blijer mensen worden. Dag- licht is namelijk gerelateerd aan de 'geluksstofjes' serotonine en en- dorfine in ons brein", zegt Smeets, die jarenlang als docent Psycholo gie aan Maastricht University ver bonden was en nu zelf bedrijven en particulieren adviseert over ge luk. ,,Als het langer licht is, heeft het brein meer tijd om die stofjes aan te maken." Die geluksstofjes kunnen we goed gebruiken, want tegelijk met Verheugen Het lengen van de dagen heeft waarschijnlijk meer invloed op het geluk en blijdschap van mensen dan in voorgaande jaren, stelt de gelukspsycholoog. Want dat het lichter wordt en de dagen langer gaan duren, is een zekerheid. ,,Die verwachting komt altijd uit. En geluk wordt bepaald door ver wachtingen", stelt Smeets. ,,Men- sen kunnen zich verheugen op de langere dagen met daglicht. Er heerst dan een bepaalde voorpret. Wat er ook gebeurt, het wordt al tijd weer lente." Maar verwachtingen kunnen ook averechts werken. ,,Als een verwachting tegenvalt of helemaal niet uitkomt, kun je sombere ge voelens ervaren. Als je bijvoor beeld verwachtte dat je dit jaar met tien man aan het kerstdiner zou kunnen zitten, voel je je nu waarschijnlijk somber", aldus Smeets. En door corona valt er voor veel mensen dit jaar zoveel tegen, dat het lengen van de dagen hen nog niet uit de grauwe, koude winterdip haalt. op een veel langere periode van aanpassingen, die niet al te best is geweest voor onze mentale ge zondheid, zo blijkt uit onderzoek. Mensen missen contact, spontani teit en zekerheid. Dit jaar kijken wegens de coro nacrisis veel mensen nog meer uit naar de lente en de langere, lich tere dagen dan voorgaande jaren, zegt Smeets. ,,We hebben iets nodig om naar uit te kijken. Het voorjaar staat gelijk aan nieuw le ven: er komen bloemetjes, lamme tjes én nieuwe kansen. Gevoels matig kunnen mensen in de lente opnieuw beginnen. Het biedt hoop. En juist dat is iets waar we in deze periode naar smachten." de aankondiging van het kabinet over de strenge lockdown, gaan we de komende tijd ook de koude, donkere winterdagen in. De extra maatregelen volgens ook nog eens dinsdag 22 december 2020 GO Hoe sla je je dan toch door die laatste winter maanden? Coach Marijke Willems, die de training 'Leven met de winter' heeft gegeven, weet raad en geeft tips. j Ga naar buiten. 2 Eet voldoende vitamine D. 3 Accepteer de somberheid. 4 Wees (extra) lief voor jezelf. 5 Geniet van kleine dingen. 6 Wees dankbaar Florine Nesselaar Rotterdam De dagen worden langer, maar toch duurt het tot 4 januari voor de zon weer eerder opkomt. Dec 2020 Jan 2021 18 19 20 2122 2324 2526 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 III 1 J tmét Gisteren kortste dag (7 u 45 min) 221220 Bron: KNMI ILVERBOO, GRATIS* bezorging tijdens de feestdagen Al uw aankopen sinds 1 november kunt u, mits ongebruikt, retourneren tot en met 1 februari 2021 r LIBRIS -i #kooplokaalookonline Paperback 21," Ook als ebook *24\ Libris.nl is de webwinkel van bijna 200 lokale, zelfstandige Libris en BIz.-boekhandels. W *Tot en met 31 december gratis bezorging van alle bestellingen in Nederland en België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11