Politie focust met oud en nieuw op excessen De boekhandel is dicht, maar we blijven bezorgen. 8 NIEUWS Heel Spanje staat in de rij voor de traditionele kerstloterij. 'De Dikke', de hoofdprijs, is goed voor 688 miljoen euro. Bareigenaar Maldonado verkocht tien jaar geleden veel winnende loten en verspreidde 180 miljoen onder zijn stamgasten. Het was woensdag 22 december, tien jaar geleden. De gasten voor het middagmaal had den zich nog niet gemeld. In bar Nuevo Maldonado in Palleja, een in dustrieel voorstadje van Barcelona, zat halverwege de ochtend de gebrui kelijke clientèle, veelal wat oudere mannen, sommigen aan de koffie, anderen aan het eerste biertje, of iets sterkers. Op het televisiescherm somden kinderen uren achtereen de nummers op van de balletjes die werden getrokken en waarop een prijs viel. Voor slechts een van die nummers in de 208 jaar oude kerstloterij, die zelfs tijdens de bloedige Spaanse Burgeroorlog gewoon doorging, is er elk jaar de hoofdprijs, El Gordo ge naamd, 'de dikke'. Als die valt, ver heffen de kinderen op de televisie hun eentonige stemmen ineens, gil len ze bijna. Zo ook die woensdag ochtend. ,,79250, 3 miljoen euro!" klonk het herhaaldelijk vanaf de buis of de radio die op deze ochtend overal in Spanje aan stonden. José Maldonado verstijfde eerst. Dat serienummer, hij kende het uit zijn hoofd. Daarvan kocht hij elk jaar tientallen décimos, een tiende van een lot, om die onder zijn klanten door te verkopen. Per nummer zijn er liefst 1720 décimos, te koop voor 20 euro elk. Die dag viel op elke dé- cimo een prijs van 300.000 euro. De kroegbaas had er bijna zeshonderd van verkocht, en een enkele zelf ge- Die dag zijn we nooit vergeten. Ik heb nog nooit zo veel gehuild als toen houden. Zo was José Maldonado ineens de weldoener die 180 miljoen euro aan prijzengeld in en rond Pal- leja verdeelde. Gehuild ,,Nee, die dag zijn we nooit vergeten, ik heb nog nooit zo veel gehuild als toen'', zegt Maldonado tien jaar later, vanachter de bar van zijn nog altijd even eenvoudige volksbar. Die drie ton die hijzelf ook won, stopte hij niet in een verbouwing. Genoeg om met werken te stoppen was het na tuurlijk ook niet. ,,Gewoon, geld om wat gaten te vullen'', vertelt hij, de gebruikelijke uitdrukking van bijna iedereen die El Gordo wint. ,,De hy potheek afbetalen, een reisje maken... En ik heb een deel opzijgezet, voor la ter.'' De uitzinnigheid van die ochtend in 2010 is nu ver te zoeken in bar Nuevo Maldonado. Toen vloog ieder een elkaar in de armen, werd de ene fles cava na de andere geopend, stond ook de straat vol met tientallen fees tende mensen en waren journalisten, fotografen en cameraploegen, in hun jaarlijkse snelle jacht op beelden en woorden van gelukzalige winnaars, massaal aanwezig. Vanwege de ma nier van verkoop - bepaalde, vaste nummers via loterijkantoren maar ook barretjes, winkels en verenigin gen - is vaak één zo'n nummer op één plaats verkocht, waardoor de mil joenen één dorp, wijk, fabriek of ver pleeghuis overstromen. Maldonado wijst enkele van de klanten aan die, vanwege de corona maatregelen, verspreid door de bar zitten. ,,Hij had toen een décimo, en hij, en hijJa, iedereen eigenlijk.'' Dat was het mooie van die dag, her innert Josep Santiago zich, nadat hij zojuist van José enkele loten heeft ge kocht, nog altijd hetzelfde nummer als toen, 79250. ,,We zijn allemaal ar beiders hier, in dit dorp, in deze bar. En 2010 was midden in de crisis, hè? Velen hadden hun baan verloren. Nou, dan kun je die 300.000 euro goed gebruiken.'' De hoofprijs per tiende lot is in middels opgeschroefd naar 400.000 euro; in totaal zal het winnende nummer deze dinsdagochtend 688 miljoen euro verspreiden. De tweede prijs is 125.000 euro. De trekking zal in totaal zo'n 2,4 miljard euro verde len en enkele miljoenen Spanjaarden zullen iets van een prijs krijgen, meestal 100 euro per lot. ,,Het verandert je leven niet, hoor'', lacht Vicente Martinez, aan een tafel tje in bar Nuevo Maldonado. ,,Kijk naar hem daar, die had drie décimos, bijna een miljoen. En hij is vrijgezel.'' Hij wijst een man van in de 70 jaar aan, die weigert over zijn prijs van toen te praten en naar Martinez schreeuwt dat hij zijn mond moet houden. Martinez zelf, ook gepensio neerd, had één lot. ,,Ik heb wat geld onder mijn kinderen verdeeld en heb een cruise gemaakt, naar Sint-Peters burg. Dat was het.'' Zuur Tegenover hem aan het tafeltje zit Ramón Vizcamo. Hij was een van de weinige stamgasten die tien jaar ge leden niet het geluksnummer had gekocht. ,,Ik had al een lot van ergens anders, kan gebeuren. Maar zuur was het natuurlijk wel, dat je iedereen hier zag feestvierenHet was tóch 300.000 euro, dat kan echt iedereen van ons goed gebruiken." Dus heeft hij nu ook het 'nummer van de bar', die 79250, al is het zeer ongebruikelijk dat een van de num mers 'op herhaling' gaat als El Gordo. In de 208 jaar geschiedenis van de lo terij is dat slechts twee keer gebeurd. Toch zullen ze in bar Nuevo Maldo- nado ook deze dinsdagochtend vol verwachting naar de tv kijken, net als overal in het land, in afwachting waar de 'regen van miljoenen' deze keer zal neerdalen. HILVERSUM De politie zal zich tijdens de bijzondere jaarwisse ling voornamelijk richten op ex cessen, waarop door het vuur werkverbod wordt gerekend. ,,We gaan op oudejaarsavond niet op elke hoek van de straat kijken of de ene buurman te dicht bij de andere staat, en of iemand een paar rotjes in zijn hand heeft. Dat redden wij niet qua inzet. Wij concentreren ons als politie op de excessen.'' Dat zei korpschef Henk van Essen in WNL op Zondag. Voor Van Essen wordt het een geslaagde avond 'als alle burgers en hulpverleners veilig weer naar huis kunnen'. Die avond en nacht zijn voor de politie altijd al een 'hoogrisico-gebeurtenis' en daar komen dit jaar de coronamaatre gelen en het vuurwerkverbod nog bovenop. Er worden veel extra po litiemensen ingezet, nog meer dan vorig jaar, zegt Van Essen. De politiechef zegt dat er 'abso luut' wordt opgetreden bij exces sen. ,,Hulpverlening, geweldsde licten, ook tegen hulpverleners hebben prioriteit nummer 1.'' Van Essen doet een beroep op 'ieders gezonde boerenverstand' om niet te dicht bij elkaar te gaan staan en om zich te houden aan de corona maatregelen en aan het vuur werkverbod. maandag 21 december 2020 Spanje in de rij voor 'De Dikke' Edwin Winkels Palleja Bareigenaar José Maldonado (foto links boven) verdeelde 180 miljoen euro aan prij zengeld over zijn klan ten. In Spanje is de traditionele kerstlote rij mateloos populair. FOTO'S AFP EN EPA - José Maldonado, winnaar El Gordo 2010 Al uw aankopen sinds 1 november kunt u, mits ongebruikt, retourneren tot en met 1 februari 2021 STAAN tRNt VVtKfcl D DAVID VAN RFYBROUCK LIBRIS #kooplokaalookonline Gebonden 39," Ook als ebook 24Libris.nl is de webwinkel van bijna 200 lokale, zelfstandige Libris en Blz.-boekhandels. wUury *Tot en met 31 december gratis bezorging van alle bestellingen in Nederland en België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8