Ontroering na een middagdipje 7 ZORGPERSONEEL INENTING Hoewel personeel van verpleeg- en verzorgingshuizen niet staat te springen om zich te laten vaccineren, is het vanaf 8 januari wél aan de beurt. FNV vindt dat zorgmedewerkers snel meer antwoorden op hun vragen moeten krijgen. ,,Ga niet aan hun zorgen voorbij." Utrecht Met nog slechts tweeënhalve week te gaan voor de start van de coronavac cinaties is de bereidheid om zich te laten inenten onder het zorgperso- neel nog niet bijster groot. Uit een onderzoek van vakbond FNV onder ruim negenduizend medewerkers blijkt dat iets meer dan de helft de prikken wil. De rest zegt 'nee' of twijfelt nog. Vooral onder het personeel van verpleeg- en verzorgingshuizen is er weinig enthousiasme voor de vacci natie. ,,Ze missen goede wetenschap pelijke uitleg en vinden dat het vac cin in wel erg korte tijd is ontwik keld", verklaart Kitty Jong, vicevoor- Laat u zich vaccineren? 39% Zeker wel 17% 11% 19% 14% zitter van FNV. ,,Ze willen meer in formatie over bijwerkingen of wach ten liever." ,,De overheid moet veel beter com municeren om alle vragen te beant woorden en zorgen weg te nemen. Alleen informatie zetten op een web site van de rijksoverheid is niet ge noeg. Daar komen deze mensen niet. Je moet ze actiever informeren." ,,Veel zorgmedewerkers voelen zich onder druk gezet om de vaccinatie te nemen. Ze willen zich niet gedwon gen voelen en daar steunen wij ze in. Je mag ze niet direct of indirect dwin gen. Deze mensen snappen ook dat ze met kwetsbare ouderen werken, maar hebben zorgen over hun eigen ge zondheid." „Belonen? Ja, structureel hoger loon voor hun werk. Maar niet voor vacci neren. Het valt of staat echt met goede communicatie. De sector werkt al sinds maart onder hoge druk. Er is veel misgegaan: ze kregen te laat of te weinig beschermings middelen, moeten wachten op hun zorgbonus. Je moet de gevoelens van mensen die in de zorg werken seri eus nemen." ,,Dat is een beetje speculatie. Veel ou deren hebben nog tijden meege maakt, waarin bepaalde ziektes door vaccinaties zijn uitgeroeid. Jongeren kennen dat niet. Bovendien laten ze zich beïnvloeden door sociale media en hebben ze het gevoel dat zij het toch niet krijgen. Het besef dat ze anderen wél besmetten, dringt soms onvoldoende door." ,,Dat klopt, ze zijn toegewijd aan hun cliënten en hebben alles gezien. Maar hun eigen zorgen zijn ook groot. Ze hebben het gevoel dat ze proefkonij nen zijn. Daar moet je over praten. Maar ga niet naar deze groep wijzen: krijgen ze als eerste een prik, willen ze niet. Nee, zo werkt het niet. Laat zien dat je de zorgen begrijpt, ga er niet aan voorbij." ,,Let wel: de grootste groep wil zich wél laten vaccineren. Maar inder daad, het past binnen een patroon. De overheid laat deze groep keer op keer in de kou staan. Mensen hebben hun redenen om zich niet te laten vaccineren. Laat de minister-presi dent daar eens iets over zeggen op tv. Nu wordt alleen vanuit een ivoren toren geredeneerd en gezegd dat het evident is dat deze mensen zich moeten laten inenten. Zo werkt het niet." Is dit nog te redden? ,,Het is twee voor twaalf, maar ik denk dat het is vlot te trekken in korte tijd. Als mensen de informatie over het vaccin nog niet goed begrij pen, ligt dat niet zozeer aan hen, maar is er misschien niet goed ge communiceerd. En als er nieuwe informatie komt, speel die dan ook snel door. Maak filmpjes, doe iets op sociale media, laat de premier iets zeggen over de zorgen en vragen die leven. De groep die zich niet laat vac cineren vanuit wantrouwen naar de overheid is klein. Als de premier iets zegt, wekt dat vaak vertrouwen. De overheid moet snel aan de bak om twijfelaars over de streep te trekken." IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 88 Een column over nagels knippen, dat zou getuigen van slechte smaak. Tenzij natuurlijk in het podologisch maandblad. Maar mag je nagels knippen in een column? Als het gaat over een middagdipje wel, vind ik. Nagels, een dipje in het hu meur: perfecte match. Vooral teen nagels overigens, maar dat doe ik u niet aan. Het is zondag. Ik sta op de veranda achter ons huis m'n vingernagels te knippen, in het laatste licht van de dag. Ik ben niet van de schaartjes trouwens. Ik hou van zo'n knipper, waarvan je even een lipje moet om draaien en die dan de perfecte nagel hakker wordt. Nobelprijs voor de uit vinder, wat mij betreft. Enfin, de ve randa is de beste plek van het land om je nagels te knippen, want binnen moet je direct weer stofzuigen. Het is 16.54 uur. Dat weet ik, omdat ik net nog even de iPhone heb gecheckt. In mijn inbox zitten honderden mails van heel veel aardige en lieve mensen over hun eigenaardigheden, hun hob by's en liefhebberijen. Maar ook on derliggend hun zorgen over hoe het nou verder moet, met die Covid, met hun ouders, met de eenzaamheid, de kinderen en de kleinkinderen en de vaccinatie. En dan zijn er nog wat brieven van boze mensen. Die de rege ring verwijten dat ze er 'een puin hoop' van maakt. Dat het allemaal een samenzwering is. Die lees ik ook. Ik antwoord ook wel eens. Netjes. Maar soms wil ik wel terugschreeuwen: hou toch op, allemaal. Natuurlijk laat onze regering steken vallen. Maar wie niet? Denk je dat het helpt om de kont tegen de krib te gooien? Zullen we gewoon even proberen de rit uit te zitten? De boom, flonkerend, de kleintjes die ervoor met de Lego spelen. Mijn vrouw die een boek leest Knip. Weer eentje de modderige win tertuin in. Al die maanden dat we ons druk maken over die enge ziekte. Over twintig jaar is deze periode misschien nog maar een voetnoot in de geschie denisboeken. Knip. Drie huizen ver der heeft iemand kerstlampjes in een boom gehangen. Vrolijk, maar ook slordig, je kunt niet anders conclude ren. Het is een slordige sliert in een slordig jaar. Dat overigens ook veel vrolijkheid kende, da's waar. Niet te somber, ouwe nagelknipper. Knip. En klaar. Ik draai me om en van buiten zie ik dan mijn eigen huiskamer. De boom, flonkerend, de kleintjes die er voor met de Lego spelen. Mijn vrouw die een boek leest. Het ontroert me. Het komt allemaal wel weer goed. maandag 21 december 2020 GO 'Ze willen zich niet gedwongen voelen om vaccinatie te halen' Ellen van Gaaien Gevraagd aan 9365 zorgmedewerkers Ik denk van wel Ik denk van niet 1 Zeker niet T*r J Ik twijfel BRON: FNV Maar zij zijn vanaf 8 januari wel als eerste aan de beurt. Hoe moet dat? Dit zorgpersoneel werkt met kwetsbare ouderen. Dan is het toch logisch dat ze een prik laten zetten? Er is eerder gesproken over belo ningen voor mensen die zich wél laten vaccineren. Is dat dan een optie? Kitty Jong, FNV- vicevoorzitter: ,,Over- heid moet snel aan de bak om twijfelaars over de streep te trek ken.'' FOTO ANP Uit het onderzoek blijkt dat vooral jonge zorgmedewerkers geen vac cinatie willen. Valt dat te verklaren? Maar in veel tehuizen heeft het personeel het coronaleed toch gezien? Is dat niet een beetje laat? Over tweeënhalve week begint het vaccineren al. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7