5 Toch hoeft de virusmutatie niet zo snel rond te gaan als in Engeland, zegt viroloog Marion Koopmans. Want lang niet alle coronapatiën ten in Nederland verspreiden het virus verder. 80 procent van de be smettingen wordt veroorzaakt door 20 procent van de positief getesten. ,,In Engeland waren ook echt min der maatregelen dan in Nederland. Dit maakt het des te belangrijker om ons goed aan de lockdown te houden'', aldus Koopmans. Volgens premier Johnson ver spreidt de mutatie zich 70 procent sneller. Dat is reden tot zorg. Want als het virus zich sneller verspreidt, worden meer mensen ziek en kun nen er meer problemen ontstaan, bijvoorbeeld in de ziekenhuizen. Nederlandse virologen willen snel onderzoeken of de mutatie zich echt zo vlug verspreidt. ,,In ge bieden waar het aantal besmettin gen snel oploopt, wordt dat snel ge- koppeld aan de mutatie. Maar ik weet helemaal nog niet of dat te recht is'', aldus Osterhaus. Collega Bart Haagmans vult aan: ,,Het is moeilijk om een verband te leggen tussen transmissies en mutaties. Komt de snelle verspreiding echt door een mutatie, of spelen andere factoren een rol bij de versprei ding?'' Toch zijn er in het Verenigd Ko ninkrijk grote zorgen. In korte tijd is de mutatie de meest voorko mende variant geworden in Lon den en in het oosten van Engeland. Het Britse statistiekbureau ONS heeft becijferd dat de nieuwe muta tie op 9 december al goed was voor 62 procent van alle nieuwe corona besmettingen in de Britse hoofd stad. In Oost-Engeland ging het op die datum om 59 procent van alle gevallen die aan het licht kwamen. De cijfers maken duidelijk hoe snel de gemuteerde versie van het virus om zich heen grijpt. Op 18 no vember maakte deze coronavariant, die in september voor het eerst op- dook, nog maar 28 procent van de geconstateerde gevallen in Lon den uit. Britse virologen onderzoeken de mutatie. ,,Er zijn wel aanwijzingen dat deze variant besmettelijker is'', weet viroloog Koopmans. Het voor deel is dat Nederland al in lockdown is. Dat zou helpen om een snelle verspreiding hier tegen te gaan. We moeten meer doen om hetzelfde te bereiken en het virus in te dammen Dagelijks krijgt Osterhaus berich ten binnen van nieuwe mutaties. „Virussen muteren altijd'', zegt hij. Virologen houden de veranderin gen nauwlettend in de gaten. Zo zijn er in Denemarken zorgen over een variant die bij nertsen is gecon stateerd. Bij de Britse mutatie zijn vooral zorgen over de snelheid waarmee het virus rondwaart. ,,Dan zijn maatregelen al snel minder effec tief", verklaart Osterhaus, want co ronapatiënten zullen snel meer an deren besmetten. ,,We moeten meer doen om het zelfde te bereiken en het virus in te dammen. Dat willen we natuurlijk niet'', zegt Koopmans. Al lijken mensen niet zieker te worden door het Britse coronavirus en zouden ook niet meer patiënten sterven. Koopmans: ,,In theorie kan het zelfs zo zijn dat het virus besmet- telijker is, maar mensen minder ziek maakt. Maar dat moeten we al lemaal onderzoeken.'' Het vaccin komt niet direct in ge vaar. Alleen bepaalde veranderin gen in de genetische code kunnen impact hebben op de werkzaam heid van de inenting. Osterhaus sluit niet uit dat het vaccin op den duur een aanpassing nodig heeft. ,,Maar dat hoeft geen probleem te zijn. Dat doen we bij influenza ook. Influenza en hiv muteren vele ma len sneller dan een coronavirus.'' Volgens Koopmans komt er sys tematisch onderzoek naar de varianten van het coronavirus. Virologen bekijken de veranderin gen en als ze vermoeden dat de mu tatie van invloed kan zijn op het verloop van de ziekte, doen ze na der onderzoek. ,,Het is speculeren, maar het lijkt erop dat het vaccin hooguit iets minder goed werkt. Maar dat moet worden uitgezocht.'' buikpijn naar de huisarts ging. Wat volgde, was een nachtmerrie. De sportieve Engelsman kampt met chronisch nierfalen. Alleen een transplantatie kon uitkomst bieden. Hij besloot naar zijn 10-ja- rige zoon terug te keren in Man chester, aangezien zijn moeder een mogelijke donormatch kon zijn. ,,We besloten daar een huis te laten bouwen'', zegt Zuleyka. ,,Ik en mijn kinderen zouden over komen, zodra het gereed was. En toen sloeg Covid toe. De bouw kwam stil te liggen. De datum van oplevering werd telkens uitge steld. November, december. Met kerst zouden we met zijn allen weer samen zijn. Niet dus. Ik kan moeilijk in woorden uitdrukken hoe vervelend dat voelt.'' Zuleyka zegde haar baan in de zomer op. Haar kinderen zouden het schooljaar in Engeland begin nen. Al hun plannen konden door het coronavirus in de ijskast, ter wijl haar vriend in het huis van zijn moeder vereenzaamde. ,,Ik ben een stuk of vijf keer overgeko men, onder het mom van 'essen tiële reis'. Dat was het voor ons, al weet ik niet zeker of het onder de regels viel.'' Haar partner moet zich drie keer in de week laat dialyseren in het ziekenhuis, de medicijnen maken hem depressief. ,,Daarom vloog ik naar Manchester. Mijn vriend had iemand nodig om hem op te beu ren. Corona maakt indirect zoveel meer slachtoffers Net als in Nederland draaien de gezondheidsdiensten in Engeland op halve kracht, prioriteiten liggen nu heel anders. ,,De operatie had allang uitgevoerd moeten zijn. Nu staat de transplantatie voor febru ari gepland.'' Voor Zuleyka zijn alle reisbeper kingen een gruwel. Aan critici die haar verwijten de regels aan haar laars te lappen, heeft ze maling. ,,Mijn vriend bezoeken is noodza kelijk. En kerst vieren met mijn kinderen ook. Weet je, die regels kloppen gewoon niet. Ze missen menselijkheid.'' Laatste trein In Rotterdam probeerden mensen gisteren op de valreep per spoor nog in Engeland te komen. Rosa Kok (26) uit Breda had 'm; de aller laatste trein naar Londen. Naar haar grote liefde. Eigenlijk zou ze maandag naar London Airport vliegen, maar toen bekend werd dat alle vluchten zijn geschrapt, belde ze haar ouders. ,,Pap, mam. We moeten omboeken.'' Een vliegticket werd een treinticket voor de Eurostar naar Londen. Kosten: 240 euro. Alles voor de liefde. In allerijl en met pijn in het hart brachten haar ouders hun dochter gisteravond naar Rotterdam Centraal. ,,We mogen haar niet eens knuffelen'', treurde moeder Cora, die samen met haar man en zoon afscheid nam in de stations hal van Rotterdam Centraal. ,,Lie- ver hadden we kerst nog met elkaar gevierd. Je weet door die brexit en het virus niet wanneer je elkaar weer ziet. Dat maakt het zwaar.'' Rosa Kok keert na de vakantie niet terug naar Nederland. Ze blijft voorgoed in Londen. Haar vriend heeft daar een nieuwe functie. Kok is zelf mondhygiënist en gaat in Engeland op zoek naar werk. Angst voor het muterende coro navirus heeft ze niet. ,,We zien wel hoe het loopt. Het is afwachten.'' Wel gaat ze na aankomst tien da gen in lockdown, belooft ze, sa men met haar vriend. Glimla chend: ,,Maar dat is geen ramp.'' maandag 21 december 2020 GO Het perron voor de Eurostar op St Pancras Station in Londen is verlaten. foto afp is pech voor virusmutatie Moeten we ons zorgen maken over deze nieuwe variant? - Marion Koopmans, viroloog Er zijn al zoveel mutaties opge doken. Wat maakt dat bij deze variant de alarmbellen gaan rin kelen? Wat betekent dit voor de werk zaamheid van het vaccin? Rosa Kok wist gisteren nog net de laatste trein naar Londen te pakken. foto frank de roo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5