II II Orde van den Prince live via internet Hulst haakt aan bij online oudjaarevent Terneuzen 5 CONTAINERS IN AARDENBURG TRADITIE STOPT NA 70 JAAR Hoewel geen stad in Zeeland ouder is dan Aardenburg, een oud papiercontainer is er niet. Oud papier ophalen is een zaak van de fanfare. Althans, tot vrijdag. Toen deden ze hun laatste rondje. Na zeventig jaar komt er een einde aan een tradi tie. Zo lang al verdient de Koninklijke Muziek- sociëteit Aardenburgsche Fanfa ren (KNAF) al een centje bij met het ophalen van oud papier. De tijd van dozen stapelen op een platte kar is al lang voorbij. De Het beleid van de gemeente is veranderd, we krijgen papiercontainers fanfare maakt gebruik van twee serieuze vuilniswagens waar zo'n negen ton papier in past. De klei nere auto met aanhanger rijdt die avond door Sint Kruis. Voor het laatst. Nog een laatste keer met de hele club vrijwilligers op de foto en dan gaan ze de donkere stad in. Overdag ,,Het beleid van de gemeente is veranderd. We krijgen papiercon tainers in de gemeente Sluis", legt Jan Ruesen uit. Ruesen (tenorsax), is bestuurslid bij de Aardenburgse fanfare en verantwoordelijk voor het oud papier. ,,Het ophalen ge beurt voortaan overdag, door wa- gens van de ZRD. We hebben nog overwogen de inzameling zelf te doen maar dat stuitte op weer stand bij de ZRD. Nu is er voor ge kozen dat een deel van onze vrij willigers meehelpt en in ruil krij gen wij als fanfare een vergoeding van ongeveer zes cent per kilo pa pier. Per saldo zijn we als vereni ging niet slechter af." Sociaal gebeuren Toch is het anders. Stadsraadvoor zitter Dinique Bakkers vindt het wel een beetje droevig. ,,Het opha len is altijd een sociaal gebeuren Het ophalen is een sociaal gebeuren en dat stopt nu. Dat is echt jammer en dat stopt nu. Kletsen, nader hand een potje drinken. Het pa pier wordt straks nog wel opge haald en de fanfare is er nog steeds goed mee maar de setting veran dert. Dat is echt jammer." Dinique en Marc Moens laten de laatste keer niet stilletjes aan hun groente- fruit- en bloemenzaak voorbijgaan. 'Na zeventig jaar veel plezier, gedaan met het oud pa pier. Eet buikje rond en vol, met deze lekkere oliebol' staat er op een kartonnen doos geschreven. Er onder ligt een flinke zak vol oliebollen. Oudere leden Paul van Vooren (bastuba) en Erica Paridaen (bugel) stappen van de vuilniswagen om de traktatie in ontvangst te nemen. Voor Erica is het de laatste keer. Paul gaat ook in het nieuwe jaar door met papier ophalen. Dan gaat hij blauwe pa piercontainers legen in de wagens van de ZRD. ,,Niet iedereen kan meedoen omdat het voortaan overdag ge beurt", legt hij uit. ,,Ik ben al met pensioen dus ik ben overdag be schikbaar. Voor jongere leden" - hij gebaart naar Erica - ,,is het niet met werk te combineren. Geluk kig hebben we genoeg oudere le den bij de fanfare." Andere onderwerpen die onder de noemer Cultureel Mozaïek van Euro pese Regio's aan de orde komen, zijn de restauratie van de circa drie mil joen jaar oude Plioceen-groeve in Nieuw-Namen, priester-dichter Anton van Wilderode, zangeres Eléonor, de Romeinse godin Neha- lennia, nieuwjaarswensen in dia- lecten, rap-iconen van Rijsel en de boom van Caesar in het West- Vlaamse Lo. Nieuw kruispunt De uitzending die vanaf 16.00 uur is te volgen via jepstudios.nl/orde- vandenprince, wordt afgesloten met een samenspraak tussen Gode- lieve Laureys, president van de Orde van den Prince, en Filip d'Havé, algemeen afgevaardigde van de Vlaamse regering in Neder land. Het thema is 'samenwerking Ne derland en Vlaanderen op een nieuw kruispunt'. Pol van de Vijver uit Koewacht treedt op als presentator, Jouw Event Partners uit Kloosterzande verzorgt de techniek van de live uitzendingen. HULST Ook Hulst doet mee met 2K21, het online feest dat de gemeente Terneuzen op touw heeft gezet voor jonge ren tussen veertien en twintig jaar. Burgemeester Jan Lonink reageerde positief op het ver zoek van buurgemeente Hulst om aan te mogen sluiten: ,,We organiseren een prachtig on line en coronaproof uitje voor jongeren. Daar krijgen we veel positieve reacties op. En al di verse gemeenten hebben ons gebeld om te informeren hoe we dit doen. Ook de gemeente Hulst belde ons. Al snel kwa men we tot de conclusie dat ze als buurgemeente zeker kun nen aansluiten. Hoe meer zie len, hoe meer vreugd." Het coronaproof livestream event 2K21 met dj's Ninety Two en T-Go en rappers Bilal Wahib en Caza, start op oude jaarsavond om 21.30 uur en eindigt om 02.30 uur. Met 2K21 willen de gemeenten Terneu- zen en Hulst jongeren rond de jaarwisseling een alternatief bieden. De jeugd kan elkaar zo toch online ontmoeten en sa men feestend het nieuwe jaar ingaan. Tijdens het event kun nen ze chatten en foto's instu ren. maandag 21 december 2020 Fanfare doet laatste rondje oud papier Guido van der Heijden Sluis -Jan Ruesen, bestuurslid Aardenburgse fanfare De fanfare van Aardenburg haalt voor de laatste keer oud papier op. Dinique Bakkers en Marc Moens hebben een presentje voor de pa pierophalers. FOTO PETER NICOLAI -Dinique Bakkers, stadsraadvoorzitter Aardenburg Het Vlaams-Nederlands cultu reel genootschap Orde van den Prince, afdeling Hulst, gaat van middag voor het eerst live met een uitzending via internet. In de uitzending is er onder meer aan dacht voor een middeleeuwse receptuur voor excellente gin- tonic. Harmen van der Werf Hulst Eén van de thema's tijdens de eerste live-uitzending van de Orde van den Prince, afdeling Hulst, is de restauratie van de circa drie miljoen jaar oude Meester Van der Heijden-groeve in Nieuw Namen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50