Met een kerststalletje scoor je extra punten in Lamswaarde Stekker uit twitteraccount na overlijden Bram van der Vlugt 4 Project Icoon lijkt ter ziele Guido van der Heijden Terneuzen Als het aan de fracties van PvdA, GroenLinks en D66 ligt, kan er van het hoogste dak van het Schelde- theater ook een uitkijkpunt ge maakt worden. Een ruime meer derheid van de Terneuzense ge meenteraad ging donderdag ak koord met een onderzoek naar hoe realistisch dat idee is. Het geld dat het onderzoek kost, komt uit het potje van Icoon. De economische situatie is inmiddels veranderd ,,Icoon is toch een project dat steeds meer wordt gezien als geldverkwis- ting", zegt Laszlo van de Voorde, fractievoorzitter PvdA. ,,We heb ben genoeg gebouwen waar je een mooi uitzicht hebt. Een trap of een lift om naar het dak van het theater te komen hoeft geen tonnen te kos ten. Wat mij betreft is dit wel de doodsteek voor Icoon, het is een leuke gedachte maar veel te duur." Dik twee jaar geleden begon pro ject Icoon met een oproep aan Ter- neuzenaren om mee te denken over een baken/uitkijktoren voor de stad, te bouwen achter Brasserie De Westbeer. Het leverde een berg ideeën en schetsen op. Terneuzen stelde in 2014 een budget van zeven ton beschikbaar. Een voornamelijk virtueel bedrag, bestaand uit echte en verwachte meevallers van pro ject Veerhaven en deels nog binnen te halen geld via sponsoring en crowdfunding. Maar de financiële positie van Terneuzen is niet meer die van 2014, toen de gemeente de beurs nog wilde trekken. Verwachte meevallers vielen tegen. De status van Icoon is nu formeel 'on hold'; in de ijskast. Wat citymarketeer Sara Jansen betreft is project Icoon nog niet van tafel. Ze heeft de laatste twee jaar veel werk gestoken in het vergaren van ideeën voor het Icoon. ,,We hebben de eerste twee fases doorlopen, waarbij veel mensen uit Terneuzen betrokken zijn geweest. Er zitten erbij die er heel veel moeite in hebben gestoken. Dat is echt heel waardevol. Het sponsor- deel is heel lastig nu", erkent ze. Kantelen ,,Een uitkijktoren was niet de enige insteek van Icoon", herinnert wet houder Frank van Hulle. ,,Het was ook bedoeld als markering van het begin van de scheepvaartroute naar Parijs. Dat zijn we nog steeds van plan. Het duurt een tijd voor de zeesluis klaar is. De economische situatie is inmiddels veranderd en de mening over Icoon is aan het kantelen. We gaan nu onderzoeken hoe realistisch het idee van een uit- kijkplek op het dak van het Schel- detheater is. Of het bouwkundig kan, moet nog blijken en de uitba ter heeft er ook iets over te zeggen." Guido van der Heijden Lamswaarde Voor het eerst organiseerde de dorpsraad van Lamswaarde een wedstrijd voor de inwoners. Wie het huis en de tuin het mooist ver siert valt in de prij zen: waardebon nen van café restaurant De Ko ning, restaurant State en 't Brood huisje. Het mooist naar de smaak van de vier leden van de dorps raad, want zij zijn ook de jury. Over de eerste stop, een huis aan de Jacobus de Waalstraat, zijn ze direct te spreken. Het smaakvolle gebruik van hulsttakken, de com binatie van groen en rood en het kerststalletje. Vooral dat laatste. Daar scoren de bewoners vooral punten mee, te horen aan de reac ties. ,,Originaliteit en of je kunt zien dat mensen echt hun best ge daan hebben. Dat is voor mij van belang", verklaart dorpsraadvoor zitter Lonny Schrijver. De groep loopt verder naar de achterkant van het voormalige bankgebouw. Hier hebben de be woners flink hun best gedaan. Het is een zee van licht. Geen detail ontgaat de jury, de kleine kerst mannetjes in de lampionnen, het feit dat de lampjes dezelfde warm- witte kleur hebben. Alle huizen versierd Tien adressen gaan ze zondag avond langs want tien mensen hebben zich opgegeven. Een veel voud heeft echter hun huizen ver- sierd, zo blijkt. In de Pastoor Willemsstraat lij ken alle tuinen en huizen versierd, al doen er maar twee echt officieel mee. Volgend jaar doen we dit weer, besluit de dorpsraad tevreden. Met een kleine aanpassing als het aan dorpsraadslid Sarah Debeir ligt. ,,Dan hoeven mensen zich niet op te geven, dan doet gewoon ieder een mee." Guido van der Heijden Sluis ,,Het is ooit begonnen als grap", zegt ze over het account dat nu zo'n 37.000 volgers heeft. ,,Het was hele maal in de begintijd van Twitter. Toen was het nog leuk om met el kaar te debatteren. Ook al was je het niet per se eens met elkaar, het bleef wel vriendelijk en beschaafd. Ik heb in die tijd het account @SintNico- laas aangemaakt. Bedoeld om men sen als Sinterklaas aan te spreken. Dat ze zich moesten gedragen. Een beetje op de manier zoals Bram van der Vlugt dat ook deed: streng maar rechtvaardig." Maar met de ver scherping van de discussie rond Het account @SintNicolaas van Petra de Boevere heeft37.000volgers Zwarte Piet, werd het voor De Boe vere steeds lastiger om mensen niet onbedoeld op de tenen te trappen. Oplichting ,,De reacties die ik soms kreeg Mensen die dachten dat dit het of ficiële account van de Sint was en het vervolgens oplichting noem den. Volwassen mensen die dus echt in Sinterklaas geloofden." ,,Er waren ook leuke dingen. Een verzoekje dat ik van een meisje kreeg. Of ik als Sinterklaas er niet voor kon zorgen dat haar zusje een teddybeer kreeg. Ik heb het gere- tweet. Ik geloof dat het meisje uit eindelijk een stuk of twintig beren heeft gekregen." ,,Ik overwoog eigenlijk al jaren om ermee te stoppen. Met de dood van Bram van der Vlugt -voor mij toch echt de enige echte Sinterklaas- dacht ik dat dat een goed moment zou zijn. Maar nu weet ik het niet zo zeker. Iemand zei me dat Sinter klaas dan ook echt dood zou zijn. Ik weet het nog niet. Ik heb tot no vember 2021 om erover na te den ken." maandag 21 december 2020 Uitkijkpunt op dak van het theater VL Jurylid Lonny maakt een foto van de kerststal in de Jacobus de Waalstraat. fotos peter nicolai Juryleden Lonny (links) en Sarah bekij ken de verlich ting van de voormalige pastorie. Project Icoon lijkt ten dode op geschreven. Het plan om een iconische uitkijktoren als Ter- neuzens baken te bouwen aan de kust heeft concurrentie van een veel goedkoper alternatief. -Frank van Hulle, wethouder ,,Oooh, maar dat is mooi! Echt heel mooi, kijk naar die hulst." Lamswaarde heeft zich in kerst sferen getooid en de jurerende dorpsraad is onder de indruk. Kijk op de site bij /video De kerstversiering in Lamswaarde Petra de Boevere, Twitteraar van het eerste uur geeft het toe: zij zit achter het account @Sint- Nicolaas. Nu Bram van der Vlugt overleden is, overweegt ze ermee te stoppen. Slijter Petra de Boevere in haar zaak in Sluis. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49