Kunst Kijk duurt maand: twee bezoekers per locatie per dag Vrijwilliger: Dieren krijgen het binnen en dat eten wij dan weer op 4 Een klusje dat niet handmatig door de vrijwilligers gedaan kan wor den: de korrels zijn piepklein en spoelen in grote hoeveelheden verspreid over enorme oppervlak tes aan. Daarom besloot Willem Bos na een oproep op sociale media een zuigwagen van zijn bedrijf koste- Als je die korrels, vispluis en andere aangekoekte troep ziet, denk ik: 'En de Oosterschelde is het schoonste water van Zeeland?' loos beschikbaar te stellen. Samen met collega's Marco Bos en Robert de Kock waren ze ruim drie uur bezig. Renewi uit Renesse deed ook een duit in het zakje en zorgde voor het afvoeren van de troep in containers. Toch al snel zo'n tien kuub. Nulmeting Vrijwilliger Vos Broekema legt uit waarom hij dit probleem zo graag wil aanpakken. ,,Als je die korrels, vispluis en andere aangekoekte \y iywsmi -• Jtïs' - - WmiBattS&Vi troep tussen het vergane zeewier ziet, denk ik: 'En de Oosterschelde is het schoonste water van Zee land?' Dat granulaat is echt enorm vervuilend en heeft effect op de hele voedselketen. Dieren krijgen het binnen en dat eten wij dan ge woon weer op." Het probleem is dat nog niet goed duidelijk is waar het precies vandaan komt. En er spoelt de laatste tijd steeds meer aan. Nu de stranden schoon zijn, is er sprake van een nulmeting. Er zijn daarom vakken uitgezet waarin metingen gedaan zullen worden om het probleem goed in kaart te brengen. Gemeente aan zet Broekema: ,,De Hogeschool Zee land is hier ook enthousiast over geworden; samen met docenten en studenten gaan we analyses ma ken en een database opbouwen. Zij willen heel graag helpen en heb ben zelfs beloofd hun laboratoria Wij denken dat de gemeente dit moet oppakken. Nu wordt het bekostigd met giften en sponsoring hier op korte termijn voor open te stellen." Het allerliefst zou de Bende van het Strand, die steeds vaker de sa menwerking opzoek met andere clubs zoals de Vogelwacht van Schouwen-Duiveland, zien dat de gemeente ook iets met dit pro bleem gaat doen. ,,Dit schoonma ken moet eigenlijk iedere drie maanden gedaan worden. Wij denken dat de gemeente dit als een soort onderhoud moet oppakken. Nu wordt het allemaal bekostigd met giften en sponsoring." Dit weekend, 19 en 20 december, zou eigenlijk de Kunst Kijk plaats vinden in alle dorpen op Noord- Beveland. Tijdens die twee dagen mocht heel kunstminnend Noord- Beveland komen kijken naar het werk van, in totaal, 22 lokale kun stenaars. Kijken met uiteindelijk de bedoeling om ook nog wat te verko pen. Maar ook hier gooide het coro navirus roet in het eten. ,,De exposities zijn allemaal bij kunstenaars thuis, in hun eigen ate lier", legt initiatiefneemster Dimp Belangstellenden moeten nu vooraf een afspraak maken Nelemans uit. ,,Dat betekent dat ze maar twee personen per dag mogen ontvangen volgens de laatste maat regelen. Dus ik heb alle deelnemers opnieuw benaderd om te vragen wat we daarmee aan moesten. Ie dereen was akkoord met die twee personen per dag, maar dan wilden ze wel uitbreiden tot 19 januari. Om meer mensen een kans te geven te komen kijken. Dus dat hebben we gedaan." Poster met adressen En dus werkt de Kunst Kijk nu op afspraak. ,,Het is een beetje jammer dat het zo moet, maar het is niet an ders. Belangstellenden moeten nu vooraf een afspraak maken om een kunstenaar te kunnen bezoeken." Hoe dat in zijn werk gaat, legt Ne lemans uit: ,,Op de deur bij elke deelnemer hangt een poster met deelnemende adressen en kunste naars. Op gallerymaritime.nl staat dat ook allemaal, en is ook mijn te lefoonnummer te vinden. Dus ze kunnen mij ook bellen, dan zorg ik dat ze een afspraak krijgen." maandag 21 december 2020 SD Plastic korrels vervuilen kust Eigenlijk zou er zaterdagoch tend een grote schoonmaakac tie plaatsvinden met een groep vrijwilligers van de Bende van het Strand op de strandjes van de Schelphoek en de Nol bij de Heerenkeet. Een hele dag oprui men met koek en zopie als belo ning voor de vrijwilligers. On danks dat dat vanwege de coro namaatregelen niet door mocht gaan, werd er wel een flinke la ding granulaat en andere troep opgezogen door de firma Bos uit Grijpskerke. Mariska den Hartog Serooskerke (S) - Vos Broekema, vrijwilliger :€r\99Eiïm Bos Grijpskerke B.V. haalt met de grondzuiger granulaatkorrels, plastic en afval weg in samenwerking met de Bende van het Strand. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK - Vos Broekema, vrijwilliger Geen twee dagen, maar liefst een hele maand. In verband met de coronamaatregelen wordt de Kunst Kijk Noord-Beveland na melijk verlengd tot 19 januari. Tot die tijd kunnen kunstliefheb bers, op afspraak, terecht op één van de zestien deelne mende adressen op het eiland. Willem Adriaansens Kortgene - Dimp Nelemans Het atelier van Frans Pruimboom in Kortgene is een van de zes tien locaties van Kunst Kijk Noord-Beveland. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45