Weerstand tegen prik nog groot in de zorg KAASKOP NIEUWS 3 600 shows in de openlucht CORONA LOCKDOW Het Europees Geneesmiddelenbu reau beslist vandaag over de toela ting van het coronavaccin van Pfi zer en BioNTech. Over tweeën halve week moeten de eerste Ne derlanders een vaccinatie krijgen. Personeel van verpleeg- en verzor gingshuizen is als eerste aan de beurt, maar juist die groep is het minst bereid zich te laten inenten. Ruim 20 procent zegt zeker niet te willen en 13 procent 'denkt van niet'. Nog eens 18 procent twijfelt. W Zo'n 56 procent zou zich wel laten vaccineren, blijkt uit onderzoek van FNV Dat blijkt uit onderzoek onder meer dan negenduizend werkne mers in de zorg en welzijn door vakbond FNV. Van de onder vraagde zorgmedewerkers zou zo'n 56 procent zich (waarschijnlijk) wél laten vaccineren. Uit het onderzoek blijkt dat er twijfel is over de wetenschappelijke basis van het vaccin, doordat het versneld is ontwikkeld. Bovendien zijn er zorgen over bijwerkingen. Arts-microbioloog en hoogleraar Hans Zaaijer vindt dat er conse quenties voor de werkzaamheden moeten komen, als twijfelaars niet kunnen worden overtuigd. ,,Als je in een instelling met kwetsbare mensen werkt, mag je bepaalde vaccinaties eisen. Er bestaat geen recht om ongevaccineerd dat werk te mogen uitoefenen." P7 Ellen van Gaalen Groningen Naar de supermarkt voor verse groente, het vlees afhalen bij de slager, nog even langs de kaasboer voor een homp kaas, stokbrood oppikken bij de bakker. De dagen voor kerst is het traditioneel hol len en vliegen om alles voor de kerstdis in te slaan. Maar dat is in een tijd van corona toch even een ander verhaal. Want schoudertje aan schoudertje, door de winkels sjezen... dat gaat dus niet. Daarom zijn speciaalzaken en supermarkten al wekenlang in de weer om de kerstgekte in goede banen te leiden. De afgelopen we ken riepen ze op om vooral op tijd met de boodschappen te begin nen. Ze verwachten namelijk juist grotere drukte dan voorgaande ja ren. ,,Meer mensen vieren thuis kerst. We verwachten dat ze gaan uitpakken'', zegt Lisa Martis, woordvoerder Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CL). En dus zijn bij de Albert Heijn veel kerstproducten al eerder dan normaal in de reclame om de klanten op tijd binnen te krijgen. ,,We zien dat klanten daaraan ge hoor geven'', aldus woordvoerder Jerina van Heck. ,,We zien dat mensen eerder beginnen'', beves tigt Marian Verheij, woordvoer der van Lidl. Geduld Maar dat zal niet voor alle ingre diënten lukken. ,,Ik verwacht ge woon weer het bekende gekken huis'', zegt Cor Dijkstra van De Kaaskop in Groningen lachend. En dat betekent: buiten wachten Ik verwacht weer het bekende gekkenhuis. Indien nodig, blijven we langer open en vooral geduld hebben. Om echt lange rijen te voorkomen, is de winkelier al in november be- stellijsten gaan uitdelen. ,,Veel mensen denken eerder na over wat ze nodig hebben, dus dat kunnen we vooraf klaarmaken'', zegt Dijkstra, die ook bezorgt. Ook bij de keurslagers stroom den de bestellingen binnen. Op veel plekken werken de slagers met pick-up points of helpen ze klanten die hebben besteld via de achterdeur om zo klantstromen te scheiden. Bovendien hebben de keurslagers voor meer vacuüm- verpakt vlees gezorgd, vertelt Roelof Mulder, voorzitter van de Vereniging van Keurslagers en zelf slager in Staphorst. ,,Er zijn mensen die hun menu aanpassen, zodat ze het vlees vast kunnen meenemen.'' Veel supermarkten hebben de openingstijden verruimd om ie dereen rustig hun kerstbood schappen te laten doen. Hoewel het aantal bezorgopties ook groter is, zijn die al dagen volgeboekt. ,,Boodschappen laten bezorgen en ophalen is populairder dan ooit'', erkent Van Heck. En dus maken ook de super markten zich op voor drukte. In Amsterdam en Leidschendam blijven de Jumbo Foodmarkten tot 23.30 uur open, bij het Bredase Foodmarkt-filiaal kunnen klan ten er zelfs drie dagen lang 24/7 terecht. ,,Met het verruimen van de openingstijden willen we klanten een extra service bieden, zodat ze gespreid hun kerst)bood- schappen kunnen doen in deze drukke decembermaand'', zegt woordvoerder Paulien Straeter. Begrip De supermarkten hopen vooral dat mensen echt alleen hun bood schappen komen doen én ge bruikmaken van de ruime ope ningstijden. Ook hopen ze op begrip van de klanten. ,,Het kan voorkomen dat er iets langere rijen staan dan we gewend zijn'', zegt CBL-woordvoerder Martis. Keurslager Roelof Mulder houdt ondanks alle voorzorgs maatregelen ook rekening met rijen buiten. Hij heeft voor de zekerheid een tent bij zijn winkel in Staphorst gezet, zodat de klanten droog staan bij slecht weer. ,,Wij kunnen niet met time slots werken, want we zitten met meerdere winkels onder één dak.'' En bij De Kaaskop geldt: ,,Als het nodig is, blijven we gewoon wat langer open. We zijn flexi bel", besluit kaasboer Dijkstra. NAAR BELGIË maandag 21 december 2020 ONTBIJT KOFFIE TO GO Een fors deel van de zorgmede- werkers wil zich nog steeds niet laten inenten, blijkt uit onder zoek van de FNV. Volgens de vakbond moet het kabinet snel in actie komen om twijfels weg te nemen. Ellen van Gaalen Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Lockdown of niet, voor de kerstdagen moet toch het nodige in huis worden gehaald en dat leidt tot lange rijen. foto marco okhuizen DEN BOSCH Openluchtthea ters in Nederland hebben, on danks de coronacrisis, toch nog zo'n zeshonderd voorstel lingen kunnen programmeren. Het aantal shows komt neer op driekwart van het normale aantal voorstellingen dat in de zomer wordt opgevoerd. Door de maatregelen konden er wel minder mensen dan normaal plaatsnemen op de banken. Gemiddeld trokken voorstel lingen 100 tot 250 bezoekers, terwijl 560 toeschouwers nor maal is. Dat meldde de Vereni ging van Openluchttheaters gisteren. Spreiden kerstinkopen en 24/7 naar de supermarkt Funshoppen zit er niet in nu alle winkels dicht zijn, maar de kerstboodschappen moeten wél in huis worden gehaald. Laten bezorgen door de super markt gaat niet meer. Hoe doen we toch veilig boodschappen? -Cor Dijkstra, kaasboer Als het nodig is, blijft De Kaaskop langer open. foto corné sparidaens ANTWERPEN De beslissing de niet- essentiële winkels te sluiten in Neder land, zorgde op zijn beurt voor onge rustheid in België: daar vrezen ze dat Nederlanders voor hun kerstinkopen massaal naar de steden en grensge meenten van de zui derburen afzakken. Zo'n vaart loopt het voorlopig niet, zo bleek zaterdag. In de Antwerpse bin nenstad liepen heel wat shopgekke Nederlanders. Maar een Nederlandse invasie? ,,Die heb ik vandaag niet gezien'', zei Carole Thewissen van schoenenwinkel West-End op de Meir. Kelly (25) en Amber (21) uit Utrecht zijn wel naar Antwerpen gekomen. ,,We heb ben onze ouders niet durven vertellen dat we hier zouden gaan shoppen. Ze zouden dat niet zo leuk vinden, denken we.'' Ze hebben de oproep van premier Rutte om thuis te blijven wel gehoord. ,,En eigenlijk heeft hij gelijk. Maar we hadden echt drin gend spullen van Primark nodig. Zij hebben geen web winkel en bij ons is alles gesloten.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3