ZEELAND GEBOEKT ci 1 Dromen van een reis naar Spitsbergen 'rrm De Bolsjewiek is gestrand in Vlissingen 7 Het schrijfvirus heeft Middelburger Mark de Groot te pakken. In zijn nieuwe minithriller Harde les probeert Michael zijn zoon Jayden op het rechte pad te houden. Daarvoor moet de vader in zijn eigen duistere jeugd afdalen. Het is de angst van ie dere ouder. Zo'n lieve zoon. Behulpzaam, tevreden, leergierig. Tot een jaar of 16, 17. Als zoonlief op de middelbare school in één van de hogere klas sen zit, belt de directeur. Hij wil praten. Het overkomt politieman Mi chael, de hoofdpersoon in de pas verschenen minithriller Harde les van Mark de Groot (1974). Mi chaels zoon Jayden is sinds een jaar niet meer het jongetje dat hij was. Eerst loopt hij netjes tussen de lijntjes die zijn ouders voor hem uitstippelen. Maar (pagina 19): 'Tegenwoordig zijn de lijntjes zo ver vervaagd dat ze feitelijk on zichtbaar zijn geworden. En Jay- den lijkt vastbesloten dat recht door saai is en dat er meer lol te halen valt wanneer hij van het ge baande pad afstapt.' Dat betekent in de praktijk dat hij vuisten maakt van zijn handen. Op het schoolplein van het Schelde Col lege komt Michael het slachtoffer tegen: de jongen heeft een oog zo 'dieppaars dat het zwart leek'. Even later vertelt de directeur dat hij de moeder van het slachtoffer ervan heeft kunnen weerhouden om aangifte te doen. Daarmee is de kous niet af. De directeur heeft het over incidenten (pagina 21): 'Jayden spijbelt, spiekt, pest. Zet elke les op zijn kop.' Een schorsing van een week klinkt mild. Zwanger Terug thuis word je als lezer ge waar dat er veel meer aan de hand is. Willemijn is in huis. Zij is het kassameisje van de supermarkt dat door Jayden zwanger is gemaakt. Michael en zijn vrouw Louisa heb- ben haar in huis genomen omdat haar streng religieuze ouders haar uit huis hebben gezet. Zo dient het moment zich aan dat Michael zich afvraagt waar het fout is gegaan, of hij als ouder misschien genetisch iets aan Jayden heeft meegegeven? Als Jayden in bed ligt gaat Michael op de rand zitten en vertelt over zijn eigen jeugd. We komen in het Amsterdamse Betondorp terecht, waar Michael geen bijster gelukkige jaren doormaakte en in criminele kringen terecht kwam. Hoe en waarom, dat voert hier te ver en zou een deel van het leesplezier wegne men. Maar het is een 'harde les' die Michael aan zijn zoon voorschotelt. Mark de Groot is leraar Engels op scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg. Begin dit jaar de buteerde hij met het jeugdboek Het zoekavontuur van Geen hoorn. De Groot: ,,Het werd geen bestseller, dat niet, maar ik kreeg veel positieve reacties. Dat stimuleert enorm om ver der te gaan." Een aantal van zijn korte verhalen deed het ook goed. In de schaduw van Ve nus - over een man die zich in de bergen verliest in oneindig heid - is het openingsverhaal van de vorige maand versche nen bundel Zwarte roos op het plein. ,,Op die manier", zegt de schrijver, ,,win je aan zelfver trouwen en krijg je het gevoel dat er meer in het vat zit." Hij noemt schrijven 'een milde vorm van therapie'. ,,Ik heb een biologische en een stiefvader. Dat levert ontzet tend gecompliceerde verhou dingen op. De levensles die Jay- den krijgt, heb ik nooit meege kregen. De steun van een ou der, die onvoorwaardelijke liefde is heel veel waard. Zo zit ten er in het boek raakvlakken met mijn gevoelsleven. Schrij ven uit de kern van een levens- pijn, dat is het fijnst." Dit boek voelt goed, er zit in derdaad meer in het vat. Jos Govaarts - bekend van de vorig jaar verschenen roman Krassels - nodigde De Groot uit samen eenjeugdthril- Ier te schrijven. Die verschijnt maart volgend jaar. Net nu we aan huis gekluis terd zijn, is een reisboek welkome lectuur. Zeker als we dan ook nog eens naar verre, op het eerste gezicht onherberg zame oorden worden gegidst. Wie droomt over toekomstige rei zen heeft aan Spitsbergen van Rolf Stange een prachtige leidraad. Re censenten hebben het boek al een 'encyclopedie' genoemd, omdat we alles te weten komen over flora, fauna, landschap en ge schiedenis van het eiland in de Noordelijke IJszee, 565 kilometer ten noorden van Noorwegen. En bovendien nog eens mogelijk le vensreddende adviezen meekrij gen. In 2007 verscheen het boek in een Duitstalige versie, later volgde een Engelse en een Noorse. Nu is er eindelijk een Nederlandse. Rolf Stange is fysisch geograaf en reisde 25 jaar uitvoerig op Spitsbergen. Hij schreef ook reisgidsen over Jan Mayen en Bereneiland. Hij woont afwisselend in Longyearbyen en Dresden. Michelle van Dijk - bekend van haar boek Sjef van Dongen, een Ne derlandse Poolheld- gaf de reisgids een extra Nederlands tintje. Ze komt al twintig jaar op Spitsber gen en werkt daar vier maanden per jaar als gids en expeditielei der. Sinds 2007 is ze eigenaar van Longyearbyen Camping, die sinds 2004 haar thuisbasis op Spitsber gen is. Ze schreef de paragrafen over de flora, Willem Barentsz, de walvisvaart, Nederlandse steen- koolmijnbouw op Spitsbergen en het Nederlands onderzoek op Spitsbergen. Ook Sjef van Dongen (1906-1973) komt aan bod. In Zee land kennen we hem vooral als burgemeester van Aardenburg van 1946 tot 1962 en lid van de Provinciale Staten voor de KVP van 1950 tot 1970. In zijn jonge jaren verbleef Van Don gen op Spitsbergen. In 1928 nam hij deel aan een internationale reddings operatie toen het Itali aanse luchtschip Nobile op de Noordpool veronge lukte. Voor Van Dongen was de actie niet succesvol, hij moest uiteindelijk zelf van het pakijs worden gered. Maar in Ne derland werd hij als een held in gehaald. Spitsbergen. We kunnen er voorlopig alleen maar van dro men ooit in de voetsporen te tre den van onze eigen band Bl0f die in 2011 naar Spits bergen reisde en daar het meest noordelijke optre den van een popgroep ooit verzorgde. 1 Zeeuwse schrijvers Het mooiste boek dat ik de laatste tijd las, is De muziek van de herfst, een bundel met de verhalen van de Russische schrijver Konstantin Paustovski (1892-1968). Wim Hartog ver taalde, welluidend en verrassend. In het verhaal Zwarte netten krij gen we bijvoorbeeld te lezen: 'Semjonov raakte ervan doordron gen dat onthaasting een vereiste is voor een goed waarnemingsver mogen.' Onthaas- ting? Zo'n woord in een verhaal uit 1929? Semjonov, die mee vaart op de Bolsje wiek, is door een defect aan het roer gestrand te Vlis- singen, 'van alle Hollandse havens de verlatenste en stilste'. Vlissingen? Dat is een nog ver rassender woord in een boek vol zinnen als 'Ik ging met de trein een paar dagen naar Bakoe' en 'Maar de belangrijkste rijkdom in Abchazië is de tabak'. Het Vlis- singen van Paustovksi is niet het Vlissingen dat wij kennen. Het is een dode stad waaraan alle sche pen voorbijvaren, 'zich niet be wust van de voormalige faam van Vlissingen dat in lang vervlogen tijden handeldreef in zwart flu weel, goud en vaten met Spaanse wijnen'. De stad wordt omgeven door velden met hyacinten en vio lieren. In de Russische tekst staan, als zebra's op een zandplaat, Neder landse woorden: 'Nood! Grootste nood!' Er wordt alarm geslagen vanwege een opstekende storm, de bewoners vluchten naar de stads wallen. Semjonov beleeft nog meer avonturen in de stad, hij stuit op een vermoorde man. Is Konstantin Paustovksi, bij Ne derlandse lezers vooral geliefd vanwege zijn memoires in veel de len, in Zeeland geweest? Er blijkt ook een vertaling van het verhaal te bestaan uit 1994, uitgegeven in de Slib-reeks. Jan Paul Hinrichs zegt daarin luid en duidelijk nee. Maar lang na Zwarte netten heeft Paustovksi Nederland aangedaan op een cruise door Europa, dus wie weet zag hij Vlissingen uit de verte. In elk geval mogen ze er trots zijn op deze literaire passant. Een stad van 'vissers, oude vrou wen en dijkbouwers', volgens de auteur en zijn hoofdpersoon. Uit eindelijk klinkt de scheepstoeter: 'Een uur later gooide de Bolsje wiek de trossen los. Boven het ei land miezerde de herfst.' maandag 21 december 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jayden spijbelt, spiekt, pest Jan van Damme Mark de Groot: „Schrijven uit de kern van een levenspijn, dat is het fijnst." foto joy de groot L f Mark de Groot: Harde les - Uitgeverij Godijn Publishing, 98 pagina's, de prijs is 9,99 euro. SV /VCBA.RO Rolf Stange en Michelle van Dijk: Spitsbergen - Uitgeverij Polar Books, 656 pagina's, prijs is 32,90 euro. Mario Molegraaf Konstantin Paustovski: De mu ziek van de herfst. Verzamelde verhalen. Samengesteld en ver taald door Wim Hartog - Uitgeve rij Van Oorschot, 656 pagina's, gebonden, 39,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27