Oud-Terneuzenaar is bij Pfizer bijna dagelijks bezig met het coronavaccin 6 Hij heeft nooit een gekkere tijd mee gemaakt. ,,Ik ben in totaal vijf keer op kantoor geweest, waarvan een keer om mijn laptop en mijn telefoon op te halen. De meeste van mijn collega's heb ik nog niet in het echt gezien. Net als iedereen zit ik heel veel te bellen vanuit huis." Tegelijkertijd zit Smet in het oog van de storm. Samen met BioNTech heeft Pfizer een vaccin ontwikkeld dat Ik ben in totaal vijf dagen op kantoor geweest. Ik zit, net als iedereen, veel te bellen vanuit huis buitengewoon effectief lijkt tegen co rona. Naar verwachting keurt het Eu ropees medicijnagentschap EMA het middel deze week goed. Als directeur corporate affairs staat Smet bijna da- gelijks in contact met het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS), die beslissen over de vaccinatie. Terneuzen Tot zijn achttiende heeft Smet (41) in Terneuzen gewoond. Hij studeerde economie in Maastricht en Politieke Wetenschappen in Leiden. Hij werkte op de ministeries van Buitenlandse Zaken en VWS, voor de Tweedeka merfractie van D66, de Nederlandse Vereniging Ziekenhuizen en Philips. Dat hij in Den Haag woont is handig, want in bijna al zijn banen draaide het om het contact tussen de medische wereld en de politiek. ,,Bij Pfizer ben ik verantwoordelijk voor onze contacten met niet-com- merciële partijen. Dat zijn patiënten organisaties, zorgverzekeraars, over heden, de politiek en ook de media. Pfizer richt zich volledig op innova tieve biofarma. Wij ontwikkelen me dicijnen voor heel bijzondere ziektes, waaraan soms letterlijk maar tien mensen in Nederland lijden. Daar hangt een prijskaartje aan. De over heid wil de schatkist bewaken en te gelijkertijd zorgen dat patiënten die zo'n middel nodig hebben het ook kunnen krijgen. Daar ligt voor mij de uitdaging." Maar geheel onverwacht zet hij zich vanaf zijn eerste werkdag in voor een vaccin waarop heel Nederland zit te wachten. ,,Ik zit nu in het team dat met de uitrol bezig is. Logistieke vraagstukken zijn bijvoorbeeld heel belangrijk. Het vaccin wordt diep be vroren bewaard. Dat heeft gevolgen voor vervoer en opslag. Ik ben degene die roept: 'Let hierop. Let daarop.' Kun je ons vaccin bijvoorbeeld kleinschalig in een verpleeghuis uitrollen als er 195 flesjes in een doos zitten? Voortdu rend kijken we naar dat soort prakti sche zaken. Dit is een unieke situatie, het is nog nooit gedaan. Een van mijn taken is te kijken hoe we het voor ie dereen makkelijker kunnen maken." Effectief en veilig vaccin Met enige verwondering heeft Smet gekeken naar de discussie over 8 ja nuari, de eerste dag dat er in Neder land wordt gevaccineerd. ,,Ik ben er trots op dat we dat voor elkaar hebben gebokst. Het is een wonder. We heb ben het onmogelijke mogelijk ge maakt. Dat we binnen een jaar een ef fectief en veilig vaccin hebben ont wikkeld, is fantastisch. Als je dat in maart had voorspeld, had niemand je geloofd. En het lukt niet alleen ons. Er ZEER ERNSTIG We zijn al vroeg met de productie gestart waardoor we bijna direct na goedkeuring kunnen vaccineren zijn inmiddels resultaten van meer dere werkende vaccins. Dat is heel goed nieuws. Ik denk dat de wereld er anders uit gaat zien zodra we zijn be gonnen met inenten. Uiteindelijk denk ik dat we ook de scepsis weg kunnen nemen. Hoe meer er wordt ingeënt hoe meer mensen zien dat het veilig is en werkt. Als je ziet dat anderen hun oude leventje weer kunnen oppakken, wil je dat ook. Het zou toch geweldig zijn als we van de zomer zonder zorgen op vakantie kunnen?" Wantrouwig Smet begrijpt dat juist de snelheid waarmee het vaccin wordt toegelaten mensen wantrouwig maakt. ,,Dat snap ik best. Het verschil met andere medicijnen is dat hier meteen miljar den voor zijn vrijgemaakt, door be drijven en overheden. Dingen die normaal gesproken na elkaar plaats vinden, hebben we nu tegelijkertijd gedaan. We hebben onze data met een gedeeld met de EMA, die daar door sneller kan werken. We zijn ook al heel vroeg met de productie be gonnen, waardoor we bijna direct na goedkeuring kunnen vaccineren. Dat is een gok geweest, want als er in het ontwikkelingsproces iets niet goed was gegaan had alles weg gemoeten. Onderzoek, productie en controle gaan dus sneller, maar in de beoorde ling zitten geen short cuts. Die is even streng en onafhankelijk als an ders, zodat we echt weten dat het vei lig is." Als alles volgens plan gaat, komt Smet in de loop van volgend jaar toe aan het werk waarvoor hij was aan genomen. ,,Dan ga ik eens echt ken nismaken met mijn collega's. Maar ik zal deze dynamiek wel gaan missen." maandag 21 december 2020 Robbert Smet groeide op in Terneuzen, studeerde in Maastricht en Leiden en is nu directeur corporate affairs bij Pfizer Nederland. foto pfizer nederland Toen hij in januari een contract te kende bij Pfizer Nederland waarde er een virus rond in China. ,,Des- tijds dachten we nog dat het mis schien aan onze deur voorbij zou gaan", vertelt oud-Terneuzenaar Robbert Smet. Maar toen hij in mei aantrad als directeur corporate af fairs was duidelijk dat hij alle dagen maar met één ding bezig zou zijn. Het vaccin tegen COVID- 19. ,,We hebben dit jaar een wonder verricht." Ernst Jan Rozendaal Den Haag -Robber Smet, -Robbert Smet De landelijke overheid heeft het risiconiveau voor corona zaterdag voor Zeeland op zeer ernstig gezet. Dat is het hoogste niveau. Ook Gronin gen, Friesland en Drenthe staan sinds zaterdag op zeer ernstig, de andere pro vincies stonden alle lange tijd op dat niveau. De afgelopen 24 uur zijn er in Zeeland 234 coronageval- len bijgekomen, acht meer dan gisteren en het meeste tot nu toe in Zeeland. Drie Zeeuwen zijn het laatste et maal aan het virus overle den. In de gemeenten Ter neuzen en Sluis zijn de meeste mensen besmet, omgerekend per 100.000 in woners. De komende weken worden in de Zeeuwse ziekenhuizen ZorgSaam en Adrz minder operaties uitgevoerd dan normaal. Dit is het gevolg van de toenemende drukte in het ziekenhuis. Spoed operaties en oncologische operaties gaan gewoon door. Om goed voor alle pa tiënten in het ziekenhuis te kunnen zorgen, worden er minder operaties uitgevoerd in de komende weken. Zo kan het personeel dat hier voor staat ingeroosterd el ders in het ziekenhuis wor den ingezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 26